Przyjemność bez grawitacji

Z zewnątrz wygląda jak futurystyczny pojazd, w środku jak designerskie jacuzzi. Ten brytyjski wynalazek to kapsuła do floatingu, dzięki której można całkowicie się odprężyć, oderwać się od rzeczywistości i przy okazji wyleczyć różne schorzenia.

Autor

Aneta Dolega

Kapsuły te mają dźwiękoszczelną konstrukcję – tłumaczy Joanna Soszka z A Float. – Są one wypełnione płytką, słoną i ogrzaną do temperatury ciała wodą z zawartością soli Epson, bogatą w związki magnezu i siarki. Wyporność roztworu soli sprawia, że unosząc się na wodzie, czujemy się jakbyśmy byli pozbawieni ciężaru własnego ciała.

W tym unikalnym środowisku dochodzi do samorzutnej regeneracji, gdyż organizm pozbawiony impulsów z zewnątrz (dźwięku, światła, ruchu) kieruje zasoby dokładnie tam, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na nie, np. na uzdrawianie organizmu.

Floating czyli unoszenie na wodzie jest formą terapii, która powoduje przejście organizmu w stan głębokiego relaksu – wyjaśnia Joanna Soszka. – W czasie sesji floatingu dochodzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu zarówno na poziomie fizjologicznym jak i psychologicznym. Testy wykazują, że floating przyczynia się do podwyższenia wydzielania endorfin – naturalnego hormonu szczęścia – oraz redukcji poziomu substancji związanych ze stresem, powodujących m.in. napięcie i uczucie niepokoju.

Oprócz tego floating poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, jest skutecznym środkiem przeciw bólom mięśni, idealnym do leczenia stłuczeń. Powoduje także redukcję cellulitu i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto terapia z wykorzystaniem floatingu może okazać się skuteczną metodą wspomagającą leczenie nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, a także być przydatna jako element wspomagający trening sportowy – poprawia umiejętności motoryczne. 

– Fenomen floating’u polega na tym, że człowiek znajdujący się w środku kapsuły czuje się jakby unosił się w przestrzeni pozbawionej grawitacji nie czując ciężaru własnego ciała – dodaje Joanna Soszka. – Z tego też powodu jest to forma relaksu idealna dla kobiet w zaawansowanej ciąży.