Weekendowe zwiedzanie: Pałac Siemczyno

Nie masz pomysłu na weekend? Zaplanuj krótki wyjazd. W naszym województwie mamy wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Pałac Siemczyno. Znajduje się wśród jezior i lasów. To jeden z ciekawszych, lepiej zachowanych pałaców barokowych na Pomorzu Zachodnim. Położony jest w samym sercu Pojezierza Drawskiego.

25-11-2022
Prestiż

Budowla już z daleka przyciąga wzrok. Usytuowana wzdłuż drogi rezydencja składa się z części pałacowo-parkowej od południa oraz folwarcznej od północy. Tu styka się historia, architektura i przyroda… Pałac Siemczyno to miejsce, które warto odwiedzić.

Barokowa rezydencja

Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie to wyjątkowe miejsce położone między Czaplinkiem a Złocieńcem, nad brzegiem zatoki Henrykowskiej jeziora Drawsko. Zabytek ma ciekawą i burzliwą historię. Został stworzony z rozmachem.

 Pałac w Siemczynie wybudował w latach 1722-1726 Henning Berndt von der Goltz. Okazałą budowlę wzniesiono na planie podkowy, z tarasem pośrodku. Pałac był później powiększany i przebudowywany. Znajdował się w różnych rękach. Dziś jest własnością prywatną. Właściciele od lat starają się przywrócić budowli dawny blask.

Hotel i park

Pałac Siemczyno to nie tylko dobrze zachowany barokowy zabytek. Na terenie posiadłości jest hotel, restauracja i dwa muzea. Organizowane są tu liczne imprezy kulturalne oraz konferencje naukowe. To miejsce tętni życiem.

Obecnie w odremontowanych pałacowych piwnicach oraz na strychu mieszczą się dwa muzea: „Pałac Siemczyno w epoce baroku” oraz „Uniwersalium Rzemiosł Różnych”. Na terenie folwarku znajduje się również Kuźnia Ceramiczna, gdzie prowadzone są warsztaty lepienia w glinie.

Na południe od rezydencji rozciąga się piękny pałacowy park. Rosną w nim liczne stare drzewa. W tym zakątku znajduje się zabytkowa aleja grabowa i tajemniczy podziemny tunel. Zieleniec lokalni przewodnicy nazywają „snem szalonego ogrodnika”. Miejsce zostało opisane m.in. w książce „Zachodniopomorskie tajemnice” Michała Rembasa i Przemysława Budziaka.

Szlak turystyczny

Położony na Pojezierzu Drawskim pałac to doskonała baza wypadowa na wycieczki, podczas których można eksplorować piękno okolicy. Przebiega tędy nawet ciekawa trasa turystyczna. To „Henrykowski Szlak w Siemczynie”. Prowadzi przez wieś i okolice.

Będąc w pobliżu, warto wybrać się też nad jezioro Drawsko, zobaczyć Zamek Drahim czy odwiedzić rezerwat krajobrazowy „Dolina Pięciu Jezior”. Pobliska Szwajcaria Połczyńska to jeden z piękniejszych zakątków na mapie Pomorza Zachodniego. 

Jeśli jeszcze nie byliście w tej okolicy – koniecznie się tam wybierzcie. Więcej podobnych tekstów szukajcie na naszej stronie internetowej i w magazynie papierowym. 

kw/ źródła: rowery.wzp.pl, palacsiemczyno.pl, encyklopedia.szczecin.pl/ foto: Wikipedia, Pomeranica


Pomysł na weekend: Szwajcaria Połczyńska


 

Prestiż  
Marzec 2023