Muzyczny podbój Pomeranii
Pomorze Zachodnie szczyci się w Polsce największą popularnością wśród turystów. Przyciąga ich głównie uroda bałtyckich plaż oraz wyjątkowe walory przyrodnicze. W tym sezonie przyroda będzie jednak musiała konkurować ze sztuką przez wielkie „S”. Baltic Neopolis Orchestra wraz z gośćmi światowego formatu wyruszają na muzyczny podbój Pomeranii.

Balic Neopolis Festival to kilkadziesiąt koncertów i ponad setka artystów. Koncerty pod szyldem festiwalu rozpoczęły się już z początkiem czerwca w Szczecinie (muzycy grali między innymi na… dachu „Kaskady”), ale kulminacja zaplanowana jest na wakacyjne miesiące w najatrakcyjniejszych miejscowościach turystycznych, nie tylko nad Bałtykiem. Zderzenie muzyki poważnej z wakacyjną beztroską ma jednak mieć łagodny przebieg.
– Koncerty poza wysokimi walorami artystycznymi będą miały lekką, wakacyjną formułę z umiejętnie dobranym repertuarem. Baltic Neopolis Festival będzie więc, wspaniałą przygodą muzyczną zarówno dla publiczności, jak i artystów – mówi Emilia Goch Salvador, szefowa BNO oraz dyrektor Festiwalu.
Wakacyjne koncerty to jednocześnie projekt Rezydencji Krajów Wyszehradzkich.
– Od ćwierćwiecza trwa współpraca krajów Czworokąta Wyszehradzkiego. Artyści z Czech, Polski, Słowacji i Węgier chcą nawzajem podarować naszym narodom swoją sztukę i muzykę. To niepowtarzalna okazja usłyszenia sąsiadów z Europy Wschodniej – zarówno w roli kompozytorów, jak i wykonawców – mówi Marika Gołda, rzeczniczka festiwalu.
Pierwsze koncerty z udziałem gitarzystki ze Słowacji Miriam Rodrigez Brüllowej i Baltic Neopolis Quartet odbywać się będą w ogrodach – szczecińskiej Różance (15.07) oraz w Przelewicach (16.07). Kwartet BNO w towarzystwie węgierskiego skrzypka Sándora Jávorkai oraz czeskiego wiolonczelisty Petra Nouzovský’ego zagra w sercu Wolińskiego Parku Narodowego w Grodnie koło Międzyzdrojów (16.07) oraz w gryfickim Ogrodzie Japońskim (17.07). Na dłużej artyści zatrzymają się w Świnoujściu, gdzie przez kilka dni (24-28.07) odbywać się będzie Art week.
– Wśród gwiazd jest między innymi znakomita pianistka Pamela Tan-Nicholson, prywatnie mama słynnej Vanessy Mae oraz Vasko Vassilev – koncertmistrz londyńskiej Royal Opera House – opowiada Emilia Goch.
Wyjątkową atrakcją będą interaktywne warsztaty, które każdego dnia Festiwalu będą oplatać dźwiękami inną przestrzeń – Promenadę, plac Wolności oraz uzdrowisko.
Ze Świnoujścia muzycy ruszą na podbój Kołobrzegu (04.08), tam w Konkatedrze koncert w wykonaniu Balic Neopolis Virtuosi, czyli zespołu kameralnego złożonego z wybitnych muzyków z krajów Morza Bałtyckiego. Koncertmistrzem składu jest Hugo Ticciati, znakomity skrzypek i szef sztokholmskiej O/Modernt Orchestra. Virtuosi wykonają utwory Straussa oraz Brahmsa. Dzień później (05.08) ten sam koncert zostanie powtórzony w Grodnie. W kolejnym koncercie w gryfickim Ogrodzie Japońskim (07.08) wraz BNO zagra na oboju portugalczyk Daniel Bernardino, będzie można usłyszeć utwory Mozarta, Straussa oraz Haydna. Później, w miasteczkach Pojezierza Drawskiego – w Złocieńcu (13.08) oraz Drawnie (14.08), uznany grecki The Transcription Ensemble wykona kompozycje Astora Piazzoli. Kolejne muzyczne spotkania, w szczecińskiej Różance (26.08) oraz nad Odrą w Gryfinie (27.08), odbywać się będą pod hasłem „Dwa światy z muzyką”. Wystąpi portugalski Guimarães String Quratet, a usłyszymy kompozycje Antonina Dvoraka.