Budynek służący człowiekowi
Budując dom czy jakikolwiek inny lokal, chcemy by to miejsce nie tylko spełniało swoją docelową rolę, ale było także dla nas schronieniem i oazą spokoju, nawet jeśli mamy w nim pracować.

Cisza, odpowiednia jakość powietrza i temperatura. To wszystko ma wpływ na komfort przebywania w każdym wnętrzu. Firma Lagom zajmuje się dostarczaniem i zakładaniem systemów, które mają usprawnić działanie każdego budynku i co za tym idzie usprawnić życie przebywających w nich ludzi. Między innymi o tym porozmawialiśmy z Danielem Matusiak, prezesem zarządu firmy Lagom.
Zajmujecie się systemami, usprawniającymi działanie budynków: klimatyzacją, ogrzewaniem, fotowoltaiką i rekuperacją. Co posiadacie w swojej ofercie?
Systemy czy urządzenia, które proponujemy naszym klientom faktycznie usprawniają codzienne zmagania ze zmianą atmosfery w domu lub po prostu komfortem użytkowania. Odpowiednio dopasowane urządzenia zwiększają komfort użytkowania i są energooszczędne. Technologia poszła tak daleko, że większość rozwiązań chłodniczych, grzewczych i wentylacyjnych ma w standardzie wbudowane zaawansowane sterownie. Kontrolują one procesy przygotowania powietrza, temperatur, wydajności, harmonogramów i parametrów. Dodatkowo dla zapewnienia lepszej komunikacji między urządzeniem, a użytkownikiem, producenci wyposażyli urządzenia w dostęp mobilny do wszystkich parametrów potrzebnych do sterownia, nawet z końca świata.
Dobrym przykładem tego, co znajduje się w naszej ofercie są pompy ciepła. To urządzenia, które zastępują kotłownie gazowe czy stałopalne. Takie urządzenia są zasilane w większości przypadków energią elektryczną. Mogą służyć do ogrzania i do ochładzania pomieszczeń w domu czy w biurze. Mamy także w eksploatacji pompy ciepła zasilane gazem ziemnym, który napędza silnik samochodowy wbudowany w urządzeniu. Jest to system dużej mocy, stosowany w budynkach biurowych.
Drugim przykładem są systemy fotowoltaiczne, które posiadają gwarancję produktową nawet na 25 lat. Posiadamy w ofercie m.in. panele przeszklone z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi, którymi można np. zadaszyć taras lub miejsce parkingowe pod domem. Te panele przezroczyste częściowo przepuszczają światło. Mamy również panele w technologii BIPV, którymi można zastąpić dachówkę, papę, gonty czy blachy.
Jeśli chodzi o rekuperację, jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zastosowanie niej w domach czy innych obiektach, powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w zimę. W takich urządzeniach producenci stosują bardzo energooszczędne wentylatory, co sprawia, że koszty eksploatacyjne są niższe. Za ten niewielki koszt użytkownik może cieszyć się świeżym powietrzem bez otwierania okien, czyli bez niepotrzebnego hałasu, niepotrzebnych owadów a nawet podrażniających alergików pyłków roślin.
Nasza oferta zawiera także montaż klimatyzacji. Posiadamy urządzenia różnej mocy chłodniczej i różnych kształtów: np. w naszym salonie jest wystawiony obraz, który chłodzi (śmiech). Można u nas wybrać każdy kolor czy producenta urządzeń wewnętrznych jaki jest na rynku. Jest to zaletą, szczególnie ważną dla klientów, którzy cenią sobie formę, kształt takich urządzeń, a nie tylko samo chłodzenie. Urządzenia są wyposażone w różne dodatkowe elementy, np. mają czujniki wykrywania obecności człowieka w pomieszczeniu. Dzięki temu zimne powietrze nie wieje prosto na nas, tylko rozchodzi się na boki.
Jaka przyświeca wam idea?
