Król gadżetów

Jeden z najlepszych i najpopularniejszych samochodów luksusowych w historii. Ma go w swojej kolekcji m.in. szef Formuły 1 Bernie Eccleston, jeździ nim filmowy Iron Man czyli Robert Downey Jr i gwiazda „Seksu w wielkim mieście” Sarah Jessica Parker.  

Mowa o Mercedesie klasy S. Przed wami S 350 L Blue Tec.

Autor

Aneta Dolega

Jest ulubieńcem wszelkiej maści VIP-ów. Najpopularniejszy w swojej klasie (trafił do ponad 3, 5 miliona klientów), ponad 90 proc. głów państw wybiera go na swoją służbową limuzynę, a tacy producenci samochodów jak Lexus, Hyundai czy Daewoo nie ukrywają, że projektując swoje auta z wyższej półki, zapatrzeni byli w właśnie w słynną „eskę”.

W 1951 roku pojawił się model W187, ojciec dzisiejszej klasy S. To pierwszy Mercedes po drugiej wojnie światowej wyposażony w sześciocylindrowy silnik. Miał tylko 80 KM i rozpędzał auto do 140 km/h, ale na tamte czasy to było coś absolutnie niesamowitego. Dopiero w 1972 roku na ulice wjeżdża kultowy Mercedes W116.Oto pierwsze auto oficjalnie nazwane klasą S. Jako pierwszy model w historii miał odporny na wypadki zbiornik paliwa, silnik wysokoprężny i turbo diesla, ABS, tempomat, samopoziomujące się tylne zawieszenie i charakterystyczne, żebrowane światła, które tak łatwo się nie brudziły. Poza tym ten model miał bezpieczną, łamaną kolumnę kierownicy oraz hydropneumatyczne zawieszenie tylnej osi.

To co zawsze wyróżnia Mercedesy klasy S od innych aut to fakt, że zawsze są przed czasem, to znaczy wyposażone są w gadżety, które dopiero kilka lat później trafiają pod strzechy. Jest i tak z Mercedesem S 350 L Blue Tec.

Wymieniając elementy jego wyposażenia warto się zastanowić, nie nad tym co jest, a raczej nad tym czego w nim nie ma. Auto warte tyle, co niejedno spore mieszkanie, ma nie tylko podgrzewane i klimatyzowane fotele, ale również podgrzewaną kierownicę i wodę do mycia szyb w spryskiwaczu. Do tego kanapa i fotele posiadają funkcje pamięci. Ponadto, samochód wyposażony jest w system rozpoznawania fotelika dziecięcego, samościemniające się lusterka zewnętrzne, system nagłaśniający Burmester® Surround i… worek na narty. To tylko część tego, co znajdziemy w nowej „esce”. Tutaj wszystko jest inteligentne i wygodne. Począwszy od automatycznej skrzyni biegów 7G-Tronic po wspomaganie zamykania drzwi. Na drodze pomoże nam asystent rozpoznawania znaków drogowych (ograniczeń prędkości), asystent utrzymania pasa ruchu i tzw. „martwego punktu”, asystent pokonywania skrzyżowań i system ostrzegania prze uderzeniami z tyłu. Właściwie to nie musimy sami prowadzić tego samochodu, tylko wygodnie rozłożyć się na skórzanym fotelu w kolorze beżu satynowego bądź brązu espresso w jonizowanym wnętrzu z jednym z czterech zapachów Mercedes – Benz.

Mercedes Benz S 350 L bluetec (diesel)
Pojemność: 2987 cm Moc: 258 KM Moment Obr: 620 / 1600-2400 Przyspieszenie 0-100 km: 6, 8 s Prędkość max: 250 km/h Średnie zużycie paliwa: 6, 0 l/100 km

Prestiż  
Listopad 2013