HP Pavilion 14 czy Lenovo IdeaPad 3 – na którego laptopa się zdecydować?

HP Pavilion 14 oraz Lenovo IdeaPad 3 to popularne Notebooki ze średniej półki. Jeśli zastanawiacie się, które z tych urządzeń będzie odpowiednie dla was, to dobrze trafiliście. Zapraszamy na krótkie porównanie pokazujące najważniejsze różnice między tymi dwoma laptopami.

27-03-2023
Prestiż

Specyfikacja i wydajność

Na samym początku przyjrzymy się wydajności. Omawiane Laptopy od HP i od Lenovo dostępne są w kilku konfiguracjach dlatego, aby zagwarantować sprawiedliwe porównanie, wybraliśmy zbliżone warianty z procesorem Intel Core i5 11 generacji, 8 GB pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD 512 GB.

Prędkość laptopów w codziennych zastosowaniach jest bardzo, ale to bardzo podobna. Zarówno HP Pavilion 14, jak i Lenovo IdeaPad 3 ekspresowo otwierają aplikacje, potrafią trzymać wiele programów w pamięci RAM na raz i nie wymiękną nawet podczas odtwarzania filmów w rozdzielczości 4K. Przy intensywnym przeglądaniu Internetu i w pracy typowo biurowej na pewno nie zabraknie nam tu mocy.

Co prawda, nie będą to najlepsze laptopy do najnowszych wysokobudżetowych gier, jednak sprawdzą się one wyśmienicie w wielu starszych i lżejszych tytułach.

Ekran

Teraz czas na jeden z ważniejszych elementów laptopa, czyli ekran. Oba omawiane modele są wyposażone w matryce IPS. W Lenovo IdeaPad 3 ekran ma 15,6” wysoką rozdzielczość 1920 × 1080 (FullHD) i w zależności od wariantu może być też dotykowy. Wyświetlacz w HP Pavilion 14 jest troszeczkę mniejszy, bo, (tak jak podpowiada nazwa) ma on 14 cali. Jego rozdzielczość to także FullHD. Oznacza to, że treści na obydwóch wyświetlaczach będą super ostre. Nie ma tutaj mowy o żadnych poszarpanych czcionkach ani widocznych gołym okiem pikselach. Przez różnicę w rozmiarze laptop od Lenovo może sprawdzić się minimalnie lepiej podczas oglądania filmów, czy grania w gry.

Dzięki zastosowaniu technologii IPS ekrany mają dobre, szerokie kąty widzenia. Maksymalna jasność w laptopach jest praktycznie identyczna i wynosi 250-300 nitów (poziom wystarczający do pracy wewnątrz oraz w lekkim słońcu). Niestety, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, widzimy już dosyć spore różnice między notebookiem Lenovo a urządzeniem od HP. Panel w IdeaPad 3 pokrywa 60% przestrzeni barwowej sRGB i ok. 40% szerszej przestrzeni DCI-P3. W przypadku laptopa HP Pavilion 14 wartości te są znacznie wyższe i wynoszą odpowiednio 90 i 60%. Nie oznacza to oczywiście, że ekran w IdeaPad 3 jest kompletnie do niczego, ale Pavilion 14 zdecydowanie lepiej sprawdzi się w zadaniach, gdzie odwzorowanie koloru jest kluczowe (np. edytowanie grafiki oraz filmów).

Link do laptopa HP Pavilion 14: https://www.komputronik.pl/product/774263/hp-pavilion-14-dv1411nw-68t15ea-bialy.html

Wymiary, jakość wykonania i czas pracy na baterii

Przechodzimy do wymiarów, bo tutaj również można zobaczyć spore różnice. Lenovo IdeaPad 3 zapakowany jest w obudowę o wymiarach 359 mm (szerokość) na 237 mm (głębokość) na 20 mm (wysokość). Dzięki takim rozmiarom była ona w stanie pomieścić ekran 15,6” oraz pełną klawiaturę z osobną sekcją numeryczną. HP Pavilion 14 to laptop wyraźnie mniejszy (wymiary 325 mm na 217 mm na 17 mm) dlatego łatwiej go zabrać do szkoły lub do pracy. W klawiaturze Paviliona 14 nie zmieścił się już numpad, ale mamy tu większy i wygodniejszy touchpad.

W kwestii jakości wykonania laptop HP wychodzi na przód. Oba urządzenia są dość solidne. W Lenovo IdeaPad większa część obudowy jest wykonana z solidnego tworzywa sztucznego. Dla lepszych odczuć producent zastosował jednak aluminiowy panel wokół gładzika i klawiatury. HP Pavilion 14 gra w lidze wyżej, bo praktycznie cała obudowa jest zrobiona z wysokiej jakości aluminium, co daje odczucia korzystania z urządzenia wysokiej klasy.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o baterii. W laptopie Lenovo IdeaPad 3 ma ona pojemność 38 Wh, co przekłada się na niezły czas pracy z dala od zasilania. W HP Pavilion 14 mamy ogniwo o pojemności 43 Wh, więc niewiele więcej, ale w połączeniu z mniejszym ekranem możemy spodziewać się, że laptop od HP wytrzyma godzinkę dłużej na baterii

HP Pavilion 14 przychodzi do nas z zasilaczem o mocy 45W. Domyślna ładowarka w Lenovo IdeaPad jest mocniejsza (65W) dlatego czas ładowania od zera do pełna będzie wyraźnie krótszy.

Link do laptopa Lenovo IdeaPad 3: https://www.komputronik.pl/product/744599/lenovo-ideapad-3-15itl-82h801qspb-.html

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jakie są mocniejsze i słabsze strony obu opisywanych urządzeń. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam wybrać pomiędzy laptopem HP Pavilion 14 a Lenovo IdeaPad 3.