Jak mądrze pomóc Ukrainie? Rób to z głową!

Transport, zbiórki darów oraz pieniędzy, miejsca noclegowe, manifestacje… Szczecinianie jednoczą się z Ukraińcami i pomagają uchodźcom. Nie jesteśmy obojętni na los naszych sąsiadów. Wspieramy potrzebujących symbolicznie oraz materialnie. Pamiętajmy jednak, by robić to z głową! Jak mądrze pomóc Ukrainie? Oto krótki poradnik.

28-02-2022
Prestiż

Sposobów na pomoc jest mnóstwo! Należy jednak robić to z głową. Jak mądrze pomóc Ukrainie? Poniżej poradnik w wersji mini.

Jak mądrze pomóc Ukrainie: mały poradnik

W pomaganiu obywatelom Ukrainy warto nie zapominać o tym, by nie utrudniać pracy organizatorom różnych akcji i zbiórek, a także – by pamiętać o obawach, jakie mogą mieć uchodźcy, decydując się na skorzystanie ze wsparcia Polaków.

Pomoc musi być przemyślana! Dzięki organizacji oraz koordynacji akcji będzie skuteczna i szybciej dotrze do potrzebujących. Mądra pomoc to mniej chaosu, stresu oraz zagubienia.

Zanim zrobisz zakupy – sprawdź, co jest potrzebne. Warto przywieźć to, czego aktualnie brak. Poza tym, przeanalizuj dokładnie to, co piszą organizatorzy zbiórki. Stosuj się do ich zaleceń. Być może na daną chwilę przyjmowanie darów jest wstrzymane, trwa segregacja czy muszą oni wydać to, co zalega w magazynie. Organizatorzy informują o wszystkim na bieżąco – warto mieć rękę na pulsie.

Zbiórki niezbędnych rzeczy w Szczecinie prowadzą np. Stowarzyszenie Mi-Gracja, Związek Ukraińców w Szczecinie, Salezjanie (warto odwiedzić facebookową stronę Bursa Towarzystwa Salezjańskiego). Zbiórkę prowadzi też LSJ HR Group wraz z fundacją Talent i Kariera. Szczegóły na Facebooku LSJ HR Group.

Chcąc kogoś przetransportować – nie jedź bez celu. Sprawdź, gdzie potrzeba wsparcia transportowego. Zobacz co piszą lokalne organizacje na swoich profilach w mediach społecznościowych. Wypełnij specjalny formularz dla osób, które chcą udzielić wsparcia w przewozie osób i rzeczy.

 Specjalną deklarację udostępnia na swoim Facebooku np. Stowarzyszenie Mi-Gracja.

Chcąc pomóc finansowo – wpłacaj pieniądze znanym organizacjom, które od lat zajmują się pomocą humanitarną. Nie wpłacaj na niezidentyfikowane, niepotwierdzone i nieznane zbiórki! Nie twórz nowych akcji, w sieci działa wystarczająco wiele zbiórek pomocowych, zorganizowanych przez instytucje, które wiedzą, jak najlepiej spożytkować otrzymane środki.

Darowiznę możesz przelać np. na konta Caritas, PCK, Polską Akcję Humanitarną, Voices of children. Polecamy także: Stowarzyszenie Mi-Gracja i Szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Chcąc podzielić się mieszkaniem – skontaktuj się z Centrum Informacyjnym dla Cudzoziemców pod numerem telefonu 791 452 234 (w godzinach 8-18) lub mailowo cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu. Jeśli chcesz zapewnić miejsce tymczasowego pobytu, możesz też wypełnić formularz na Facebooku Stowarzyszenia Mi-Gracja.

Chcąc być wolontariuszem – przeczytaj dokładnie ogłoszenia i zastosuj się do próśb czy polecenia konkretnej organizacji. Może będą chcieli, żeby wypełnić formularz lub przesłać informacje przez SMS-a, a nie by od razu stawiać się pod konkretnym miejscem czy siedzibą. Warto na bieżąco sprawdzać facebookową grupę „Wolontariat w Szczecinie”.

Aktualnie wolontariuszy potrzebuje np. wspominany Związek Ukraińców i Refugees Szczecin.

Myśląc o wsparciu symbolicznym – pamiętaj, że proste gesty też znaczą wiele. Postaraj się o dobre słowo i znak wsparcia. Ważne jest zapewnienie o życzliwości. Nieś otuchę, ukojenie, dodawaj siły. Pamiętaj o empatii i człowieczeństwie. Warto okazać wsparcie w mediach społecznościowych czy „po ludzku” porozmawiać.

Możesz wyrażać swój protest na manifestacjach, dodać ukraińską flagę do zdjęcia profilowego lub wywiesić ją w oknie. Jeśli masz na mediach społecznościowych dużą grupę, wyrażaj swoją opinię i informuj innych z głową. Po prostu, daj czytelny znak: jesteśmy z Wami.

Zanim udostępnisz post  – pamiętaj, że informacja to siła. Przekazuj tylko sprawdzone wiadomości. Uważaj na fake newsy i manipulację faktami. Wiadomości oraz grafiki udostępniaj tylko z wiarygodnych stron! Nie popadaj też w panikę informacyjną. Co za dużo – to niezdrowo. Możesz również zgłaszać nieprawdziwe informacje i mowę nienawiści.

Chcąc się wypowiedzieć – mów poprawnie, język jest ważny. To nie konflikt domowy czy kryzys ukraiński. Wojna została wszczęta przez agresora. Nazywaj rzeczy po imieniu. Nie bądź ignorantem. „Wojna zaczyna się od języka”: to słowa ukraińskiej pisarki i filozofki Oksany Zabużko.

Zanim kogoś skrytykujesz – zastanów się dwa razy. Pomyśl, czy warto angażować się teraz w małe wojenki. Łączy nas przecież jeden cel… Skup się na teraźniejszości i przyszłości. Ważna jest jedność, wsparcie, wspólnota.

kw/ źródła: m.in. kobieta.onet.pl, bezprawnik.pl, vibez.pl, krytykapolityczna.pl, zdjęcia: Pixabay

Prestiż  
Kwiecień 2022