Design po szczecińsku
Meble i elementy wystroju wnętrz to nie tylko Ikea i pochodne. Najciekawsze i najcenniejsze rzeczy wychodzą wprost spod rąk projektantów i rzemieślników, niestacjonujących w wielkich fabrykach. Tu nie tylko liczy się techniczna strona przedmiotu, materiał, z jakiego został wykonany, ale także wyobraźnia, oryginalność, estetyka i funkcjonalność. Oto krótki przegląd tego, co produkuje się w Szczecinie.

NIUS
Wszystkie produkty, które powstają w pracowni NIUS, łączy prosta forma i doskonała jakość wykonania. Impulsem do stworzenia nowego projektu zwykle jest potrzeba, codzienne sytuacje i rozmowy, a inspiracje dla form pochodzą z otaczającego nas świata.
Tomcraft
Pracownia i warsztat, których właścicielem jest szczeciński snycerz Tomasz Tecław. Powstają tu inspirowane i nietypowe meble oraz elementy wystroju wnętrz. Produkowane są także meble na wymiar, na specjalne indywidualne zamówienia. Sztandarowym projektem i wizytówką pracowni jest stolik do kawy w kształcie kultowej kasety magnetofonowej SUPERTON 60 produkowanej w szczecińskich zakładach włókienniczych Chemitex-Wiskord, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Mebel ten cieszy się ogromną popularnością, swoje miejsce znalazł także poza granicami Polski a mianowicie w Danii, Szwecji i Holandii. Inne oryginalne realizacje Tomasza Tecława to komoda w kształcie słynnego boomboxa Lasonic Ghetto blaster, sneakerboxy, czyli szafki na buty w kształcie pudełek na buty, kinkiety Star Wars oraz stolik do kawy w kształcie deski surfingowej z płyty pilśniowej MDF pokazywany m.in. na Warsaw Home Expo.
Nord Loft
Projektują i tworzą meble inspirowane najnowszymi trendami wyposażenia wnętrz oraz wzornictwem przemysłowym. Znajdziemy u nich: wzornictwo neomodernistyczne i modernistyczne (minimalizm). To forma architektoniczna bazująca na prostych kształtach, biorąca swój początek ze wzornictwa skandynawskiego. A także wzornictwo industrialne, czyli trend przemysłowy... wzornictwo industrialne, czyli trend przemysłowy bazujący na elementach infrastruktury, którego cechuje surowa forma wykończenia oraz eksponowanie surowych detali. Meble Nord Loft świetnie się komponują w przestronnych powierzchniach loftów, domów oraz apartamentów, a także w przestrzeniach biurowych i salach konferencyjnych. W 2015 roku marka została wyróżniona nagrodą „Diament Designu” za projekt ławy „Rustic”.
Foonka
Marka powstała w 2014 roku, do końca 2017 roku znana była pod nazwą Hayka. Jej właścicielami i projektantami są Gosia i Marcin Dziembaj. Hayka obecnie funkcjonuje jako nazwa linii pościeli o naturalnych, realistycznych nadrukach, takich jak słoma, siano, mech, plaża czy niebo północne. Pościel z nadrukiem słomy, która powstała z tęsknoty za latem, cieszy się powodzeniem w całej Europie. Została wyróżniona jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania w Europie – German Design Award a także European Product Design Awards. Ponadto Foonka jest laureatem prestiżowego certyfikatu „Zrobione w Szczecinie” przyznawanego z rąk wiceprezydenta Szczecina.
Loft Kolasiński
Studio założone i prowadzone przez Jacka Kolasińskiego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz prywatnych i pomieszczeń publicznych. Doradza także w zakresie doboru mebli, dodatków, materiałów wykończeniowych oraz budowlanych. Współpracuje ze sprawdzonymi wykonawcami rzadkich, specjalistycznych branż. Szczególną estymą darzy przedmioty powstałe w okresie pomiędzy latami 20. a 70. ubiegłego wieku. Loft Kolasiński to także meble autorskie, które powstają w zaprzyjaźnionej stolarni. Są to indywidualne projekty powstałe dla konkretnych klientów. Charakteryzuje je elegancja i minimalizm połączone z funkcjonalnością i wysoką jakością. Są to m.in.: komody, sekretarzyki, stoły, stoliki kawowe, meble kuchenne, łóżka i lustra. W 2015 roku studio zaprojektowało kolekcję mebli „Public Project”. Ponadto LK wykonuje unikatowe projekty dywanów, które są w pojedynczych sztukach, ręcznie produkowane w Nepalu.
