Ekspert radzi…
dr n. med. Piotr Zawodny lekarz medycyny estetycznej
Mam 48 lat, na mojej twarzy są już widoczne bruzdy i załamania, najbardziej przeszkadzają mi moje kąciki ust, które powodują, że moja twarz wygląda na smutną. Czy w tym przypadku powinnam zastosować botoks czy jest inna szybka metoda? Dużo pisze się o botoksie. Czy można mieć uczulenie na botoks, i jak często musiałabym poddawać się zabiegowi?
Z wiekiem opadanie kącików ust jest konsekwencją wiotczenia tkanki podskórnej, skóry, oddziaływania grawitacji oraz fizjologicznego zwyrodnienia włókien kolagenowych i elastycznych, zaliczanych do zmarszczek (bruzd) grawitacyjnych. Tylko w 10% przypadków aktywność mięśni obniżaczy kąta ust może mieć znaczenie w przypadku ich opadania. Generalnie toksyna botulinowa nie jest rozwiązaniem tego problemu, ma ona zastosowanie głównie w przypadku zmarszczek mimicznych (okolicy czoła, tzw. lwiej zmarszczki, kurzych łapek), działając relaksacyjnie. Wystąpienie uczulenia na toksynę botulinową występuje bardzo rzadko, w pojedynczych przypadkach obserwowano niewielką nadwrażliwość lub na obecne w preparacie białka nośnikowe. Efekt wygładzenia, wypełnienia bruzd oraz uniesienia kącików ust możemy uzyskać podając np. kwas hialuronowy lub własny tłuszcz w tę okolicę. Inną mało inwazyjną metodą może być wykorzystanie odpowiednich nici, które wprowadzone tworzą rusztowanie dla opadających tkanek i poprawią owal twarzy. W przypadku podania kwasu hialuronowego w zależności od rodzaju preparatu zabieg należy powtarzać, co 12-18 miesięcy.
Droga Redakcjo, proszę o szczegółową informację jak mogłabym zlikwidować tatuaż. Czy jest to bolesny zabieg, czy zostaną ślady, gdzie bezpiecznie mam to zrobić, jakie są koszty. Proszę o poradę. Tatuaż mam na ramieniu, wielkości 4x5cm.
Usunięcie niechcianego tatuażu jest trudniejszą pracą, niż samo wykonanie go na skórze. Jednak nie jest to zadanie niemożliwe do zrealizowania. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż jeden zabieg nie jest w stanie usunąć całego barwnika ze skóry. Każdy kolejny powoduje rozjaśnienie tatuażu a następnie w konsekwencji jego zniknięcie. Efekt końcowy terapii uzależniony jest od koloru i różnorodności barw tatuażu, głębokości, na jakiej znajduje się pigment oraz fototypu skóry. Laser przeznaczony do tego typu zabiegów powinien zapewniać jak największe bezpieczeństwo, a jego technologia powinna być przystosowana do usuwania tatuażu. Urządzenie zapewniające szybkie gojenie, krótki czas rekonwalescencji oraz najwyższą skuteczność to laser w technologii Q-Switch. Energia światła laserowego, emitowanego przez głowicę Q-Switch zostaje pochłonięta przez pigment tworzący tatuaż w skórze. Krótki czas trwania impulsu oraz wysoko skoncentrowana energia powoduje rozbicie barwnika na drobne cząsteczki. Ryzyko powstania blizn jest minimalne, jednak należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji miejsca zabiegowego.W celu zwiększenia komfortu pacjenta stosowane jest znieczulenie miejscowe specjalnym kremem oraz silne chłodzenie miejsca zabiegowego.
Chciałabym się zapytać w imieniu mojego taty. Na jego twarzy koło oczu pojawiły się wyrostki, które rosną, nie wiem czy to są kurzajki, czy może z wiekiem coś takiego się robi. Tata ma 68 lat. Boi się iść do lekarza i to ruszyć. Czy jest to coś niebezpiecznego? Zauważyłam również, że podobne wyrostki ma obok pachy. Co to może być? Jak to usunąć?
Na skórze możemy zaobserwować występujące w skupiskach lub pojedynczo różnego rodzaju zmiany skórne zwane potocznie „brodawkami, naroślami”. Z medycznego punktu widzenia są to najczęściej znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki wirusowe, łojotokowe, itd. Większość tego typu zmian stanowią problem raczej estetyczny. Generalnie w sytuacji jakichkolwiek niepokojących zmian zawsze należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Zarówno w przypadku diagnozy, jak i doboru właściwej terapii. W zależności od rodzaju zmian, wielkości i stopnia rozsiania stosuje się leczenie farmakologiczne, chirurgiczne bądź laseroterapię.
Jestem zainteresowana depilacją laserową. Czy wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się owłosienia? Mam 28 lat. Chodzi mi również o miejsca intymne. I jeszcze chciałam zapytać się czy można wydepilować włoski w nosie i uszach ( to dla mojego partnera).
Włosy człowieka przechodzą trzy fazy wzrostu: czynny proces namnażania komórek włosa i ich wzrost, bierne utrzymanie włosa w mieszku włosowym, oraz wysuwanie się włosów z mieszków włosowych i ich powolną utratę. Laser działa skutecznie tylko na mieszki włosowe znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego aby pozbyć się owłosienia należy wykonać serię zabiegów, ze ściśle określoną częstotliwością, aby utrzymać najwyższą skuteczność terapii. Laseroterapię obszarów intymnych (bikini) wykonuje się zasadniczo w odstępach 4 tygodniowych. Zabiegi należy wykonywać systematycznie, a liczba zalecanych zabiegów jest ustalana indywidualnie: wiąże się z kolorem skóry (fototypem) obszaru zabiegowego oraz jakością włosa, czyli jego grubością, gęstością oraz barwą. Prawie każdy obszar ciała kwalifikuje się do zabiegu depilacji laserowej, wyjątek stanowi tu błona śluzowa: dlatego włosów w nosie nie można usuwać metodą laserową. Jedynie na obszarze bezpośrednio pod nosem można wykonać zabieg. Jeśli chodzi o uszy, zabieg można wykonać na całej powierzchni małżowiny usznej. Wykorzystuje się do tego głowicę z mniejszą optyką, przystosowaną do małych obszarów zabiegowych.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz do nas: redakcja@eprestiz.pl