Kąpiel parowa głowy – dla zdrowia i urody

Sezon zimowy to czas, kiedy nietrudno o przeziębienie. Warto wypróbować naturalne metody walk z infekcją. Kąpiel parowa głowy to jeden z ciekawszych sposobów. Prosty, domowy zabieg pomaga pozbyć się kataru, chrypki czy kaszlu. Dodatkowo, pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i urodę.

22-12-2021
Prestiż

Kąpiel parowa głowy to dobry sposób na przeziębienie, a także piękną cerę. Dawniej była bardzo popularna, dziś znów wiele mówi się o tej metodzie.

Kąpiel parowa głowy

Kąpiel parowa głowy, zwana też inhalacją domową, to sposób na lekkie dolegliwości dróg oddechowych, np. katar, zatkany nos czy chrypkę. Zabieg ma wiele zalet. Zwiększa ukrwienie  tkanek,  przemianę  materii,  wydzielanie  potu, oczyszcza skórę oraz nawilża. Działa również przeciwskurczowo i przeciwbólowo. Co najważniejsze: unosząca się para, wpływa na błonę śluzową górnych dróg oddechowych, zwiększając płynność śluzu, ułatwiając usuwanie zalegającej wydzieliny.

Jak zrobić kąpiel parową głowy? Należy wlać do dużej miski 3 litry wrzątku. Następnie dodać do wody 3 łyżki wybranych ziół (np. lipę, rumianek, miętę, szałwię) lub kilka kropli olejku eterycznego (np. eukaliptus, sosna, tymianek). Osoba wykonująca kąpiel parową powinna pochylić się nad naczyniem i okryć się grubym ręcznikiem. Później może wdychać parę. Zabieg powinien trwać maksymalnie kilkanaście minut. Po kąpieli należy obmyć się chłodną wodą, pozostać w domu i odpoczywać przez minimum pół godziny.

Warto dodać, że zioła do inhalacji domowej to świetne rozwiązanie, ale nie można zapominać także o olejkach eterycznych. Pozytywnie wpływają na zdrowie, a do tego – poprawiają nastrój. Odświeżają umysł, relaksują, wspomagają leczenie. W zwalczaniu nieżytu błony śluzowej nosa dobrze sprawdzi się np. olejek eukaliptusowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz dezynfekująco. Na katar polecany jest także olejek sosnowy, bo wykazuje zdolności antyseptyczne w infekcjach układu oddechowego. W przeziębieniu warto wypróbować także m.in. olejek miętowy, z drzewa herbacianego czy z szałwii lekarskiej. Znajdujące się w nich związki mają działanie przeciwzapalne, rozgrzewające oraz regenerujące. W walce z kaszlem niezastąpiony jest olejek z drzewa herbacianego.

Należy wspomnieć, że kąpiel parowa głowy to nie jest metoda dla każdego. Nie powinna być np. stosowana przy gorączce. Nie poleca się jej też osobom, które mają poważne problemy skórne lub np. zdrowotne związane z nadciśnieniem czy miażdżycą. Dlatego zabieg warto skonsultować wcześniej ze specjalistą. Dobrze jest też wykonywać kąpiel parową w obecności drugiej osoby.

Kąpiel parowa na twarz

Na koniec, warto zaznaczyć, że kąpiel parowa pomaga nie tylko udrożnić górne drogi oddechowe, ale pozytywnie wpływa również na skórę. Parówka na twarz także wykorzystuje działanie ciepłej pary wodnej. Dzięki rozgrzaniu skóry, pory ulegają rozszerzeniu i ułatwia to usunięcie zalęgającego w nich łoju oraz zanieczyszczeń. Dodatkowo zabieg poprawia krążenie. Para w połączeniu z odpowiednimi ziołami lub olejkami może pozytywnie wpływać na wiele lekkich kłopotów skórnych.

Kąpiel parowa na twarz wygląda podobnie jak zabieg stosowany na przeziębienie. Powinna trwać maksymalnie kilkanaście minut. Warto jednak pamiętać, by przerwać tę metodę jeśli para jest zbyt ciepła lub czuje się podrażnienie skóry. W tej kąpieli warto wykorzystać takie zioła jak np. melisa, rumianek, rozmaryn, lipa, bratek, skrzyp polny, drzewo herbaciane. Zabieg można wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Dla cery normalnej poleca się szczególnie np. rumianek, lawendę i lipę. Dla suchej – chaber bławatek, melisę czy koper włoski. Dla tłustej – szałwię, nagietek, skrzyp. Dla mieszanej – dziurawiec. Kąpiel parowa głowy i twarzy to dość bezpieczna oraz skuteczna metoda, należy jednak zachować rozwagę. Warto pamiętać, że w przypadku stosowania preparatów z roślin leczniczych, w tym olejków eterycznych, mogą wystąpić reakcje alergiczne. Wykonanie zabiegów parowych wymaga też szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko oparzenia parą wodną.

Więcej przydatnych tekstów znajdziecie w dziale ZDROWIE I URODA. Zachęcamy do dalszej lektury!

 

*Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

źródła: pzwl.pl, poradnikzdrowie.pl, zdrowie.radiozet.pl, dobre-suplementy.com.pl, i-apteka.pl/ foto: Pixabay, Pexels


 

                                                                                   Babcine sposoby na przeziębienie


 

Prestiż  
Styczeń 2022