Kobieto, ciesz się seksem
Seks zamiast być przyjemnością, dla wielu kobiet jest źródłem kompleksów. Nie chodzi jednak o sztukę kochania, lecz o niedoskonałości związane z wyglądem narządów intymnych. Tymczasem w kilka minut można poprawić nie tylko wygląd, ale również samopoczucie, pewność siebie i to nawet przed najbliższymi wakacjami. O zabiegach ginekologii estetycznej opowiedziała nam Dorota Gródecka, specjalistka położnictwa i ginekologii.

Często kobiety zwracają się do Ciebie z problemami dotyczącymi seksu?
Fatycznie, ten temat pojawia się w trakcie wizyt. Od zawsze, moim priorytetem było wysłuchanie pacjentek. Zachęcam je do mówienia o problemach intymnych. Nadal się tego uczymy, bo nie jest kobietom łatwo mówić o seksie w kontekście tego, co im się nie podoba w swoim ciele. Są skrępowane, potrzebują czasu, ja staram się im ten czas zagwarantować, a także stworzyć przyjazną atmosferę do rozmowy.
Dlaczego postanowiłaś zająć się ginekologią estetyczną?
Wiele pacjentek boryka się z problemem wyglądu i prawidłowego funkcjonowania narządów intymnych. Do niedawna ginekologia miała do zaoferowania jedynie tradycyjne metody leczenia, czyli operacje. A taki zabieg operacyjny zawsze jest dużym obciążeniem dla organizmu. Co gorsze pacjentki były pozostawiane same z tym problemem. Zmiana przyszła wraz rozwojem medycyny estetycznej. Pojawiły się lasery, kwasy hialuronowe czy też różnego rodzaju nici. Ginekologia zaczęła czerpać z tych możliwości. Zabiegi takie mogę wykonywać w gabinecie. Cieszę się bardzo, że mogę pomóc pacjentkom, które jeszcze nie kwalifikują się do zbiegu operacyjnego, a jednak potrzebują
w zmian w wyglądzie i funkcji okolic intymnych.
Jakie pacjentki korzystają z takich zabiegów?
Ginekologia estetyczna jest praktycznie dla każdej pacjentki. Zgłaszają się do mnie młode dziewczyny, które to dostrzegają problem
w wyglądzie swoich okolic intymnych ( np. przerośnięte wargi sromowe mniejsze), ale też skarżą się na dolegliwości bólowe z tym związane, na przykład w czasie uprawianiu sportu. Moimi pacjentkami są też kobiety, którym po porodzie chęć współżycia i radość z seksu znacznie się obniżyły, bo dostrzegają zmiany w obrębie pochwy, sromu i krocza. Są też kobiety dojrzałe i świadome swojego ciała, które dostrzegają upływający czas i zmiany z tym związane.
Które zabiegi medycyny estetycznej wykorzystywane są w ginekologii?
Jak każda dziedzina medycyny, ginekologia też robi postępy. Wykorzystujemy nowe możliwości, jakie nam daje pojawienie się chociażby laserów i ich szerokie zastosowanie w ginekologii. Korzystamy z nici, które dotychczas były wykorzystywane w medycynie estetycznej do liftingu, a obecnie stosujemy je w ginekologii do korekty tylnej ściany pochwy i krocza lub korekty przedsionka pochwy. Doskonale znany kwas hialuronowy, w ginekologii służy do poprawy wyglądu i funkcji warg sromowych większych, korekty przedsionka pochwy, nawilżenia pochwy i powiększenia słynnego punktu G.
Czy takie zabiegi to nadal temat tabu?
Niestety tak. Polki mają nadal problem w rozmawianiu o sferach intymnych. Tutaj dużą rolę odgrywa ginekolog. To naszym zadaniem jest zadawać umiejętne pytania, pokazywać im problem i możliwości zmiany. Zachęcać do rozmowy na ten temat.
Czy każdy ginekolog może przeprowadzać takie zabiegi?
Każdy, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Ginekologia estetyczna wymaga dużych umiejętności plastycznych. Powinniśmy umieć zdiagnozować problem, słuchając potrzeb naszej pacjentki. Zaplanować leczenie i co bardzo ważne przewidzieć jego efekt. To wymaga od nas licznych szkoleń i kursów z zastosowania nowych technik zabiegowych.
Jakie zabiegi oferuje ginekologia estetyczna? Jak trwały jest efekt zabiegu?
To długi temat. W zależności, który zabieg wykonujemy. Kwas hialuronowy wykorzystywany do powiększenia warg sromowych większych, korekty krocza, nawilżenia śluzówki pochwy, czy też powiększenia punktu G utrzymuje się w naszym organizmie około 8 miesięcy. Nici polimlekowe, stosowane w ginekologii pozwalają cieszyć się efektem zabiegu nawet do 3 lat. Natomiast zabiegi z użyciem laserów jak np. korekta warg sromowych mniejszych wystarcza na całe życie. Laser to nie tylko korekta chirurgiczna, to także możliwość rewitalizacji błony śluzowej pochwy, obkurczenia pochwy i korekty wysiłkowego nietrzymania moczu. O tym problemie kobiety wstydzą się mówić. Wykorzystujemy również osocze i fibrynę pozyskane z naszej krwi. Te zabiegi zalecane są dla pacjentek borykającymi się z alergiami, zmianami liszajowatymi sromu czy tez z przewlekłym świądem sromu i krocza.
Jak wyglądają procedury?
Procedura jest stosunkowo prosta. Jak wszystko w medycynie musi zacząć się od wizyty, czyli zebrania wywiadu z pacjentką, poznania jej dolegliwości i oczekiwań. Kolejny krok to podstawowe badanie ginekologiczne, USG narządu rodnego i cytologia (chyba, że pacjentka posiada aktualny wynik). Następnie przechodzimy do omówienia z pacjentką dolegliwości i problemu z jakimi się boryka. Przedstawiam wszelkie możliwości terapeutyczne. Omawiamy rodzaj i zakres zabiegu, oraz dobór znieczulenia. Priorytetem jest dla mnie komfort pacjentki w trakcie zabiegu. Umawiamy zabieg. Przed każdym zabiegiem pacjentka otrzymuje zgodę do zapoznania się i podpisania oraz za jej zgodą wykonuję dokumentację fotograficzną przed i po zabiegu.
Czy każda kobieta może skorzystać z takich zabiegów?
Uważam, że tak. Zachęcam pacjentki do mówienia o swoich problemach intymnych. Do poszukiwania skutecznego rozwiązania, a co za tym idzie do radości życia, także intymnego.
Pytanie, którego nie może zabraknąć to kwestia bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo to przede wszystkim prawidłowa kwalifikacja pacjentki do zabiegu i zaplanowanie jego zakresu. Istotna kwestią jest posiadanie uprawnień, odpowiednich szkoleń, kursów i certyfikatów potwierdzających wiedzę i umiejętności uprawniających ginekologa do przeprowadzania zabiegów. Dobór kwasów hialuronowych, czy nici posiadających odpowiednie rejestracje medyczne, to istotny element powodzenia zabiegu. Bezpiecznie przeprowadzony to też odpowiednia rekonwalescencja. Pacjentka powinna zostać poinformowana o zalecanym postępowaniu po zabiegu, możliwości stosowania leków i wizytach kontrolnych. Ważny jest też kontakt z lekarzem wykonującym zabieg w wypadku niepokojących objawów.