Inwestuj, kupuj, wynajmuj w Szczecinie
W poszukiwaniu interesujących nieruchomości, czy to pod dom czy pod działalność komercyjną, wcale nie musimy korzystać z pomocy biur deweloperskich. Wertowanie setek ofert, także tych z rynku wtórnego zabiera nam cenny czas i nie zawsze kończy się sukcesem. Okazuje się jednak, że ciekawą nieruchomość możemy kupić bezpośrednio od miasta. Szczecin ma na sprzedaż wiele atrakcyjnych lokali i mieszkań w różnych dzielnicach.

Miejska oferta znajduje się w serwisie www.miastooferuje.szczecin.eu. Ogłoszenia publikowane na portalu skierowane są nie tylko do tych, którzy myślą o własnym mieszkaniu, ale także do zainteresowanych zakupem lokalu użytkowego pod własny biznes, dzierżawą gruntu pod inwestycję lub kupnem działki pod budowę domu jednorodzinnego. Przyjrzeliśmy się najczęściej zadawanym pytaniom w temacie miejskich nieruchomości i na ich podstawie postanowiliśmy skonstruować mini poradnik. Podpowiemy wam, jak w kilku krokach nabyć lub wynająć wymarzoną nieruchomość.
1.Najpierw zastanówcie się nad tym, co was interesuje.
W ofercie miasta znajdują się nieruchomości gruntowe (zabudowane i niezabudowane), mieszkania oraz inne lokale o różnorodnym przeznaczeniu. Wśród nich są działki inwestycyjne, miejsca pod zabudowę jedno- i wielorodzinną, usługową, a także lokale użytkowe, garaże oraz pomieszczenia gospodarcze.
2. Znajdźcie odpowiednią nieruchomość.
Warto skorzystać z miejskiej wyszukiwarki www.miastooferuje.szczecin.eu. Znajdziemy tam spis aktualnych nieruchomości miejskich przeznaczonych na sprzedaż lub pod dzierżawę. Przy każdej ofercie można znaleźć kontakt do pracownika Urzędu Miasta lub związanych z nim jednostek, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości. Oferty mogą posiadać status „w przygotowaniu” lub „aktualne”. Pierwsze są w trakcie opracowywania, drugie – mają ustalone ceny wywoławcze.
3. Sprawdźcie warunki sprzedaży lub dzierżawy.
Kiedy znajdziesz interesującą ofertę – zapoznaj się z warunkami sprzedaży/ dzierżawy: treścią ogłoszeń o przetargu gruntu lub lokalu. W ogłoszeniach podana jest informacja, czy przy sprzedaży nieruchomości zostanie naliczony podatek VAT.
4. Przygotujcie się do zakupu.
Wszystkie nieruchomości są sprzedawane lub dzierżawione w formie przetargu. Szczegółowe zasady licytacji znajdują w regulaminie dostępnym na wspomnianej powyżej stronie www. Zawsze można zwrócić się o pomoc do pracowników magistratu, którzy odpowiadają za przygotowanie gminnych nieruchomości do sprzedaży. Kontakty do nich również znajdziemy na stronie internetowej Miasto Oferuje. Należy pamiętać, aby wpłacić wadium, które umożliwi wzięcie udziału w przetargu wybranej nieruchomości.
5. Na koniec wygrajcie przetarg.
Kiedy przetarg zostanie wygrany, należy zapłacić całą kwotę za nieruchomość. Wtedy zostaje podpisana z miastem umowa kupna/sprzedaży, sporządzona w formie aktu notarialnego. Wpłacone wcześniej wadium zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości lub pierwszej opłaty z tytułu użytkowania lokalu. W przypadku przegrania przetargu – wspomniana zaliczka zostanie zwrócona. Należy pamiętać, że więcej informacji i szczegółów znajduje się na stronie: www.miastooferuje.szczecin.eu. Koniecznie trzeba zajrzeć do tamtejszego Niezbędnika i FAQ. Warto również zapisać się do Newslettera, dzięki któremu będziemy na bieżąco z ofertą miasta oraz ciekawostkami z branży.
Powodzenia!