Canopee: kosmiczny statek ze Szczecina

W Szczecinie powstał kosmiczny statek – nazwa się „Canopee”, co znaczy „baldachim, daszek”. Jednostka jest bardzo nowoczesna, ekologiczna i ma ważną misję. Statek został stworzony do transportu rakiety kosmicznej Ariane 6.

27-07-2022
Prestiż

Ten pływający obiekt robi wrażenie. Oryginalny, biały, wyjątkowy. Kosmiczny statek jest też gigantyczny. Do tego stworzony zgodnie z zieloną myślą. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Nowoczesny i praktyczny  

Swój początek miał w Szczecinie. Kadłub jednostki został zbudowany w prywatnej stoczni (Partner Stocznia) na Skolwinie. Canopee liczy 121 m długości i 23 m szerokości. Planowana prędkość to 16,5 węzła. Jego nośność: 7,5 tysiąca ton. Zanim wyruszy w świat, spędzi jeszcze trochę czasu w stoczni, a później wyruszy do Holandii, gdzie zostanie wyposażony.

Statek to nowoczesna maszyna, ma dwa napędy. Od innych jednostek odróżniają go żagle. Cztery rozkładane „żagloskrzydła” o wysokości około 45 metrów, będą uzupełnieniem dieslowskiego silnika. Wykorzystanie wiatru pozwoli też oszczędzać paliwo oraz zredukować emisję dwutlenku węgla. Canopee jest bowiem statkiem dbającym o środowisko. Wiadomo też, że jednostka będzie pływała pod banderą francuską.

Nadzieja Europy

Canopee to szczególny statek. W pierwszym rejsie przetransportuje elementy nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 z Europy do kosmodromu w Gujanie Francuskiej. To wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i Ariane Group, który ma na celu utrzymanie niezależności Europy w zagospodarowaniu przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczny statek pełni jak widać ważną rolę. Ariane 6 jest nadzieją Europy na uniezależnienie się od Rosji. Rakieta służyć będzie obserwacji Ziemi, celom telekomunikacyjnym, meteorologicznym, naukowym i nawigacyjnym. Jej dziewiczy lot zaplanowano na koniec 2022 roku.

Szczecin w kosmosie

To nie pierwszy raz, kiedy szczecinianie dokładają swoją cegiełkę do kosmicznych projektów. W 2015 roku w hollywoodzkiej produkcji „Marsjanin” pojawiły się sferyczne namioty wyprodukowane przez lokalną firmę.

Warto też dodać, że losy Canopee śledzi cały świat! Innowacyjny obiekt budzi duże zainteresowanie. Tak o całej sprawie napisał niedawno portal Polska Times: „Misja jest światowa, a Szczecin bierze w tym udział”.

kw/ źródła: gospodarkamorska.pl, szczecin.tvp.pl, biznes.wprost.pl, polskatimes.pl/ zdjęcia: Morskie Centrum Nauki (centrumnauki.eu)


Szczecinianka wśród „Polek XXI wieku”


 

Prestiż  
Lipiec 2022