Domy prosto z fabryki Sprawdzona technologia i nowe możliwości
Tak dobrze nie było na rynku budowlanym od ponad 6 lat! Według prognoz Związku Banków Polskich rok 2018 będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i domów, a Polacy biorą kredyty na własne cztery kąty lub kupują je za gotówkę. Nabywcy coraz częściej zwracają też uwagę na ekologię oraz szybkość wykonania. Co z tego wynika?

W tym roku przeżywamy prawdziwy boom na budowę nowych domów i mieszkań. Deweloperzy, a także prywatni inwestorzy napędzają coraz mocniej rynek budowlany. Między innymi powoduje to brak fachowców oraz inżynierów. Coraz większe koszty pracy sprawiają, że rozpoczynając budowę domu, możemy zakładać, iż planowany budżet będzie niedoszacowany przynajmniej o 30%. To – w zależności od wielkości inwestycji – są już kwoty liczone w dziesiątkach i setkach tysięcy złotych. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest zakup domu lub mieszkania od dewelopera, tak by samemu nie podejmować się budowy. Jednak w tym przypadku musimy zrezygnować z własnych oczekiwań, co do stylu i jakości. Kupujemy to, co widzimy, a raczej to, co możemy zobaczyć. Nabywając dom od dewelopera, często nie mamy kontroli nad jakością i materiałami, z jakich wybudowano budynek. Możemy tylko liczyć na rozsądek oraz uczciwość przedsiębiorcy. Najczęściej jednak deweloper zakłada, że okres gwarancyjny to 2 lata. Po tym czasie praktycznie nie ma możliwości dochodzenia roszczeń. Często taki przedsiębiorca zamyka spółkę po sprzedaży ostatniego lokum na osiedlu. Dla odróżnienia, w przypadku budowy domów prefabrykowanych producent daje aż 30 lat gwarancji na ich konstrukcję.
Dom w tydzień
Na szczęście już kilkadziesiąt lat temu wymyślono sposób na produkcję domów w fabryce, tak by jak najszybciej móc zmontować obiekt na placu budowy i skrócić czas realizacji inwestycji. System budynków prefabrykowanych jest bardzo dobrą alternatywą dla zakupu lokum od dewelopera, szczególnie dlatego, że mamy możliwość wyboru jego projektu. Wszystkie elementy domu, w tym instalacje, są montowane na linii montażowej w kontrolowanych warunkach. Proces rozpoczynamy od zaprojektowania jego konstrukcji. Następnie komputer steruje maszyną, wartą nawet milion euro, która tnie elementy drewniane z precyzją do kilku milimetrów. Ten etap produkcji powierza się tylko maszynie. Pocięte elementy są składane przez pracowników. Kolejny etap to montaż ocieplenia, instalacji oraz nałożenie tynku zewnętrznego. Dzięki temu montaż domu na placu budowy zajmuje najczęściej siedem dni. Po tygodniu budynek nadaje się do prac wykończeniowych. Od momentu rozpoczęcia budowy do powstania obiektu mijają zaledwie 3 miesiące. Jak widać, największą zaletą tej technologii jest szybkie tempo budowy, pozwalające zmniejszyć koszt pracy oraz zamieszkać w nowym lokum po kilku miesiącach.
Szereg zalet
Kompleksowa obsługa, szybkość realizacji budowy, unikalny mikroklimat i wysoka energooszczędność to niewątpliwe największe zalety domów prefabrykowanych. Zastosowane materiały konstrukcyjne i powłoki zapewniają im znakomitą izolacyjność oraz szczelność domu, co jest gwarantem taniej eksploatacji lokum. Tego efektu nie można praktycznie uzyskać w tradycyjnej technologii. Dom prefabrykowany powinien przejść test szczelności, tzw. Blower Door Test. Badanie szczelności budowli metodą ciśnieniową wykonuje się, montując w wybranych drzwiach specjalną kurtynę z osadzonym wentylatorem. Za jego pomocą można wytworzyć nadciśnienie lub podciśnienie o określonej wartości niezbędnej do pomiaru. Warto zauważyć, że naprawdę nieliczni producenci decydują się wykonać to badanie, które powinno być jednak obligatoryjne przy takim systemie budowy. Podpisując umowę, warto pamiętać o tym fakcie i wpisać go do umowy.
Należy również uwzględnić to, że prawdziwy dom energooszczędny ma system wentylacji mechanicznej i nawet okap kuchenny nie jest podłączony do wentylacji, tylko pracuje w obiegu zamkniętym z filtrami węglowymi. Jeśli myślimy o dobrym lokum energooszczędnym, to praktycznie musimy zdecydować się na tę technologię. Kolejne zalety domu z katalogu, jak często określa się obiekty prefabrykowane, to wybór projektu, który sprawdził się już u innych. Błędy świeżego pomysłu są poprawione i otrzymujemy budynek przemyślany pod względem funkcjonalności oraz przestrzeni. Oczywiście projekt można dopasować do własnych oczekiwań lub zdecydować się na konspekt indywidualny. Domy prefabrykowane dzięki ich konstrukcji są elastyczne pod względem projektowym. Należy jednak pamiętać, że nie każdy projekt budynku można ekonomicznie dopasować do tej technologii.
Gwarancja ceny
Podsumowując, domy prefabrykowane są rozsądną alternatywą dla obiektów budowanych w tradycyjnej technologii. Ich zalety to unikalny mikroklimat, energooszczędność, szybki czas budowy oraz wzornictwo. Ten system budownictwa daje przede wszystkim, oprócz bezpieczeństwa i solidnej budowy, gwarancję ceny na cały oferowany zakres budowy.
To właśnie ona jest bezspornie największą zaletą w odniesieniu do rzeczywistości na rynku budowlanym, gdzie ceny stale ulegają dynamicznym zmianom.
Profesjonalni producenci gwarantują wysoki standard technologiczny, który daje klientom normalny, bardzo solidny dom. Nie można tego budownictwa w ogóle porównywać do lekkich technologii, które noszą miano słabych akustycznie i nietrwałych obiektów. Warto taki dom zobaczyć, ocenić osobiście w fabryce i domu modelowym. Jak widać, decydując się na taki budynek, jedyne, co musimy, to wybrać renomowanego wykonawcę, który działa na rynku od dawna i posiada doświadczenie. Decydując się na producenta, warto zapytać się o jego referencje oraz liczbę zrealizowanych dotychczas domów. To najlepsza gwarancja szczęśliwego zakończenia budowy.
Cecha domów prefabrykowanych, postrzegana często przez klientów jako ich największa wada, to tak naprawdę – największa zaleta. Chodzi o surowiec, z którego powstają. Drewno jest wymagającym materiałem konstrukcyjnym. Od firmy, która buduje domy w tej technologii, wymaga doświadczenia i wiedzy. Właściwa jego obróbka, przygotowanie, pochodzenie, jakość oraz wilgotność gwarantują budowę trwałego budynku. Producent domów musi zachować reżim technologiczny podczas produkcji, jak i składowania elementów drewnianych. Warto więc pomyśleć o wizycie w fabryce, by samemu ocenić solidność firmy, której powierzymy budowę własnego domu.
Regionalny Przedstawiciel: Dorota Farańczuk–Dacko, tel. +48 501 155 429, dorota.dacko@wolfsystem.pl