Tynk, farba i powietrze

Czy materiały budowlane mogą rozkładać szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu? Okazuje się, że tak! Profesor Magdalena Janus z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiskowej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pracuje nad rozwojem innowacyjnej technologii. Według uczonej zanieczyszczone powietrze mogą rozkładać farby i tynki, które zawierają substancje aktywne. Profesor, stypendystka NAWA, w swoich badaniach skupiła się na materiałach fotoaktywnych. Pod wpływem światła na ich powierzchni powstają rodniki hydroksylowe, które są w stanie rozłożyć związek organiczny do ditlenku węgla i wody. Fotoaktywny cement może być na przykład stosowany jako dodatek do ściernej warstwy kostki brukowej. Możliwe jest też używanie go do produkcji elementów betonowych, których powierzchnia nie będzie w przyszłości pokrywana dodatkowymi materiałami. Dzięki wynikom badań prof. Janus ta nowatorska metoda oczyszczania powietrza, znana już od jakiegoś czasu, może stać się znacznie bardziej wydajna i tańsza.

Szczecin dokarmia ptaki 

Dokarmianie ptaków oraz ich obserwacja to jedne z coraz popularniejszych trendów przyrodniczych ostatnich miesięcy. Teraz więcej mówi się o tym, jak ważnymi, pięknymi oraz pożytecznymi istotami są skrzydlaci bracia mniejsi. W naszym mieście na popularność tego z pewnością wpłynęła akcja „Szczecin dokarmia ptaki”. Coraz więcej osób wie, że uskrzydlonych przyjaciół nie należy karmić chlebem, bo to im szkodzi. W Szczecinie przybyło też odpowiednich ptasich stołówek. W tych miejscach skrzydlate stworzenia mogą odpocząć i posilić się zdrowymi, nieszkodliwymi smakołykami. Serwowane są tam prawdziwe rarytasy: nasiona słonecznika oraz niesolony boczek. Ptasie stołówki znalazły się przy ulicy Miodowej, nad jeziorem Głębokim oraz w Dąbiu. Przy okazji spaceru można się im przyjrzeć bliżej, bo stołują się tam prawdziwe skrzydlate, kolorowe piękności. Niejeden fan ptasiej fotografii zdobędzie ciekawe ujęcie. Pamiętajmy jednak, by nie przeszkadzać naszym braciom mniejszym w posiłku.

 

Rajstopy z recyklingu

W Polsce powstały pierwsze na świecie rajstopy wykonane w 100% z przędz z recyklingu. „Now!” to nowa jakość w historii pończosznictwa i wyjątkowy produkt marki Gabriella. Firma od ponad 25 lat produkuje rajstopy, pończochy oraz skarpetki damskie. „Now!” to alternatywa dla tradycyjnych produktów i ciekawa innowacja, która może stać się z czasem głównym asortymentem marki. Pierwszy tego typu produkt na świecie. Rajstopy zarówno wizualnie, jak i pod kątem komfortu, niczym nie ustępują tradycyjnym. W ofercie są trzy klasyczne produkty. Wśród nich znajdziemy matowe, czarne rajstopy o grubościach 20, 60 i 100 den. Do ich powstania zużyto 90% mniej wody niż podczas tradycyjnej produkcji, a ich emisja kosztowała środowisko o 80% mniej CO2 emitowanego do atmosfery. Poza tym, marka zadbała też o ekologiczne opakowania produktu. Polska firma zachęca swoje klientki do świadomych, zaangażowanych wyborów zakupowych. Innowacyjne rajstopy pokazują, że moda odpowiedzialna za środowisko to nurt, który przybiera na sile.  

 

Ekologiczna gra komputerowa

Dwie łodzianki, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska, od lat uczą bawiąc. Zachęcają najmłodszych do troski o Ziemię. Niedawno stworzyły ekologiczną grę komputerową dla dzieci. Zainteresowanie nią wyraziły setki nauczycieli z całej Polski. Projekt cieszy się też ogromną popularnością wśród rodziców, oraz co najważniejsze – najmłodszych. „Ekoeksperymentatorium” to bezpłatna ekogra online przeznaczona dla dzieci od pięciu do dziesięciu lat. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji: zarówno w klasie, jak też zdalnie. Projekt jest zgodny z programem edukacji środowiskowej. Poza tym, jak mówią fani pomysłu, to przyjemna i mądra zabawa. Gra uczy dzieci ekologicznych postaw oraz zachęca do małych zmian w codziennym życiu. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać, oszczędzać wodę. Można w nią zagrać na stronie www.ekoeksperymentarium.pl. Prócz gry, na platformie dostępne są też dodatkowe materiały edukacyjne, w tym m.in. łamigłówki dla dzieci, scenariusze zajęć dla nauczycieli oraz specjalny pakiet dla rodziców.

