Naturalny czy organiczny?

Kilka lat temu „naturalnymi” nazywano kosmetyki, które miały w sobie niewielką ilość surowców naturalnych, a bazowały na składnikach syntetycznych. Dopiero od niedawna konsumenci zaczęli czytać etykiety i sprawdzać, co „tkwi” w środku. Nadal  jednak wiele osób ma problemy z rozróżnieniem, który kosmetyk jest naturalny, a który organiczny.

Autor

Daria Prochenka

Jeśli jesteś świadomym konsumentem i zależy ci na tym, aby otaczać się naturalnymi produktami, naucz się je rozpoznawać. Jest kilka ogólnych zasad, które pomogą ci rozróżnić – czy stosujesz kosmetyk naturalny, czy organiczny.

Naturalne produkty

Kosmetyki naturalne wykonane są niemal w całości z ekstraktów roślinnych lub surowców mineralnych mało przetworzonych. Z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolony jest np. wosk pszczeli, pod warunkiem, że ich uzyskanie odbyło się z poszanowaniem otoczenia, bez szkody dla owadów. Warto przypomnieć, że zastosowanie w kosmetyku tylko kilku substancji naturalnych nie czyni go naturalnym – to tylko chwyt reklamowy stosowany przez duże koncerny. Dlatego warto zwracać uwagę na szczegóły znajdujące się na etykietach i wczytywać się w ich skład.

Organiczne produkty

Kosmetyki organiczne także wykonane są z naturalnych składników, z tym że muszą zaświadczyć certyfikatami, że zostały wyprodukowane przez plantacje ekologiczne. Gospodarstwa takie spełniają wiele norm. Dzięki temu konsumenci mają pewność, że składniki roślinne wykorzystane w danym kosmetyku nie są modyfikowane genetycznie, wytwarzane są bez użycia pestycydów, czy nawozów sztucznych.
Pomimo delikatnych różnic pomiędzy tymi dwoma kategoriami kosmetyków ogólne zasady tworzenia kosmetyków naturalnych i organicznych są bardzo podobne. Wybierając zarówno naturalne jak i organiczne kosmetyki masz pewność, że korzystasz ze zdrowych produktów, które zostały wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego. 

 Autorka artykułu jest współwłaścicielką marki kosmetyków naturalnych https://www.clochee.com/

Prestiż  
Listopad 2013