- Reklama -
spot_img

Postępy prac na terenie szczecińskich inwestycji

Strona głównaBiznesPostępy prac na terenie szczecińskich inwestycji

Musisz przeczytać

- Reklama-
spot_img

STADION MIEJSKI

Na wiosnę 2022 roku planowane jest zakończenie budowy stadionu miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie. Nowy obiekt ma mieć 20500 miejsc, a koszty inwestycji mają wynieść około 360 mln. zł. Tempo prac jest imponujące i z każdym dniem stadion staje się coraz bardziej kompletny. Rośnie trybuna północna, a na trybunie wschodniej pojawiają się nowe metalowe elementy – balustrady i części do montażu krzesełek. W ostatnich dniach wykonano montaż konstrukcji stalowej zadaszenia trybuny północnej. Jednocześnie nad trybuną instalowane są kolejne elementy konstrukcji stalowej zadaszenia.

Wewnątrz budynku na poszczególnych kondygnacjach, prowadzone są prace murarskie i instalacyjne. W części gdzie znajduje się garaż podziemny rozpoczęto wyklejanie wełny. W narożniku północno-wschodnim oraz na trybunie północnej zainstalowane zostały krzesełka. Wykonano także kolejną część odwodnienia liniowego oraz opaski betonowej przy głównym boisku. W części zewnętrznej kompleksu, prowadzone są prace przy budowie boiska treningowego numer 2 oraz przy budowie parkingu od strony ul. Twardowskiego.

 

FABRYKA WODY

U zbiegu ulic 1 Maja, Emilii Sczanieckiej i Bożeny, na terenie dawnego kąpieliska Gontynka powstaje wodny park edukacyjny Fabryka Wody. W kompleksie ma się znaleźć aquapark ze zjeżdżalniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, otwarta przestrzeń rekreacyjna z basenami i miejscami wypoczynku, saunarium z 18 tematycznymi saunami, strefa sportowa z siłownią, centrum fitness kortami do squasha, ścianką wspinaczkową, strefa rozrywkowa z kręgielnią, stołami do bilarda, strefa gastronomiczna, przestrzeń wystawiennicza, będą też ścieżki edukacyjne oraz laboratoria dla uczniów. W części zewnętrznej zlokalizowany będzie również amfiteatr, który w okresie zimowym będzie można zaadaptować pod lodowisko.

Od momentu podpisania umowy na realizację, minęły niespełna dwa lata. Przez ten okres plac budowy zmienił się w sposób znaczący. Po przejęciu placu budowy w 2019 roku, prace budowlane ruszyły pełną parą. Zrealizowano roboty ziemne, fundamentowe, sieciowe i wzniesiono konstrukcję obu budynków, które już na dobre wpisały się w krajobraz naszego miasta. W toku prac, byliśmy świadkami montażu skomplikowanych elementów. Konstrukcja stalowa świetlika i 3 stalowe kule symbolizujące cząsteczkę wody, są już nieodłącznym elementem przyszłego Edukatorium. Z kolei 13, 40-metrowych dźwigarów dachowych spoczywa już nad częścią basenową kompleksu.

– Jesteśmy na zaawansowanym etapie realizacji prac budowlanych. Budowa przebiega w znakomitym tempie. Przed nami trudny etap, związany z montażem wielu instalacji i prac wykończeniowych – mówi  Jarosław Szczupak, prezes zarządu Alstal Grupa Budowlana.

Prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku. 12 sierpnia br. odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na Fabryce Wody. To symboliczny moment na każdej budowie, który oznacza zakończenie ważnego etapu realizacji inwestycji.

– Rok temu spotkaliśmy się przy okazji wmurowania kamienia węgielnego, na całkowicie innym etapie realizacji niż mamy dzisiaj. Wchodzimy w ważny etap wykonawczy.
Zamykamy konstrukcję, prowadzimy prace instalacyjne, montowane są technologie, które będą wykorzystywane do funkcjonowania obiektu – mówi Konrad Stępień, prezes zarządu spółki Fabryka Wody.

Aktualnie na terenie budowy pracuje 250 osób. Montowane są kolejne niecki basenowe i elewacja, widoczny jest także basen zewnętrzny. Prowadzone są prace instalacyjne, wykonywane są ściany działowe. Nad halą basenową zamontowane zostało zadaszenie. Spore zmiany zaszły w części zewnętrznej kompleksu. Widoczny jest zarys niecki zewnętrznego basenu rekreacyjnego. Jednocześnie toczą się prace przy montażu zewnętrznej instalacji uzdatniania wody basenowej.

 

– Reklama –

spot_img

MORSKIE CENTRUM NAUKI

Budowa Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha rozpoczęła się w czwartym kwartale 2019 roku. To placówka naukowo–edukacyjna, której głównym założeniem będzie prezentowanie zjawisk przyrodniczych związanych z wodą. Centrum ma być bowiem wyposażone w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki, a na gości placówki czekać będzie aż 213 urządzeń nawiązujących tematycznie do życia na morzu.

Obiekt o powierzchni ponad 10 700 m², wysokości 14 metrów i długości 122 metrów nawiązywać będzie kształtem do kadłuba statku. Rozległe ekspozycje rozmieszczone zostaną na trzech poziomach wystawienniczych, a szczególną atrakcją ma być planetarium mogące pomieścić 43-osobową widownię. Wewnątrz budynku zmieszczą się także: sala konferencyjna, trzy sale edukacyjne oraz pracownie, w których będą prowadzone warsztaty z modelarstwa i szkutnictwa, poza tym sale chemiczno-biologiczna i mechatroniczno-fizyczna. Na dachu znajdzie się taras widokowy, z którego będzie można podziwiać Odrę, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego. Taras jest już prawie gotowy.

