Po pierwsze profilaktyka

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych kobiet. W Polsce rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z tego powodu. Umieralność na raka szyjki jest tym bardziej niepokojąca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że od lat mamy dostępne szczepienia oraz badanie przesiewowe w postaci cytologii, które mogą nas ustrzec przed chorobą nowotworową i uratować nam życie.

Autor

Aneta Dolega

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym stadium choroby. W Gabinetach Lekarskich Pocztowa można wykonać pełną diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy. – Przede wszystkim rutynowo wykonujemy cytologię płynną, która jest badaniem bardziej czułym niż cytologia klasyczna i aktualnie stanowi standard badania cytologicznego – mówi dr Sławomir Szymański, ginekolog położnik, ginekolog onkolog. – Drugie badanie to test HPV wykonywany na podłożu cytologii płynnej. Badanie wykrywa najczęstsze wysokoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Badanie jest rekomendowane dla wszystkich pacjentek po 25 roku życia, a szczególnie tych z nieprawidłowym badaniem cytologicznym oraz po leczeniu zmian na szyjce macicy.

Kolejnym badaniem jest CINtec Plus – przesiewowy test immunocytochemiczny, który stanowi uzupełnienie dla cytologii płynnej i służy do wykrywania zmian nowotworowych spowodowanych wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego na wczesnym etapie rozwoju raka. Wynik dodatni testu wskazuje na występujący stan chorobowy, a nie tylko samą obecność wirusa. Test wykonuje się na płynnym podłożu cytologicznym, a jego celem jest wykrycie 2 białek p16 oraz Ki-67. Obecność w komórce obu biomarkerów jednocześnie wskazuje na stan chorobowy.

Przy nieprawidłowej cytologii należy także uwzględnić kolposkopię, badanie diagnostyczne polegające na oglądaniu szyjki macicy pod specjalnym mikroskopem. – W Szczecinie działa kilka poradni kolposkopowych, zwykle w poradniach przyszpitalnych – tłumaczy lekarz. W tym roku także w naszej placówce pojawi się taka możliwość.

W Gabinetach Lekarskich Pocztowa można wykonać jeszcze jedno ważne badanie, a mianowicie Cancer Screen, czyli test predyspozycji genetycznej zachorowania na nowotwory. – Badanie polega na poszukiwaniu mutacji w genach odpowiedzialnych za rozwój 24 różnych typów nowotworów, w tym z dziedzicznego rakiem piersi i jajnika – tłumaczy ginekolog. – Cancer Screen jest zalecane każdemu, kto chce poznać swoje predyspozycje genetyczne, ale szczególnie przydatne jest dla osób, które mają nowotwory w wywiadzie rodzinnym, pochodzą z rodziny, w której stwierdzono mutację genetyczną. Wato zrobić to badanie, chociażby dlatego, żeby mieć spokój.

W Gabinetach test HPV mogą również wykonać mężczyźni. Uważa się, że ok. 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przed 50. rokiem życia zakazi się HPV – często nawet kilkukrotnie. U części z nich wirus doprowadzi niestety do rozwoju różnego typu nowotworów, a większość zakazi także swoje partnerki. Dlatego też warto się szczepić. – W Polsce aktualnie dostępne są 2 szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego – wymienia ginekolog. – Szczepionka zapobiega zmianom przednowotworowym i rakowi szyjki macicy, rakom sromu, pochwy i odbytnicy, a także kłykcinom kończystym. Szczepić można także dzieci od 9 roku życia.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także panele urogenitalne. Panel podstawowy pozwala na wykrycie DNA siedmiu zarazków, będących najczęstszymi przyczynami atypowych infekcji intymnych (Chlamydia Neisseria, Mycoplasma, Ureaplasma, rzęsistek pochwowy). Znajomość czynnika, który doprowadził do powstania infekcji, pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i skrócenie czasu trwania choroby. W panelu rozszerzonym dodatkowo badamy 14 typów HPV, wirusy opryszczki oraz cytologię. Badanie jest zalecane dla kobiet chorujących na nawracające, trudne do zdiagnozowania stany zapalne dróg moczowo-płciowych, dla kobiet planujących ciążę oraz po przygodnym seksie. Panel podstawowy mogą wykonać także panowie.