Zdrowie na obcasach
Była Spice Girl i żona słynnego piłkarza Davida Beckhama – Victoria – wyznała kiedyś, że nie potrafi się skoncentrować, kiedy ma na sobie buty na płaskim obcasie. Znana ze swej elegancji i zamiłowania do szpilek gwiazda bardzo jasno określiła to, czym dla kobiety są obcasy.

Wysokie obcasy czynią cuda z naszą sylwetką, nogi w nich wyglądają ponętnie. Nosząc takie obuwie mamy uniesioną pupę, jesteśmy wyprostowane i poruszamy się z wręcz z kocią gracją. Nie bez powodu szpilki są uważane za fetysz i element kobiecej garderoby, który zwraca uwagę panów. Tylko czy aby dobry i zdrowy dla naszych nóg?
– Haluksy, czyli choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu stopy nie są wyłącznie damskim problemem, choć większą część pacjentów chirurga stanowią panie. Ta wada stopy ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Noszenie niewłaściwego, niewygodnego obuwia jej sprzyja, ale nie jest czynnikiem decydującym – wyjaśnia Piotr Wieczorek, specjalista ortopedii z AMC Art Medical Center. – W takim obuwiu mamy zwiększone obciążenie na przód stopy, przez co ten przód się poszerza i w tylnej części powstaje płaskostopie. Częstym również objawem jest powstanie palucha koślawego. Nie demonizowałbym jednak noszenia butów na obcasie, zarówno z punktu medycznego, ale także czysto… męskiego.
Przy leczeniu wad stopy ortopeda podchodzi do pacjenta indywidualnie, gdyż różne są zniekształcenia i różne źródła bólu. Najpierw należy dobrze zbadać pacjentkę i na tej podstawie zaplanować leczenie. Kiedy pacjentka zostanie zakwalifikowana do leczenia to zazwyczaj przebiega ono chirurgicznie.
– Ułożenie stopy w bucie na podwyższeniu jest nienaturalne, ale okazuje się też, że nie każde obuwie sportowe jest takie wygodne na jakie wygląda – mówi ortopeda. – Od wielu lat obuwie sportowe jest przedmiotem badań i tematem wielu konferencji naukowych. Próbowano odpowiedzieć sobie na pytanie czy obuwie sportowe, które potrafi być rozbudowane i zaawansowane technicznie, rzeczywiście pomaga sportowcowi. Sam fakt, że zadano sobie już takie pytanie z punktu naukowego, każe nam spojrzeć na owo zagadnienie krytycznie. Zresztą ilość rodzajów butów sportowych jest też zabiegiem marketingowym, żeby zwyczajnie więcej ich sprzedać. Ciekawy trend natomiast pojawił się jakiś czas temu, kiedy na rynku pojawiły się buty kształtem przypominające stopę. Może w takim powrocie do natury, gdzie obuwie ma anatomiczny kształt, jest coś dobrego. Na pewno chodzenie na boso jest zdrowe.
Zdrowie zdrowiem, ale nie wygra się z modą i chęcią atrakcyjnego wyglądu. Buty na obcasie są, były, będą i raczej kobiety z nich nie zrezygnują.
– Jestem realistą i wiem, że raczej nie zniechęcę pań do noszenia takich butów, zresztą nie zamierzam, ale musimy pamiętać, że w takim obuwiu stopa przyjmuje nienaturalny dla siebie kształt i jest obciążona – dodaje doktor Wieczorek. – Wkładki do butów czy materiał z jakiego są zrobione, mają pozytywny wpływ na stopy, ale nie rozwiązują całkowicie problemu. Jestem świadom, że zdrowie nie zawsze idzie w parze z modą, więc jedyne co mogę zalecić to umiar, także w noszeniu butów na obcasie.
AMC ART MEDICAL CENTER
ul. Langiewicza 28/U1, Szczecin