W regionie powstanie ogród sensoryczny

Szum traw, szmer wody, śpiew ptaków, chrzęst żwiru pod nogami, szelest liści, zapach ziół, różne kolory kwiatów, faktura kory drzew, smak owoców… To  tylko kilka ogrodowych elementów oddziałujących na nasze zmysły. Zielone zakątki przemawiają do nas na różne sposoby. Już niedługo w naszym województwie pojawi się kolejny roślinny raj. W regionie powstanie ogród sensoryczny.

15-12-2021
Prestiż

To będzie miejsce, które angażuje wszystkie nasze zmysły. Ogród powstanie w Gostyńcu, w gminie Świerzno. Będzie służyć okolicznym mieszkańcom oraz przejezdnym turystom.

Ogród sensoryczny dla dzieci i dorosłych

Jak powiedział Hipokrates: „Lekarz leczy, natura uzdrawia”. Kontakt z zielenią pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne oraz fizyczne człowieka. Ogrody sensoryczne, inaczej ogrody zmysłów, mają za zadanie wpływać na wszystkie zmysły odbiorcy, tak, żeby zakątek działał terapeutycznie i edukacyjnie. Ich celem jest pobudzać percepcję otoczenia za pomocą całości elementów składających się na zielony teren.

Ogrody sensoryczne uwielbiają dzieci i dorośli. To miejsca zaprojektowane szczególne dla osób z dysfunkcjami oraz ograniczeniami, ale mogą z nich korzystać wszyscy miłośnicy zieleni oraz aktywnego wypoczynku. Ogrody sensoryczne pomagają bliżej poznawać świat, cieszyć się z otoczenia przyrody, a także spędzić miło czas na świeżym powietrzu.

Ogród zmysłów, który niedługo będzie można zobaczyć w Gostyńcu, będzie znajdował się w okolicy placu zabaw i wzdłuż drogi powiatowej. Powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 100 tysięcy złotych, w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanych w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. 

Ogrody sensoryczne w Polsce

Ogrody sensoryczne w Polsce są coraz bardziej popularne. Ciekawe zielone zakątki znajdują się w różnych częściach naszego kraju. Największą popularnością ogrody zmysłów cieszą się w sąsiedztwie przedszkoli, szkół, a także ośrodków terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Bardzo często pełnią funkcję rehabilitacyjną czy terapeutyczną, dla osób, które straciły któryś ze zmysłów.

Jeden z najbardziej znanych ogrodów zmysłów znajduje się w Muszynie koło Krynicy. Kolejny wart zainteresowania zakątek to zielony kącik w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Inne popularne ogrody sensoryczne to np. Park Lema w Krakowie (Ogród Doświadczeń), Ogród „Ostoja” we Wrocławiu, Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach czy sensualny zielony kącik w Gdańskiej Oliwie, który znajduje się na terenie parku nad Stawem Młyńskim.

Miejmy nadzieję, że w naszym regionie powstanie więcej takich zielonych zakątków. W województwie można znaleźć już kilka podobnych roślinnych terenów angażujących zmysły. Mimo to, ogrody sensoryczne wciąż są u nas rzadkością! Warto to zmienić. Kontakt z przyrodą, w tych trudnych czasach, jest nam bardzo potrzebny.

kw/ foto: Pexels


Hortiterapia w szpitalu „Zdroje”


 

Prestiż  
Styczeń 2022