Pisaliście jakiś czas temu o rozstępach, ale nie mogę dotrzeć do tego artykułu. Proszę o kolejną poradę jak najszybciej pozbyć się rozstępów po ciąży oraz ujędrnić obwisłą skórę. Jestem szczupłą osobą, uprawiam sport, a pomimo tego brzuch nie jest płaski. Czy pozostało mi chirurgiczne wycięcie skóry czy też jest jakiś zabieg, który mógłby ujędrnić to miejsce.

Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania skóry i uszkodzenia sieci włókien kolagenowych w skórze. Gdy już się pojawią, walka z ich pozbyciem jest bardzo trudna, dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie terapii. Pracując na rozstępach tzw. „młodych” efekty są najbardziej korzystne. Zabiegami medycyny estetycznej możemy zmniejszyć znacznie ich widoczność jednak bardzo trudno jest pozbyć się rozstępów zupełnie. Podstawą sukcesu kuracji jest odpowiednio dobrany laser frakcyjny i zastosowanie go w optymalnym okresie i z odpowiednią częstotliwością. Laser frakcyjny prócz działania poprawiającego wygląd rozstępów oddziaływuje również na otaczającą skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej napięta i jędrna. Dobre efekty w walce z rozstępami można osiągnąć w monoterapii lecz najlepsze uzyskamy stosując terapie odpowiednio skojarzone. Mogą być to dodatkowe zabiegi termiczne działające obkurczająco na włókna kolagenowe, zabiegi iniekcyjne silnie pobudzające do regeneracji lub nawet przeszczepy regeneracyjne skutkujące sprężystą i elastyczną skórą.

Dzień dobry. Od wielu lat borykam się z problemem przebarwień na skórze. W tym roku jest to mój drugi sezon jesienno - zimowy, podczas którego korzystam z zabiegów IPL w celu likwidacji przebarwień. Wedle zaleceń nie poddaje się tym zabiegom w sezonie letnim. Czy istnieją jakieś zabiegi, które bezpiecznie mogę wykonywać latem?

Problem z przebarwieniami różnego pochodzenia np. po ekspozycji na słońce, hormonalnymi to coraz częstszy problem wśród pacjentów. Panie, które mają tendencje do hiperpigmentacji powinny całorocznie stosować kremy z filtrami oraz unikać słońca nawet po skończonej serii zabiegów. Do leczenia hiperpigmentacji stosujemy laseroterapię klasyczną milisekundową, nanaosekundową, a ostatnio najbardzej efektywną pikosekundową często skojarzoną z działaniem chemicznym kosmeceutyków. Popularność problemu zobligowała profesjonalny przemysł medycyny estetycznej i kosmetologii aby nie zostawić pacjentek samym sobie w okresie wiosenno - letnim lecz niestety jest to okres najtrudniejszy do tego rodzaju terapii. Mnogość firm oraz produktów dostępnych na rynku może zniechęcić do podjęcia decyzji. Bez specjalistycznej wiedzy wybór może okazać się niewłaściwy. Zachęcam więc do konsultacji ze specjalistą, który pomoże dobrać indywidualnie wedle wskazań i oczekiwań terapię.