Ginekologia estetyczna poprawia jakość życia kobiet

Medycyna estetyczna to dziedzina, z której korzystamy coraz częściej. Jednak już ginekologia estetyczna traktowana jest cały czas jak tabu. Wiele kobiet poddaje się im przede wszystkim ze względów zdrowotnych. O jej zaletach i o tym, dlaczego jest tak ważna, rozmawiamy ze specjalistami ginekologami położnikami – dr hab. n. med. Anetą Cymbaluk-Płoską i dr n. med. Pawłem Brelikiem z Kliniki Dr Stachura.
No właśnie, ginekologia estetyczna, to kaprys (jak niektórzy twierdzą) czy absolutnie potrzebna część medycyny?
Aneta Cymbaluk-Płoska: Zapewne pierwsze skojarzenia w odniesieniu do tego hasła to operacje, których celem jest poprawienie wyglądu narządów intymnych albo zabiegi polegające na odtwarzaniu błony dziewiczej. Warto podkreślić, że to tylko niewielki wycinek możliwości ginekologii estetycznej. W ten sposób leczy się bowiem też wiele dolegliwości okolic intymnych, poprawiając komfort życia pacjentki i zwiększając przyjemność, jaką czerpie ona z życia i seksu.
Na co tak naprawdę pomagają zabiegi z ginekologii estetycznej i do jakich pacjentek są skierowane?
Paweł Brelik: Mogłoby się wydawać, że zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej to nowość i dlatego wzbudzają one tyle kontrowersji. W rzeczywistości są jednak wykonywane od dawna. Wcześniej po prostu rzadko się o nich mówiło. Z tego typu zabiegów korzysta dziś wiele kobiet. Gdy mówimy o tym, jak na nasze ciało oddziałuje upływ czasu, myślimy najczęściej o zmarszczkach na twarzy czy mniej jędrnej skórze. Warto jednak pamiętać o tym, że z wiekiem zmieniają się także nasze okolice intymne, bo tkanki krocza i pochwy oraz mięśnie miednicy tracą elastyczność. Jest to zupełnie naturalny proces i dotyczy wszystkich kobiet. Nie wszystkie panie jednak czują się z tym komfortowo. Wśród pacjentek są również kobiety, które zmagają się ze śladami wcześniejszych zabiegów chirurgicznych lub urazów, a także anomaliami w budowie narządów płciowych bądź zmianami po porodzie. Część pań jest też po prostu niezadowolona z wyglądu swoich okolic intymnych, przez co zmaga się z kompleksami i unika współżycia. Wiele pacjentek zgłasza się do nas, gdyż uważa, że wygląd ich okolic intymnych odbiega od normy. Ta norma jest jednak bardzo szerokim pojęciem.
Jednym z bardzo ważnych zabiegów z obrębu ginekologii estetycznej jest labioplastyka, czyli korekta warg sromowych. Ten zabieg ma wiele zalet.
Aneta Cymbaluk-Płoska: Labioplastyka, to inaczej plastyka warg sromowych mniejszych. Wielkość oraz kształt warg sromowych mają duże znaczenie nie tylko pod kątem estetyki, ale również zdrowia. Ich niesymetryczność albo zbyt duży rozmiar może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości związanych z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak noszenie bielizny, stroju kąpielowego, a nawet siadanie na krześle. Co więcej, ma negatywny wpływ na aktywność seksualną oraz uprawianie sportów – w szczególności jazdy konno czy jazdy na rowerze.
Kwas hialuronowy i osocze bogatopłytkowe, to bardzo popularne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W jakich przypadkach są wykorzystywane?
Aneta Cymbaluk-Płoska: Kwas hialuronowy w ginekologii estetycznej ma zastosowanie zarówno lecznicze, jak i estetyczne. Za pomocą iniekcji leczy się: suchość pochwy, pękanie śluzówki przedsionka pochwy podczas stosunku, bolesność blizny po naciętym okołoporodowo kroczu, zniekształcony pourazowo (również po porodzie) przedsionek pochwy. W przypadku ginekologii estetycznej najczęstszym zastosowaniem jest poprawa napięcia i elastyczności skóry warg sromowych większych polegająca na ich wypełnieniu. Dochodzi wówczas do zwiększenia ich objętości i napięcia skóry. Kwas może być implantowany także do głębszych warstw – tkanki tłuszczowej. Dzięki temu efekt zwiększenia objętości warg utrzyma się dłużej.
HiFU ginekologiczne, to popularny zabieg, z którego panie chętnie korzystają. Jakie ma właściwości?
Paweł Brelik: Zabieg HIFU zastosowany wewnątrz waginy pozwala przywrócić prawidłowe napięcie tkanek miękkich pochwy i tym samym komfort życia intymnego. Technologia HIFU pozwala na obkurczenie tkanek miękkich, na skutek ich miejscowego podgrzania. Dodatkowo, w obrębie struktur poddanych działaniu ultradźwięków dochodzi do mikrouszkodzeń, stymulujących fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dzięki selektywnemu działaniu na tkanki fale ultradźwiękowe omijają powierzchowne struktury i nie uszkadzają śluzówki pochwy, a docierają na określoną głębokość, wywołując efekt w ściśle zaplanowanej przestrzeni.
Jak widać, zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej jest naprawdę sporo. Odpowiednio dobrane pozwolą skorygować nieprawidłowości i cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Dziękuję za rozmowę
