Substancje humusowe – przełom w pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z chorób cywilizacyjnych, na którą zapada coraz więcej osób. Ma przewlekły i nawracający charakter, przez co jest ogromnie kłopotliwa. Przejawia się silnym, uporczywym świądem i obecnością zmian skórnych. Taka skóra wymaga szczególnej pielęgnacji.

Autor

Aneta Dolega

Na rynku pojawiła się nowa innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej pn. Humitopic. Preparaty te zawierają dwa kwasy: fulwowy i huminowy, czyli kwasy humusowe, które pozyskiwane są m.in. z węgla brunatnego. O działaniu tych kwasów, właściwościach leczniczych węgla i o samych kosmetykach, rozmawiamy z autorką ich receptury, chemikiem dr Kamilą Masłowską z Coalab, spółki badawczo-rozwojowej, zajmującej się innowacyjnymi sposobami wykorzystywania węgla w różnych gałęziach przemysłu.

Pani doktor, proszę powiedzieć, czym są te kwasy i na czym polega ich działanie i innowacyjność?

Kwasy humusowe – kwas huminowy i kwas fulwowy, to aktywne związki, które mają charakter supercząsteczki. Są to skomplikowane układy o dużej aktywności chemicznej i biologicznej. Występują w środowisku wodnym i lądowym. Bogate w kwasy humusowe są m.in. torfy, borowiny, węgiel brunatny i mumio (shilajt). Stosowanie kwasów humusowych ma wieloletnią tradycję – jednak nigdy nie były wykorzystywane w czystej formie tak jak w naszych kosmetykach. W medycynie chińskiej opisywano ich działanie już w XVI wieku, podobnie w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej sięgającej ponad 3000 lat wstecz. Innowacja polega na tym, że wprowadziliśmy do naszych kosmetyków wyizolowane z węgla brunatnego aktywne kwasy huminowe i fulwowe w postaci cząsteczki H4topic - complex®. Kwasy humusowe, co naukowo udowodniono, mają m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.

Jakie dokładnie produkty wchodzą w skład Humitopic?

W chwili obecnej w naszym portfolio znajdują się dwa produkty: balsam do ciała oraz krem do rąk. Są to produkty dedykowane osobom ze skórą wrażliwą, suchą, atopową. Krem Humitopic doskonale sprawdza się w pielęgnacji dłoni zniszczonych, podrażnionych, chociażby przez środki dezynfekcyjne. Niebawem pojawi się także szampon i emulsja do kąpieli oraz seria Humitopic Baby. Z uwagi, że są to nowe substancje, opracowanie pełnych receptur wymaga od nas więcej czasu, ponadto wszystkie nasze kosmetyki są najpierw oceniane na grupie specjalnie wybranych probantów z problemami skórnymi pod kontrolą lekarza dermatologa.

Niezwykłym składnikiem, o którym Pani wspomniała, a m.in. z którego pozyskuje się kwas humusowy, jest węgiel brunatny. Raczej nie kojarzy się z kosmetologią…

Od lat poszukujemy innowacyjnych zastosowań dla węgla brunatnego. Uważamy, że jest zbyt cenny, aby go spalać. W trakcie studiów doktoranckich zainteresowałam się właściwościami leczniczymi i pielęgnacyjnymi kwasów humusowych, porównując nasze ekstrakty z ekstraktami uzyskanymi z borowin z polskich uzdrowisk. Literatura obszernie opisuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne kwasów humusowych, porównując ich skuteczność nawet z takimi, substancjami jak: hydrocortyzon, indometacyna czy prednizolon.

Pomysł na kosmetyki wziął się stąd, że syn Rafała Tomaszewskiego, prezesa Coalab i wieloletniego pracownika kopalni Sieniawa, cierpi na ciężką postać AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Zainspirowało nas to do sprawdzenia działania naszych kwasów w praktyce. Tak powstała seria Humitopic. W prace nad projektowaniem kosmetyków zaangażowany jest również mój brat Konrad Masłowski, wiceprezes Coalab. Konrad od lat zajmuje się tematyką związaną z wykorzystaniem substancji humusowych w różnych gałęziach gospodarki. Między innymi kierował projektem wdrażającym innowacyjne wykorzystanie naszego surowca w sektorze rolnictwa.

Dla czytelników magazynu Prestiż przygotowaliśmy specjalny kupon rabatowy Prestiż10, dający 10% rabatu na zakup kosmetyków w naszym sklepie internetowym.

Dziękuję z rozmowę.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022