Terapia w Piaskownicy

Terapia w Piaskownicy (Sandplay Therapy) za tą sympatycznie brzmiącą nazwą kryje się niezwykle skuteczna metoda psychoterapii i wspierania rozwoju, wbrew pozorom adresowana nie tylko do dzieci lecz także osób dorosłych i par. Posiadając silny związek z klasyczną analizą Carla Gustawa Junga pochodzi od jednej z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych metod  psychoterapii. Na świecie stosowana z powodzeniem przez psychiatrów i psychologów już od  przeszło  50 lat, w Polsce – zyskuje dopiero na popularności

Autor

Prestiż

Do wytworzenia pożądanej zmiany, wykorzystuje się w niej proces twórczy. Korzystający z metody  pracuje wraz z terapeutą  nad problemami przy użyciu miniaturowej piaskownicy.  Jej przestrzeń wielkości dużej szuflady wypełniona jest do połowy głębokości suchym lub mokrym piaskiem. Do dyspozycji uczestnika sesji jest także obszerny zbiór figurek przedstawiających ludzi, zwierzęta, elementy natury, techniki i symbole. Z pomocą tych środków powstają małe światy w których odnajdywane są głębokie znaczenia, leżące u podstaw problemów i stanowiące drogę do ich przezwyciężania.

Atrakcyjność i rewolucyjność Terapii w Piaskownicy  wynika przede wszystkim z przeniesienia procesu terapeutycznego w obszar zabawy. Sprawia to, że korzystający z metody  pozostaje w bezpiecznym oddaleniu od problemu, rozwiązywanego często w przestrzeni symbolicznej – na poziomie podświadomości. 

 

Terapia w Piaskownicy jako metoda stymulująca rozwój:

∙ rozwija kreatywność

∙ wzmacnia odporność emocjonalną

∙ pobudza wyobraźnię

∙ rozwija wrażliwość

Terapia w Piaskownicy jako metoda pracy z problemami pomaga w:

∙ pokonywaniu lęków

∙ poprawie samooceny

∙ przezwyciężaniu problemów edukacyjnych

∙ poprawie relacji z rówieśnikami

∙ przezwyciężaniu uczucia cierpienia i osamotnienia

∙ przezwyciężaniu zaburzeń zachowania i uwagi (ADHD, ADD)

∙ radzeniu sobie z uczuciem depresji, przygnębienia i bezsilności

∙ radzeniu sobie z odczuciami złości, wściekłości i napadami szału 

∙ pokonywaniu zaburzeń jedzenia (anoreksji, bulimii)

 

W Szczecinie dzięki realizacji projektu Terapia w Piaskownicy Rozwój Innowacyjnych Form Wsparcia współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wydano także pierwszą pozycję książkową w pełni poświęconą Terapii w Piaskownicy – „Wprowadzenie do Sandplay Therapy – Terapia w Piaskownicy” pod redakcją Linde von Keyserlingk i Agaty Giza-Zwierzchowskiej.

W Polsce obecnie z metody Terapii w Piaskownicy skorzystać można w dwóch dużych ośrodkach:
W Krakowie w Katedrze Psychoterapii Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Lenartowicza 14. tel. 12 633 12 03
W Szczecinie w Pracowni Psychoedukacji ul. Jagiellońska 37/1 tel. 509 60 40 06; e-mail: kontakt@pracownia.org
Oraz w kilku innych placówkach na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Szczegółowe informacje na stronach internetowych: www.terapiawpiaskownicy.pl   www.pracowniapsychoedukacji.pl

 

Prestiż  
Listopad 2013