Aktualnie na terenie budowy trwa montaż instalacji teletechnicznych, elektrycznych, wentylacji, oprawy oświetlenia awaryjnego i głośników dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Rozpoczął się też proces montażu systemu iluminacji, na który składa się 400 lamp. System będzie pozwalał na zaprojektowanie różnorodnych efektów świetlnych, które będą współgrać z iluminacją znajdujących się w pobliżu dźwigozaurów. Układane są również koryta kablowe pod instalacje elektryczne i teletechniczne.
Wykonywane są instalacje wodociągowe oraz instalacja tryskaczowa. Gotowe są już schody na wszystkich poziomach w dwóch klatkach schodowych.

Wkrótce rozpocznie się montaż zewnętrznej powłoki elewacji: siatki cięto – ciągnionej, która zmieni wygląd elewacji budynku MCN. Trwają próby techniczne związane z montażem podkonstrukcji, na której zainstalowana będzie siatka. Kolejnym etapem prac będzie montaż charakterystycznej dla budynku Morskiego Centrum Nauki fasady szklanej. Inwestycja ma być oddana w przyszłym roku.

 

WĘZEŁ PRZESIADKOWY GŁĘBOKIE

Budowa Węzła Głębokie zbliża się do końca. Gotowy już jest cały układ komunikacyjny z rondem i ulicami dojazdowymi do ronda. Prawie gotowa jest już pętla tramwajowo-autobusowa. Od kilkunastu dni montowane są wiaty przystankowe na pętli. Ponadto prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynku socjalnego. Układane są płytki, trwa montaż instalacji. Zmienia się również zagospodarowanie terenu – wykonywane są nasadzenia zieleni, budowany jest parking leśny. W ramach inwestycji powstaną też miejsca postojowe kiss&ride, stanowiska do postoju taksówek, parking rowerowy, stanowisko wypożyczalni roweru miejskiego. W sąsiedztwie pętli powstanie także parking park&ride.

 

WĘZEŁ ŁĘKNO

Węzeł Łękno to jedna z największych i ważniejszych do zrealizowania inwestycji drogowych w tej perspektywie unijnej. Projekt obejmuje budowę kolejnego fragmentu tzw. Trasy Średnicowej (od ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej do alei Wojska Polskiego), przebudowę linii kolejowej biegnącej wzdłuż nowej jezdni oraz budowę skrzyżowania przy alei Wojska Polskiego. Docelowo węzeł pełnić będzie funkcję centrum przesiadkowego dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Przebudowa Węzła Łękno to chyba jedna z najbardziej opóźnionych szczecińskich inwestycji. Pierwotnie prace miały być ukończone pod koniec roku 2020 roku, potem termin przesunięto na sierpień tego roku. Mamy już wrzesień, a do końca prac jeszcze daleko. Wykonawca robót, konsorcjum Rover Infraestructuras SA i Roverpol sp. z o.o. deklaruje, że do końca września kierowcy będą mogli przejechać ciągiem alei Wojska Polskiego. Miesiąc później ma być otwarty nowy odcinek Trasy Średnicowej. Mieszkańcy liczą, że deklaracje w końcu będą miały pokrycie w rzeczywistości, ale władze miasta wstrzymują się z podpisaniem aneksu do umowy z hiszpańskim wykonawcą, któremu za każdy dzień opóźnienia grożą kary umowne.

 

BOCZNICA KOLEJOWA SZCZECIN ZALESKIE ŁĘGI

Blisko 94 mln zł to wartość rozbudowy bocznicy kolejowej Szczecin Zaleskie Łęgi. Prace, realizowane przez firmę Torpol, mają zakończyć się w 2023 roku. Realizacja inwestycji umożliwi obsługę nawet dwa razy większej liczby pociągów, co przełoży się na rozwój oferty połączeń przewoźnika do i ze Szczecina. Kompleksowa inwestycja obejmuje m.in. budowę nowej hali do napraw i przeglądu pojazdów kolejowych, wyposażonej w kanały rewizyjne i stanowisko dla specjalistycznych podnośników, a także długiego na 200 metrów kanału przeglądowego. Umożliwi to wykonywanie bieżących przeglądów technicznych. Projekt zakłada również budowę nowych torów i rozjazdów wraz z ich oświetleniem, międzytorzy z nawierzchnią utwardzoną, a także sieci trakcyjnej nad torami.

– Reklama –

spot_img

– Po zakończeniu inwestycji w Szczecinie będziemy mogli odprawiać na tej stacji około 30 pociągów dziennie. Dziś ta liczba jest o połowę mniejsza. O ok. 30% zwiększy się także zatrudnienie, głównie o pracowników odpowiedzialnych za realizację przewozów – mówi członek zarządu PKP Intercity, Adam Laskowski.

Obecnie na stacji pracuje około 100 osób. Zakończenie rozbudowy stacji Szczecin Zaleskie Łęgi wpłynie także na rozwój oferty połączeń pomiędzy Szczecinem a Warszawą – czas przejazdu na tej trasie będzie krótszy i będzie obsługiwać ją więcej par pociągów, co zapewni lepsze możliwości dojazdu do stolicy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
spot_img

Podobne artykuły

Aktualny numer

- Reklama-
spot_img

Musisz przeczytać