Kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Zacznijmy od podstaw, czyli od zadania sobie pytania kim jest pośrednik nieruchomości. To zawód, który polega przede wszystkim na pośredniczeniu w transakcji pomiędzy stronami. Oznacza to nie tylko obecność przy samej finalizacji takiej transakcji, ale również „kojarzenie” jej stron. Agent nieruchomości może reprezentować interesy jednego podmiotu, ale również obie. Wtedy pełni funkcję mediatora, dbając o to, aby strony uzyskały satysfakcjonujący kompromis. 

Autor

Prestiż

Jakimi transakcjami zajmuje się pośrednik w obrocie nieruchomościami? Przede wszystkim sprzedaż, kupno, wynajem i najem nieruchomości – domów, mieszkań, lokali, obiektów, działek. Wiele biur świadczy także usługi doradcze przed transakcją, w jej trakcie, a nawet po zakończeniu. Jeszcze inną usługą jest zarząd nad najmem, czyli właściciel powierza pośrednikowi swoją nieruchomość, aby znalazł najemcę i sprawowało nad nim pieczę w czasie trwania umowy. Nowszą usługą na rynku jest home staging, czyli aranżowanie wnętrz przed sprzedażą, aby uzyskać atrakcyjną cenę. 

Postrzeganie agentów w obrocie nieruchomościami

Codziennością w pracy pośrednika w obrocie nieruchomości jest spotykanie się z opinią, że jest łatwa i przynosi duże korzyści materialne. Osoby niezwiązane z branżą nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu i serca osoba pracująca na tym stanowisku musi włożyć w każdą jedną transakcję. Zawarcie umowy to tylko jeden z etapów, innymi są przygotowanie oferty, prezentacje, kompletowanie odpowiedniej dokumentacji. Co więcej, najchętniej powierza się pośrednikom transakcje skomplikowane, które wymagają dużej ilości pracy, przy której potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Oddłużanie nieruchomości, dziedziczenie, podatki – zawód pośrednika wymaga wszechstronności, znajomości prawa, swobody poruszania się po ustawach i przepisach, wiedzy do jakich instytucji się zgłosić z poszczególną sprawą.

Nasze biuro wyznaje także zasadę przygotowywania indywidualnych ofert dla klientów podpisujących umowy na wyłączność, a w ich skład wchodzi przygotowywanie specjalistycznych raportów z obsługi danej umowy – a więc jest to kolejny czas, który pośrednik musi spędzić w pracy. Każda umowa jest inna i oferta przygotowywana indywidualnie. 

Jeszcze inną sprawą są „elastyczne godziny pracy”. Brzmi zachęcająco i wygodnie, prawda? Jednak w rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej. Zawód pośrednika wymaga ruchomych godzin czasu, co oznacza, że przeważnie odbierają oni telefony, prowadzą prezentacje od rana do nocy, siedem dni w tygodniu. 

Zawód pośrednika wymaga elastyczności, wszechstronności, specjalistycznej wiedzy, cierpliwości, ale przede wszystkim chęci do działania. Nasze biuro udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych i podejmuje się wyzwań, które dostarczają nam bezcennego doświadczenia do kolejnych transakcji. Tylko osoba, która zna aktualną sytuację na rynku nieruchomości i lubi swoją pracę będzie potrafiła poznać potrzeby klienta, dobrać odpowiednie narzędzia i poprowadzić całość współpracy tak, aby osiągnąć sukces i zamknąć w zadowalający sposób transakcję. Nie można zapomnieć także o umiejętnościach interpersonalnych, gdyż odpowiedni kontakt z klientem, nakierowanie jego emocji w odpowiednią stronę, znajomość technik negocjacji – to wszystko jest niezbędne w pracy pośrednika. 

Dlatego warto pamiętać, że pośrednik swoją pracą zaoszczędza czas klienta, dba o kompleksową obsługę oferty, ale przede wszystkim stawia na bezpieczeństwo klienta i transakcji. 

 

Prestiż  
Marzec 2021