Kobieta z Werwą

Dr n. med. Ewa Wunsch ma 32 lata, urodziła się w Szczecinie. Mimo tak młodego wieku usłyszeli już o niej naukowcy z całego świata. Wszystko za sprawą przeprowadzonych badań dotyczących pewnej choroby. Wyniki opisała w artykule opublikowanym w najlepszym na świecie czasopiśmie z zakresu chorób wątroby, amerykańskim Hepatology.

Autor

Andrzej Kus

To nie jest wyłącznie moja zasługa. Wszystkie badania prowadzę pod kierownictwem profesora Piotra Milkiewicza, który od studiów jest moim opiekunem i autorytetem naukowym. To człowiek o ogromnej wiedzy – opowiada dr Wunsch. - Zaciekawiły nas stwierdzenia światowej klasy fachowców, że stosowany praktycznie jedyny lek na PSC (pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych – choroba wątroby - przyp. red.) jest szkodliwy dla pacjentów. Ostatnie wytyczne największych na świecie towarzystw naukowych wręcz zarzucały stosowanie tego środka w PSC. Od samego początku się z tym nie zgadzaliśmy. Poprosiliśmy o współpracę dużą grupę naszych pacjentów i przeprowadziliśmy ukierunkowane badania. Odstawiliśmy na kilka miesięcy lekarstwo i regularnie poddawaliśmy ich szczegółowym badaniom. Potwierdziło się wszystko to, czego się spodziewaliśmy. Po trzech miesiącach okazało się, odstawienie tego leku zdecydowanie pogarsza wyniki i ma negatywny wpływ na samopoczucie pacjentów.  Natychmiast należało wrócić do stosowania tego środka.

Wszystkie wyniki zostały dokładnie opracowane i przeanalizowane. Doktor Ewa Wunsch przygotowała artykuł, który został niemal od razu przyjęty do czasopisma Hepatology. W tym samym numerze ukazał się komentarz mistrza w dziedzinie – tego samego, co wcześniej zakwestionował działanie tego samego leku.

- Przyznał nam rację, zaproponował stosowanie tego leku w taki sposób, jak my to robimy. Zmieniliśmy standardy leczenia na całym świecie, co oczywiście jest dla nas ogromnym osiągnięciem. Najważniejsze jednak, że pomogliśmy pacjentom cierpiącym na tę chorobę. Bez wątpienia nasze doświadczenia będą ulgą w cierpieniu dla tysięcy osób. 

Dr Ewa od zawsze kochała naukę. Na Pomorski Uniwersytet Medyczny dostała się z pierwszego miejsca. Wybór okazał się doskonały. Już na pierwszych zajęciach usiadła do ławki z Kubą, który dzisiaj... jest jej mężem i wspólnie wychowują 5-letnią Hanię oraz 10-letniego Adasia.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że kierunek, który wybieram jest nieprzewidywalny, trudny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Do każdego pacjenta staram się podchodzić w taki sposób, by go poznać, mieć z nim dobry kontakt. By miał poczucie bezpieczeństwa i tego, że może mi zaufać. Zależy mi na tym, by pomóc każdemu, choć wiadomo, że nie każdemu niestety się udaje. Przeżywam każdą taką sytuację.

Profesor Piotr Milkiewicz dla młodej lekarki jest pełen podziwu. Zaangażowanie w pasję widzi od pierwszego spotkania.

- Dr Ewę Wunsch rzeczywiście poznałem 8 lat temu, opiekowałem się wówczas Hepatologicznym Kołem Naukowym PUM o opowiada profesor. - Jej prace studenckie zdobywały liczne nagrody  na  konferencjach krajowych i międzynarodowych. 

Profesor przyznaje, że stara się stworzyć podopiecznej jak najlepsze warunki rozwoju naukowego. Traktuje to jako przywilej. W swojej trwającej już blisko ćwierć wieku karierze lekarsko-naukowej nie spotkał osoby, która podobnie jak dr Wunsch byłaby w stanie połączyć dociekliwość naukową i precyzję myślenia z niespotykaną obowiązkowością oraz tak naturalną dla niej empatią dla pacjentów.

- Ostatnie osiągnięcia Ewy są imponujące. Jeżeli w wieku 32 lat prowadzi się  badania, które zmieniają standardy postępowania w ciężkiej, przewlekłej chorobie wątroby, a główny autor tych standardów, amerykański profesor z Mayo Clinic przyznaje to otwarcie na łamach najlepszego w tej dziedzinie czasopisma na świecie to chyba mówi samo za siebie. Jej publikacje naukowe z nawiązką spełniają kryteria jakie stawia się profesorom belwederskim. Podziwiam Ewę za to, że jest w stanie pogodzić pracę naukową na najwyższym poziomie z udanym życiem rodzinnym i macierzyństwem. W prestiżowym  konkursie „Polacy z Werwą” awansowała do ścisłego finału pokonując po drodze wiele innych, utalentowanych osób z całej Polski. Teraz staje w szranki z dwoma innymi wybitnymi naukowcami z Warszawy. Jest najmłodsza z tej trójki, moim zdaniem ma duże szanse, ale na tym etapie konkursu potrzebuje naszych głosów. Zachęcam do głosowania!

Jak zagłosować?

Aby oddać głos na dr Ewę Wunsch należy wejść na stronę www.polacyzwerwa.pl. Następnie przechodzimy do zakładki „kandydaci” i w dziedzinie „medycyna” odnajdujemy szczeciniankę. Odhaczymy kwadrat znajdujący się pod zdjęciem, akceptujemy regulamin i klikamy „głosuj”. Należy podać swój adres email, a po wypełnieniu rubryki w skrzynce odnaleźć maila i kliknąć w nim link potwierdzający. Zagłosować można tylko raz.

Prestiż  
Lipiec 2015