Kaczkomaty w Szczecinie: w trosce o ptaki

Kaczkomaty to automaty wypełnione pokarmem odpowiednim dla ptaków. Stoją w parkach, przy zbiornikach wodnych. Można je znaleźć w wielu polskich miastach, m.in. Warszawie, Iławie, Giżycku, Dąbrowie oraz Gdyni. Zdobywają coraz większą popularność. Niedługo urządzenia te pojawią się także w naszym mieście.

05-01-2022
Prestiż

Kaczkomaty w Szczecinie – to świetna sprawa! Atrakcja dla mieszkańców, ale też wyraz troski o miejskie ptaki.

Chleb musi odejść

„Chleb musi odejść!”, „Chleb precz”, „Stop chleb”: z tymi hasłami na transparentach, kilka lat temu, po jeziorku Rusałka w parku Kasprowicza pływały plastikowe modele kaczek. Zwracały uwagę na ważny problem.

Ludzie chętnie dokarmiają zwierzęta, ale niestety często robią to w sposób nieumiejętny. Wiele osób podaje ptakom suchy chleb czy czerstwe bułki, choć to nie jest pożywienie dobre dla nich. Układy pokarmowe zwierząt nie są przystosowane do naszego pieczywa czy innych, często słodzonych lub solonych dań.

Nie wyrządzajmy krzywdy latającym stworzeniom. Jeśli chcemy pomagać skrzydlatym istotom, róbmy to w odpowiedni sposób. Warto wiedzieć, czym można karmić ptactwo, a czego lepiej nie podawać zwierzętom. Stąd wziął się pomysł na kaczkomaty!

Szczecińskie kaczkomaty

Kaczkomaty wydają porcje ziarna m.in. dla kaczek, wróbli czy łabędzi. W automatach przechowywana jest specjalna mieszanka ziaren, odpowiednia dla ptaków. Zawiera m.in. słonecznik, kukurydzę i proso. Urządzenia to nie tylko atrakcja dla spacerowiczów przechadzających się po parkach, automaty także edukują, tłumaczą, co jest dobre dla naszych ptasich przyjaciół.

W mieście pojawią się trzy automaty z karmą. Urządzenia będą pod opieką osoby, która będzie odpowiedzialna za uzupełnianie świeżych ziaren. Kaczkomaty w Szczecinie staną przy jeziorach Głębokim i Dąbiu. Porcja ziaren będzie kosztować 2 zł, a pieniądze zostaną przeznaczane na kolejne zakupy pożywienia dla ptaków. Urządzenia udało się kupić dzięki pomocy finansowej jednego z deweloperów budującego osiedle w Szczecinie-Dąbiu.

Zimowe dokarmianie

Warto pamiętać, że ptaki dokarmiamy tylko w chłodne, niesprzyjające im miesiące. Zimą dni są krótkie i skrzydlate istoty mają mniej czasu na zdobycie pokarmu wystarczającego do przetrwania długiej oraz zimnej nocy. Najczęściej pomocy potrzebują małe ptaki. Drobne istoty tracą zimą dużo energii, mogą zmarznąć, więc życzliwy gest ze strony człowieka jest jak najbardziej wskazany.

Dokarmianie skrzydlatych istot w parkach wciąż może być więc jedną z ulubionych rodzinnych rozrywek. Zastąpcie jednak stary chleb zdrowymi ziarnami – ptaki będą wdzięczne!

 

Zachęcamy także do lektury innych naszych artykułów o tematyce przyrodniczej. Polecamy np. dział Ekosfera.

kw/ foto: Pixabay


Gotham ma Batmana, Szczecin – BatMamę


Renata i Piotr Pihanowie: Historie jeżowe


Gang alpak tuż pod Szczecinem 


 

Prestiż  
Styczeń 2022