Bądź eko, przesiądź się na rower!

Polacy, w szczególności mieszkańcy dużych miast, biją niechlubne rekordy w posiadaniu samochodów. Po naszym kraju jeździ ponad 30 milionów aut. Niektóre rodziny mają po dwa, a nawet po trzy samochody. Ludzie żyją w wielkim pędzie, mają określone zajęcia, wyznaczone terminy, starają się jak najszybciej dotrzeć do pracy. Jak w takiej sytuacji zamienić cztery na dwa kółka?

Autor

Prestiż

Samochód zużywa pieniądze, a oszczędza tłuszcz

… a rower dokładnie odwrotnie. Jeśli tak postawimy problem, wybranie roweru zamiast auta to czysty zysk. Oszczędności na paliwie w skali miesiąca zależą oczywiście od dystansu, jaki musimy pokonać z domu do pracy i rodzaju silnika, ale najczęściej chodzi o kilkaset złotych, albo i więcej. Ale zysku nie da się wprost przeliczyć na złotówki: wspieramy przecież nasze środowisko i zdrowie. Rowery są bowiem pomocne przy problemach kardiologicznych, schorzeniach układu ruchu i innych chorobach.

Można przesiąść się na rower elektryczny

Naszym wzorem są zachodnioeuropejskie miasta, które już przekonały mieszkańców do korzystania z innych środków transportu, niż auto. Elektryczny rower to świetna alternatywa dla poruszania się po mieście samochodem. E-rowerem można ominąć korki, a dzięki wspomaganiu - ograniczyć wysiłek. Z silnikiem można bez większych trudności pokonać stromy podjazd czy większe odległości. E-rowery nie wydają żadnych odgłosów, w przeciwieństwie do głośnych silników spalinowych. I co chyba najważniejsze - użytkownicy rowerów elektrycznych chronią środowisko, szczególnie jeśli używają swoich rowerów codziennie. Połowa przejazdów samochodami to trasy o długości do 5-10 kilometrów, co jest największą zmorą dla środowiska. 

Rower elektryczny na raty

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie od kilku miesięcy umożliwia zakup pojazdów elektrycznych (również samochodów). Pomoc Funduszu polega na udzieleniu niskooprocentowanej pożyczki na zakup rowerów, rozłożonej na raty, na 5 lat. W ten sposób można kupić dobrej klasy rower elektryczny, nie wydając jednorazowo dużych środków. 

Kampania Funduszu ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści, wynikających ze zrównoważonego transportu: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach oraz rozwój nowych technologii. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców województwa zachodniopomorskiego to nasza bieżąca praca. Miejmy nadzieję, że za kilka lat wiedza w zakresie niskiej emisji będzie tak szeroka, jak dziś na temat segregacji.

Prestiż  
Grudzień 2016