LEVVE
Marka, za którą stoi architekt Grzegorz Skalski. W wolnych chwilach wymyśla i własnoręcznie wykonuje niewielkie serie dobrze zaprojektowanych i precyzyjnie wykonanych drewnianych przedmiotów, których wspólną cechą jest: precyzja, harmonia, gra światła oraz naturalne materiały, w tym przypadku lite drewno, głównie dąb szypułkowy. Zaczęło się od zaprojektowanego na specjalne zamówienie nietypowego biurka… i finalnie własnoręcznie wykonanego przez projektanta. Szczególną popularnością cieszą się oryginalne i wielofunkcyjne ławeczki, które znalazły także swoich właścicieli w USA oraz w Wielkiej Brytanii. Grzegorza Skalskiego fascynują dawne sposoby dekoracji, (im bardziej prymitywne, tym lepsze) oraz harmonia prostych kształtów. Duży nacisk kładzie na dotyk, kształt, kolor i temperaturę mebla. Ma on sprawiać przyjemność.
Paweł Machomet
Magister sztuki, architekt wnętrz i projektant mebli. Z zamiłowania renowator mebli. Autor bloga o odnawianiu mebli Rzuć Pan Okiem! nagrodzonego podczas Meetblogin na Łódź Design Festival w roku 2015 jako najlepszy blog o tematyce DIY. Starocie, którym przywraca dawny blask, pochodzą ze strychów, śmietników i pchlich targów. Niektóre meble tworzy sam wykorzystując do tego odpady i wiekowe elementy. Najbardziej lubi pracować nad wzorniczymi klasykami, prezentującymi się najlepiej po doprowadzeniu do oryginalnego wyglądu.
Projekty Akademii Sztuki
"Kubek i opakowanie"
Projekt i wykonanie kubka: Maria Piskała, prowadzący: dr Bartosz Mucha, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów. Projekt i wykonanie opakowania: Joanna Babska, prowadząca: dr Agnieszka Andruszkiewicz, Wydział Sztuk Wizualnych. Modele wykonano w Centrum Przemysłów Kreatywnych. Kubek ma dwie komory – większą przeznaczoną na przykład dużą białą kawę lub herbatę i mniejszą na przykład na espresso. By wybrać odpowiedną głębokość obracamy go w odpowiednią stronę. Kubek ma naturalne barwy, jest smukły i minimalistyczny. Do tego modelu zaprojektowane zostało specjalne opakowanie. Autorka skupiła się na uzyskaniu jak najprostszej, funkcjonalnej konstrukcji, przy jak najmniejszym zużyciu materiału. Opakowanie zostało wycięte z prostokąta. Nacięcia na ściankach pozwoliły ustabilizować kubek wewnątrz opakowania.
"Edd &Eddie"
Autor: Gabriela Rybicka, promotor dr Katarzyna Utecht, Wydział Sztuk Wizualnych Katedra Architektury Wnętrz i Form Użytkowych.
Meble Edd i Eddie są mobilnymi meblami wielofunkcyjnymi, które w łatwy i szybki sposób można dowolnie przekształcać oraz przestawiać. Można wykorzystać je zarówno w domu, jak i w miejscu użyteczności publicznej.
"KOMÓ"
Autor: Kamila Kieda, promotor: dr Katarzyna Utecht, Wydział Sztuk Wizualnych Katedra Architektury Wnętrz i Form Użytkowych.
Zestaw siedzisk inspirowanych budową liści.
"Orion"
Autor: Weronika Werner, Promotor: dr Katarzyna Utecht, Wydział Sztuk Wizualnych Katedra Architektury Wnętrz i Form Użytkowych.
Mobilne stanowisko pracy Orion inspirowane układem urbanistycznym centrum Szczecina.
"(Re)flexio i 3angles"
Autor: Zofia Szczepaniak, promotor: dr Olga Kiedrowicz-Świtalska, Wydział Sztuk Wizualnych Katedra Architektury Wnętrz i Form Użytkowych. Projekty lamp jako przykład wykorzystania oświetlenia ledowego.