Jesteśmy firmą usługową choć można u nas także zakupić niektóre produkty i urządzenia. Przede wszystkim wykonujemy usługi związane z planowaniem, projektowaniem i montażem. Zajmujemy się serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Po latach działań na rynku sięgających lat 70-tych, zbudowaliśmy firmę, która ma ogromne doświadczenie pokoleniowe i działa w obecnych realiach rynkowych, dając klientowi bezpieczną i stabilną usługę. Dla nas najważniejsze jest to, aby klient był zadowolony z usługi, produktu jaki dla niego dobraliśmy i oczywiście z ceny końcowej. Żeby to pamiętał i polecał naszą firmę. Nie przyświeca nam cel związany tylko i wyłącznie z montażem i zarabianiem pieniędzy, chcemy mieć malutki wkład w usługach, które faktycznie oszczędzają nasze środowisko. Pracują u nas ludzie, którzy lubią to co robią. Jesteśmy dobrze przygotowani technicznie do zadań jakie zlecają nam nasi kontrahenci. Mamy doświadczonych techników, inżynierów, osoby z odpowiednimi uprawnieniami, ale przede wszystkim osoby zaangażowane w rozwój firmy i działania prowadzone dla naszych klientów.
Kim są wasi klienci i kto z wami współpracuje?
Są to klienci prywatni i instytucjonalni, duże firmy korporacyjne jak i rodzinne duże i małe biznesy, przedsiębiorstwa przemysłowe, instytucje Skarbu Państwa czy spółki Skarbu Państwa. Obsługujemy każdego, kto chce mieć chłodniej, cieplej, mieć świeże powietrze, produkować energię elektryczną, kto chce mieć żywotne rozwiązanie, chce mieć gwarancję na lata i dobrą obsługę nie tylko przy montażu, ale także w trakcie gwarancji czy nawet po gwarancji. Firmy, które nam dostarczają produkty, to marki z całego świata, m.in.: Mitsubishi Electric, Toshiba, Samsung, LG, Sharp, Panasonic, Daikin, Hisense, Gree, Uponor, Kisan, Wolf, Aeris czy Swegon.
Powracając do klimatyzacji. Co jest bardziej wydajne: tradycyjna klimatyzacja czy chłodzenie płaszczyznowe?
To zależy jaki efekt chcemy osiągnąć, jaki jest budynek, jego konstrukcja. W przypadku domu jednorodzinnego, to tradycyjna klimatyzacja będzie bardziej efektywna z uwagi na jej charakter dynamiczny i nieduże powierzchnie. Gdybyśmy wybrali nowoczesny budynek biurowy ze stropami żelbetowymi i widoczną lub schowaną w stropach żelbetowych instalacją towarzyszącą jak wentylacja lub elektryka, to mogło by się okazać, że chłodzenie płaszczyznowe będzie bardziej skuteczne i bardziej ekologiczne i energooszczędne. Ale oczywiście to musi być projekt, realizowany od początku z myślą o takich rozwiązaniach
Budując dom, trudno go nie wyposażyć w te wszystkie systemy. Czy faktycznie klienci korzystają z tych usprawnień?
W praktyce wygląda to tak, że klienci, którzy budują swój wymarzony dom, w wielu przypadkach chcą posiadać większość tych urządzeń. Urządzenia w dzisiejszych czasach są bezobsługowe. Mam na myśli to, że nie trzeba rąbać drewna i wrzucać do pieca, a piec kopci (śmiech). Świadomość dzisiejszych inwestorów jest bardzo duża, chcą być ekologiczni, chcą mieć niskie zużycie energii, a zarazem zakupić to wszystko po jak najniższych kosztach i to dla nas jest zrozumiałe. Dlatego wychodzimy naprzeciw takim oczekiwaniom. Dobieramy te produkty i rozwiązania, które są najbardziej korzystne dla inwestora.
Na koniec, dokąd według pana zmierza branża którą reprezentujecie? Jaka jest jej przyszłość?
Jeżeli mówimy o przyszłości to producenci kreują rynek, to wszystko idzie w kierunku jak najmniejszego zużycia energii na cele bytowe obiektów a także w kierunku wyposażenia urządzeń w inteligentne sterowanie, opracowujące algorytmy pracy zależne od pożądanych parametrów. Kierunkiem jest również mocna integracja wszelkich urządzeń w jeden program, obsługujący cały dom. Coraz więcej inwestorów chce mieć takie rozwiązanie. Nasza firma im to zagwarantuje.