Jakość życia, o którą warto zawalczyć

Kobiety coraz odważniej mówią nie tylko o swoich potrzebach, ale także o problemach, które jeszcze kilka lat temu były tematem tabu lub powodowały dyskomfort. Wszystkie związane są z intymną częścią zdrowia i życia. Odpowiedzią na to jest dynamicznie rozwijająca się fizjoterapia uroginekologiczna, czyli jedna z najmłodszych części fizjoterapii.

Autor

Aneta Dolega

– Pomocna jest w rozwiązywaniu problemów układu moczowo-płciowego, a jej celem jest poprawa jakości życia pacjentek poprzez zastosowanie indywidualnie dobranych technik – wyjaśnia Joanna Zaleska, fizjoterapeutka uroginekologiczna, pracująca w Gabinetach Tuwima.

Te problemy to m.in.: nietrzymanie gazów, stolca i moczu, parcia naglące, rozejście się mięśni prostych brzucha, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bolesne miesiączki, ból w trakcie stosunku, brak satysfakcji seksualnej, a także blizny po operacjach ginekologicznych i cięciu cesarskim, a także różnego rodzaju bóle w trakcie ciąży. – Właśnie z takimi problemami zgłaszają się do mnie pacjentki na konsultacje – mówi Joanna Zaleska. – To tu dowiadują się, jak kaszleć, kichać, oddawać mocz i stolec oraz podnosić ciężary tak, aby nie osłabić swojego dna miednicy. Podczas wizyty wskazuję, w jaki sposób zapobiegać rozejściu się spojenia łonowego, czy mięśni prostych brzucha. Przygotowuje również panie do porodu oraz uczę rozluźniać mięśnie dna miednicy, co usprawnia przebieg porodu.

Fizjoterapeutka pracuje również z kobietami w trakcie ciąży, jak i po okresie połogu. – Panie zgłaszają się do mnie również z rwą kulszową i bólem pleców, ponieważ fizjoterapia ma zastosowanie w zespołach bólowych miednicy mniejszej – tłumaczy Joanna Zaleska. – W tych przypadkach terapia ma na celu znalezienie przyczyny bólu i jej wyeliminowanie, po wcześniejszym wykluczeniu wszystkich stanów zapalnych czy nowotworowych.

A co może być przyczyną bólu? – Z punktu widzenia fizjoterapeuty może być to nieprawidłowe napięcie mięśniowe, czy przeciążenie powięziowe – wyjaśnia pani Joanna. – Ilość problemów, jakie pomoże nam rozwiązać fizjoterapia uroginekologiczna jest ogromna. Jednakże większość z nich to niestety nadal tematy tabu. Jeszcze nie tak dawno fizjoterapia uroginekologiczna w Polsce praktycznie nie istniała. Dziś wiele kobiet jest w stanie poprawić jakość swojego życia właśnie za pomocą fizjoterapii.

I o tę jakość warto zawalczyć!