Japońska szkoła szczotkowania

Nasze prababki od dzieciństwa systematycznie szczotkowały swoje loki. Minimum 50 ruchów szczotki począwszy od skóry aż po same końce włosów. Był to spory wysiłek, gdyż normą były wówczas długie włosy. Za to efekt był zachwycający. 

Autor

Aneta Dolega

Obecnie, gdy istnieją czyszczące szampony, ograniczamy się do kilku ruchów szczotką. To nie wystarczy, by poprawić kondycję naszych włosów. Świetnym sposobem jest masaż skóry głowy. Regularnie wykonywany dotlenia cebulki włosów, doskonale poprawia krążenie. Ponadto rozmasowana skóra głowy staje się odprężona. 

Najprostszy jest masaż wykonywany przy pomocy opuszka palców. Można też użyć szczotki do masażu. Dotychczas dostępne były tylko te wykonane z naturalnego włosia, głównie ze szczeciny dzika. Obecnie i w tej dziedzinie kosmetologii mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami.

W maju do Szczecina na zaproszenie salonu Sam Sebastian Style przyjechała japońska mistrzyni masażu głowy i pielęgnacji włosów Noriko Motoyama. Zaprezentowała szczotkę do masażu głowy i włosów „Scalp Brush”. 

Na pierwszy rzut oka szczotka ta niczym się nie różni od tych, które używamy na co dzień, jednak jej działanie jest zdecydowanie inne. „Scalp Brush” ma dwie postacie: zwyczajnej szczotki z nylonową szczeciną i szczotki z takim samym włosiem ale wykonanej z żywicy akrylowej. Ten drugi model jest używany w trakcie mycia włosów. To zupełna nowość, gdyż normalnie woda rozpulchnia włosy podnosząc ochronne łuski keratynowe, które osłaniają trzon włosa. Włosy wtedy stają się bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne a więc tradycyjne szczotkowanie nie jest wskazane. „Scalp Brush” dzięki swojej technologii pozwala na taki zabieg.

Notiko Motoyama zaprezentowała krok po kroku zastosowanie obu szczotek. Najpierw masuje się głowę na sucho, później po rozprowadzeniu szamponu, następnie po jego spłuczeniu i nałożeniu odżywki. Szczotkuje się włosy i głowę nawet w czasie ich suszenia. Efekt tych zabiegów? 

Kondycja włosów wzrasta już po pierwszym zastosowaniu. Z włosów i mieszków znikają wszelkie zanieczyszczenia, w tym nadmiar sebum i keratyny. Poprawia się krążenie krwi w skórze głowy, cebulki włosów odżywają. W rezultacie włosy stają się mocniejsze i gęstsze, a te które nam wypadły szybciej odrastają.  

Prestiż  
Czerwiec 2013