Ogród na ścianie
Cyceron uważał, że człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek. Trudno się z nim nie zgodzić również w erze dynamicznego postępu i zmian stylu życia, gdzie naturalna zieleń jest wykorzystywana w nowoczesny sposób.

Mowa o cieszących się coraz większą popularnością zielonych ścianach, czyli tłumacząc jak najprościej – ścian z żywymi roślinami.
Piękno wertykalnej zieleni
Ściana, na której mamy żyjący obraz natury to dekoracja mająca niezliczoną ilość zalet. Pionowe ogrody są piękną ozdobą i stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Ożywiają przestrzeń, ciesząc oko zarówno w ciągu dnia, jak też w nocy, jeśli są podświetlone. Co ważne, przy odpowiednim doborze roślin są zielone niezależnie od aury i pór roku. Ich kolorystyka ma terapeutyczne właściwości – poprawia samopoczucie, działa relaksująco, odprężająco oraz uspokajająco. Pozytywnie wpływa także na koncentrację i kreatywność. Żyjące zielone ściany poprawiają jakość powietrza zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Działają jak naturalny filtr – nawilżają, oczyszczają, regulują poziom wilgoci, usuwają szkodliwe pyły. Co więcej, dzięki produkcji tlenu, jonizują powietrze, a tym samym zmniejszają stężenie szkodliwych substancji. Tworzą przyjazny i zdrowy mikroklimat. Założenie ogrodu wertykalnego w biurze czy gabinecie, to także doskonały sposób na tłumienie hałasów.
Idealny zielony obraz
Tego typu dekoracje można spotkać nie tylko na zewnątrz budynków i murów ogrodzeniowych, ale również w prywatnych domach, na tarasach, w restauracjach, biurach czy galeriach. Zielone ściany są pięknym łącznikiem pomiędzy człowiekiem a naturą. Pozwalają rozjaśnić nawet najbardziej przygnębiający dzień w betonowej dżungli. Zieleń wertykalna jest magnesem, który przyciąga gości do restauracji, klientów do centrum handlowego i sprawia, że przyjemniej pracuje się w przestrzeni biurowej. Dlatego też, tak ważne jest, by wybrać odpowiednią. Najmniej wymagające są mchy, które tworzą piękne zielone płaskorzeźby, ale jedynie we wnętrzach i na niezbyt nasłonecznionych stanowiskach. Tymczasem żyjące zielone ściany dają większe pole do popisu. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Bardzo ważny jest też system ich montażu – powinien być oparty na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Przykładem może być Biofiver, gdyż jego modułowa budowa umożliwia wznoszenie ogrodów wertykalnych bez ograniczeń wielkości. Na końcu warto jeszcze wspomnieć o kolejnym atucie zielonych ścian: są doskonałym pomysłem na wprowadzenie roślinności bez konieczności zajęcia powierzchni użytkowej.