Faceci kochają gadżeTy

Najbliższe miesiące to premiery najbardziej wyczekiwanych gadżetów w tym roku. Na rynek wchodzą PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Czym te konsole zaskoczą graczy?

Autor

Andrzej Kus

Xbox od listopada

Ten, kto nie przepada za PlayStation, gra z pewnością w Xboxa. Mamy więc dobrą wiadomość: premiera Xbox Series X zaplanowana jest na 10 listopada. Producent udostępni dwie wersje konsoli: dla najbardziej wymagających graczy będzie Xbox Series X, dla tych, co chcą się cieszyć grami ale nie potrzebują aż tak wyżyłowanych parametrów przeznaczony będzie Xbox Series S. Druga wersja uboższa będzie o napęd optyczny. Zamontowane w niej znajdziemy 10GB pamięci RAM. Konsola będzie mniejsza, podobnie waga. W wersji X znajdziemy procesor AMD Zen 2 – ośmiordzeniowy układ z obsługą 16 wątków o częstotliwości taktowania 3,8 GHz (zmienna częstotliwość). Zamontowana będzie pamięć RAM – 16 GB GDDR6 oraz dysk SSD 1TB. Tutaj będziemy mieli możliwość zainstalowania dodatkowej karty pamięci,
z tym że będzie musiała mieć identyczne parametry, jak wbudowany dysk. Gry stworzone za pomocą zestawu deweloperskiego konsoli Xbox Series X|S charakteryzują znacznie skrócone czasy ładowania i oszałamiająca grafika z animacją 120 klatek na sekundę – przekonuje producent. Funkcje trójwymiarowego dźwięku przestrzennego to kolejna ewolucja technologii audio wykorzystująca zaawansowane algorytmy, aby tworzyć wciągające, żywe światy rzucające gracza w centrum wydarzeń. 

Xbox Series X

cena: wersja Series X ok. 2300 zł, wersja Series S ok. 1400 zł

 

„Przedwieczni” w komiksie

W 2021 roku mamy zobaczyć tę historię na ekranach kin. Opowiedziana zostanie w filmie „Eternals”. Tymczasem ukaże się ona w kolejnym, ekskluzywnym komiksie. To ostatnia wielka opowieść napisana i narysowana dla Marvela przez Jacka Kirby’ego. Ten legendarny twórca komiksów przedstawia w niej alternatywne dzieje ludzkiej cywilizacji, czerpiąc obficie z mitologii, legend, motywów science-fiction i własnej nieograniczonej wyobraźni. Eleganckie polskie wydanie w powiększonym formacie zawiera nie tylko wszystkie dwadzieścia zeszytów serii, lecz także nostalgiczny wstęp Mike’a Royera, długoletniego współpracownika Kirby’ego, wybrane listy do czytelników, w których autor „Przedwiecznych” ujawnia swoje inspiracje, a także obszerne posłowie przedstawiające historię narodzin serii oraz dalsze losy bohaterów w uniwersum Marvela. Komiks w twardej oprawie ma 392 strony i format 225x344. Wydawcą jest Egmont, który nie planuje żadnych dodruków tej pozycji. 

Komiks „Przedwieczni”

Ilość stron: 392, cena: 299 zł

 

Wyczekiwane PlayStation

Firma Sony zapowiadała już dawno, że najnowszy model PlayStation będzie czymś, o czym gracze do tej pory mogli jedynie pomarzyć. Już samym wyglądem robi wrażenie. Przypomina stojącą wieżę, choć konsolę można oczywiście ustawić także poziomo. Specyfikacja PS5 to 16 GB szybkiej pamięci GDDR6 o przepustowości nawet 448 GB/s – to dwu i półkrotnie więcej niż w podstawowym PS4. Procesor Ryzen Zen 2 posiada 8 rdzeni i gwarantuje taktowanie na poziomie 3.5 GHz.

