Na rowery do Szklarskiej Poręby

Chociaż Szczecin leży (prawie) nad morzem, to nie samą wodą człowiek żyje, kochamy też jazdę na rowerze. Jak na rowery, to najlepiej w góry. Połączenie roweru z górami, to idealny sposób na urlop – najlepiej w Szklarskiej Porębie.

Autor

Aneta Dolega

Po pierwsze to miasto jest przepięknie położone. Leży w dolinie rzeki Kamiennej a góruje nad nim dostojna Szrenica (1362 m n.p.m.) uwielbiana przez narciarzy alpejskich jak i miłośników nart biegowych przez specyficzny klimat  doliny Jakuszyc która jest dzielnicą Szklarskiej Poręby. Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji, jak okolice Szklarskiej właśnie. Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy, w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów, spadających w otoczeniu granitowych skał – to elementy wpływające niezwykle kojąco na naszą naturę i samopoczucie.

Po drugie – to rowerowa kraina. Nikogo, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, nie trzeba przekonywać o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. A ci, którzy dopiero myślą by spróbować swoich sił w tak pięknych okolicznościach przyrody – zachęcać trzeba a nawet należy. – Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, niejednokrotnie podnosi poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji – przekonuje z uśmiechem organizator obozu rowerowego ze Szrenicowego Dworu. – Zatrzymując się w Szklarskiej Porębie na dłużej nie zaznamy nudy. Szeroki wybór propozycji stwarza możliwość zwiedzania okolic każdego dnia inną trasą. Nie trzeba być też zawodowcem, wystarczy rower górski i dobry humor.

Sezon obozów rowerów w Szklarskiej Porębie rusza w maju. To właśnie wspomniany uroczy Szrenicowy Dwór oferuje schronienie uczestnikom rowerowych eskapad. – Obóz trwa sześć dni, jest skierowany do każdego. Nie trzeba być super rowerzystą by wziąć w nim udział. To dobra okazja także dla amatorów tej rekreacji, w każdy wieku – mówi organizator. – Szrenicowy Dwór zapewnia oprócz noclegów i wyżywienia, opiekę trenerską, codzienne treningi rowerowe, zapas napoju izotonicznego, dostęp do serwisu. Można też na miejscu wypożyczyć rower, jeśli nie ma się własnego.

Codzienne treningi to 20 km wycieczki w głąb niezwykle pięknych Karkonoszy i Gór Izerskich, pod czujną opieką trenera w osobie Michała Kapusty. – Michał zna się na rowerach jak nikt inny – zachwala pomysłodawca całej inicjatywy. – Na co dzień jest sportowym menadżerem i redaktorem na portalu naszosie.pl. Relacjonuje zawsze najważniejsze imprezy sportów rowerowych, zna się doskonale na kolarstwie szosowym, stąd jego obecność na Tour de Pologne. Do tego jest specjalistą od sprzętu rowerowego i przesympatyczną osobą. W jego obecności można czuć się bezpiecznie a wspólne rowerowe wycieczki to czysta przyjemność.

Jeśli nadal się wahacie nad opcją majowego wypoczynku to damy wam kolejny niepodważalny argument stojący za eskapadą wśród gór. Ze Szczecina do Szklarskiej Poręby wbrew pozorom nie jest daleko, dzięki dobremu połączeniu to tylko pięć godzin jazdy samochodem. Cóż więcej potrzeba? Chyba tylko zapakować siebie, swoją, rodzinę lub przyjaciół do samochodu i ruszać w drogę.

Prestiż  
Kwiecień 2018