Nowa kolekcja w Muzeum Geologicznym

W Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego można podziwiać nową, oryginalną kolekcję. To zbiór minerałów oraz skamieniałości, który należał do Beaty Zielińskiej, podróżniczki i szczecinianki z Pogodna, zmarłej w 2020 roku. Kolekcja zawiera kilkaset eksponatów z całego świata.

08-12-2021
Prestiż

Liczne agaty, jaspisy o różnej barwie i wzorze, duże kryształy, włókniste gipsy, kwarce, dendryty… To wszystko prawdziwe klejnoty! Nowa ekspozycja mineralogiczna szczecińskiego muzeum robi wrażenie.

Pasjonatka minerałów

Pani Beata swoją kolekcję zbierała przez 30 lat. W Szczecinie należała do nielicznych osób z tak bogatym zbiorem minerałów. Przemierzyła dużą część Europy, często przywożąc z wyjazdów liczne okazy. Pozyskiwała minerały też na odrębne sposoby – na giełdach, poprzez aukcje internetowe czy wymianę z innymi kolekcjonerami. Z wielką pasją oddawała się swojemu hobby.

Dar dla muzeum przekazał mąż pani Beaty. Wcześniej okazy z kolekcji tej niezwykłej szczecinianki były wielokrotnie prezentowane na wystawach tematycznych w Muzeum Geologicznym US.

Barwna ekspozycja

Kolekcja pamięci Beaty Zielińskiej, wystawiona w muzealnych gablotkach, jest naprawdę imponująca. Wśród ponad 300 eksponatów można znaleźć ok. 150 agatów, które szczególnie kochała szczecinianka, ale też wiele innych okazów minerałów, a nawet skamieniałości.

Jednym z najciekawszych obiektów jest miodowy kryształ kalcytu uformowany w muszli małża. Okaz ten pochodzi z jedynego takiego stanowiska na świecie znajdującego się na Florydzie (USA).

Muzeum warte odwiedzenia

W Muzeum Geologicznym można zobaczyć tysiące interesujących eksponatów, wśród nich znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji piasków. Liście zaklęte w skale, kryształy w muszli, minerały wykazujące właściwości fluorescencji, meteoryty, skały magmowe, srebro, diamenty… To tylko część ciekawych okazów, jakim warto przyjrzeć się w szczecińskim muzeum.

Można tam podziwiać kilka wystaw stałych, a także wystawy czasowe. Szczecińskie Muzeum Geologiczne organizuje również warsztaty, lekcje geologii, projekcje filmów przyrodniczych oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Nie brakuje też innych wydarzeń.

Muzeum znajduje się przy ul. Mickiewicza 16A. Można je odwiedzać od poniedziałku do piątku. Ekspozycja jest czynna w godz. 9-15. Wstęp bezpłatny.

kw/ źródła: muzeauczelniane.pl, usz.edu.pl, foto: Pixabay (zdjęcie poglądowe)


Co robić zimą w Szczecinie? Oto kilka inspiracji!


 

Prestiż  
Styczeń 2022