W nowej konsoli zastosowany został ultraszybki dysk SSD, dzięki czemu gry ładują się naprawdę błyskawicznie. Producent wraca również do czytnika Blu-Ray 4K-UHD. W poprzedniku niestety bardzo brakowało tej funkcji, zniechęciło to do zakupu wielu kinomanów. Teraz, w ramach rekompensaty, wrażenia z grania czy oglądania spotęguje dźwięk 3D. Cieszy to, że gry z PS4 działają także na PS5. Martwi, że nie dotyczy to wszystkich produkcji, ale kompatybilność gier ma z czasem wzrastać. Producenci zapowiedzieli już także nowe tytuły, wśród których są wyczekiwane: Marvel’s Spider-Man Miles Morales oraz Gran Turismo 7. Sterować możemy za pomocą zupełnie nowego kontrolera DualSense z centralną płytką dotykową – nieco większą niż w poprzedniej generacji padach. Kontroler dodatkowy wyposażony został w mikrofon z możliwością rozpoznawania głosu. Już w pierwszym dniu wrześniowej przedsprzedaży konsoli, w sklepach… skończyły się dostępne egzemplarze. Warto również zaznaczyć, że produkowane są w dwóch wariantach: pierwszy z nich zakłada wmontowany napęd, w drugim obsługa jest wyłącznie z pamięci wewnętrznej. 

PlayStation 5

cena: wersja z napędem 2299 zl, wersja bez napędu 1849 zł

25 km/h na hulajnodze

Jest to bez wątpienia ciekawy gadżet, choć nie wiem czy do końca bezpieczny (ze względu na osiąganą prędkość). Firma Xiaomi oferuje nową, ulepszoną hulajnogę Mi Electric Scooter Pro 2. Posiada ona trzy tryby prędkości: S, czyli tryb sportowy podczas którego osiągniemy prędkość nawet 25 kilometrów na godzinę. Podczas „spaceru” w parku używamy trybu D dostosowując tempo do otoczenia. Jedziemy wówczas maksymalnie 20 kilometrów na godzinę. Tryb pieszy natomiast używamy np. na szczecińskich bulwarach. Pozwala nam toczyć się z minimalną prędkością 5 kilometrów na godzinę. Wybieranie trybu odbywa się poprzez dwukrotne, szybkie naciśnięcie przycisku zasilania. Producent zainstalował w hulajnodze duży i rozbudowany wyświetlacz. Sterujemy nim za pomocą zaledwie jednego przycisku. Nie tylko włącza i wyłącza on zasilanie. Można go także używać do przełączania trybów prędkości oraz włączania i wyłączania reflektorów. Wyświetlacz pokazuje nam mnóstwo innych danych, tj. prędkość. tryb jazdy, moc, status blokady i inne informacje o jeździe dostępne na pierwszy rzut oka. Pojazd waży całkiem sporo, bo ponad 14 kilogramów. Składanie jego zajmuje jednak zaledwie…3 sekundy.

Mi Electric Scooter Pro 2

cena: 2399 zł 

 

Inteligentna maszynka do golenia

Niewielu jest chyba facetów na świecie, którzy z przyjemnością wyciągają maszynkę do golenia i przycinają zarost na twarzy. Nie dość, że szkoda na to czasu, to na dodatek ciężko dopasować odpowiednie urządzenie, które spełni nasze oczekiwania. Maszynka do golenia Braun Series 9 to golarka elektryczna, która przez wielu uważana jest za numer 1 na świecie pod względem wydajności. Ma zamontowanych 5 elementów golących wychwytujących więcej włosków za jednym pociągnięciem. Płynnie przesuwa się po skórze i nadaje się do golenia zarówno na mokro, jak i na sucho. Możemy golić się przy użyciu wody, pianki lub żelu, aby uzyskać lepszy poślizg. Jest oczywiście wodoszczelna. Na akumulatorze możemy jej używać przez 60 minut. Wynik nie jest może zły, ale też nie rewelacyjny. Fajną opcją jest natomiast to, że już po 5 minutach ładowania można wykorzystać urządzenie do jednokrotnego golenia. Maszynka wyposażona jest w wyświetlacz Pro z panelem kontroli pracy. Sama analizuje zarost, dopasowując odpowiednio swoją moc. Sprawdza jego gęstość 160 razy na minutę. Trymer znajdujący się na odwrocie pokryty jest tytanową powłoką. 

Braun Series 9

cena: 1599 zł

 

Prestiż  
Październik 2020