Wielki Zielony Mur

Uważa się, że zmiany klimatyczne szczególnie dotkliwie wpływają na Afrykę. Na obszarze obejmującym południowe obrzeża Sahary mieszkańcy coraz częściej doświadczają niedoboru wody pitnej, klęsk suszy oraz głodu. To właśnie tam powstaje Wielki Zielony Mur. Ma on zapobiec rozszerzaniu się Sahary. Projekt zakłada powstanie roślinnego pasu, ciągnącego się od zachodniego do wschodniego wybrzeża Afryki. Zwolennicy pomysłu twierdzą, że drzewa będą stanowić tarczę ochronną przed burzami piaskowymi, a zielony mur dostarczy dodatkowych źródeł pożywienia i wody. Projekt jest obecnie ukończony w 15%, już przynosi okolicznym mieszkańcom korzyści. Podczas szczytu One Planet w Marsylii niektóre kraje europejskie zadeklarowały dofinansowanie pomysłu. Plan jest oparty o ideę, która zrodziła się w latach 50. XX wieku. W ramach projektu ma powstać 800 km pasa zieleni. Nazwa  inicjatywy nawiązuje do Wielkiego Muru Chińskiego. 

 

Postaw na ogrodnictwo

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ogrodnictwo. Pandemia znacząco wpłynęła na nasze postrzeganie natury. Coraz więcej osób kupuje rośliny, sadzonki kwiatów oraz warzyw. Chętniej tworzymy strefy relaksu w ogrodach, na tarasach i balkonach. Sporą popularnością cieszą się mikroogrody na parapetach. Zainteresowanie zdobywają ogrody żwirowe i nauka kompostowania. Wiele mówi się o kwestiach ekologicznych. Ogrodnictwo to nowy sposób na życie. Uważa się, że nurt będzie się utrzymywał, warto więc przyjrzeć się zielonym trendom. Eksperci uważają, że w tym roku należy zwrócić uwagę na sposoby oszczędzania wody, a także sadzenie tych gatunków drzew i krzewów, które są nie tylko piękne, ale też dają zwierzętom pokarm oraz schronienie. Modne będą także ogrody i kompozycje monochromatyczne. Coraz więcej mówi się też o roli dzieci wśród zieleni. Eksperci podkreślają, że spędzanie czasu w ogrodzie sprzyja rozwojowi najmłodszych. Warto zachęcać dzieci do podejmowania prób uprawy roślin oraz lekcji przyrody na własnym podwórku.

Europejskie Drzewo Roku

Polska lipa walczy w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. 170-latka z Podkarpacia ma spore szanse na tytuł. Znalazła się w finale konkursu. „Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!”: to słowa z fragmentu opisu Ligi Ochrony Przyrody. Drzewo rośnie na skraju wsi Dulcza Wielkie w gminie Radomyśl Wielki. Lipa nazywana jest powszechnie „wiejską dobrodziejką”. Nieoficjalnie. Lipa św. Jana Nepomucena, bo tak brzmi jej prawdziwe miano, swoją nazwę zawdzięcza kapliczce, która stoi tuż obok. Drzewo wygląda imponująco i magicznie. Rozpiętość konarów lipy wynosi 25 m, poza tym – uwielbiają ją okoliczni mieszkańcy. Daje cień, wytchnienie, cieszy oczy, żywi pszczoły. W europejskim konkursie jej największymi konkurentami są dwa platany, włoski i rosyjski, a także hiszpański dąb. Do tegorocznej zielonej rozgrywki zgłoszono 14 drzew. Zwycięzca zostanie ogłoszony w drugiej połowie marca na gali online. Polskie drzewo już raz triumfowało w konkursie, był to Dąb Józef z Wiśniowej. 

 

Elokwencja sardynki

„A gdyby tak wsadzić głowę pod wodę i nadstawić ucha? Śmieszna myśl? Niekoniecznie! Pogrążone w swoim cichym świecie ryby nie tylko mówią, ale też mają wiele do przekazania”: tak brzmi fragment wydawniczego opisu książki „Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata” Billa Françoisa. Publikacja podbiła serca czytelników na całym świecie. Prawa do książki sprzedano do kilkunastu państw. Niedawno została wydana także w Polsce. Od razu stała się hitem w świecie moli książkowych i miłośników przyrody. Publikacja „to skąpana w świetle fluorescencyjnych meduz podróż w głębiny nauki i mroki historii, gdzie legendy często okazują się mniej nieprawdopodobne niż zaskakująca rzeczywistość”. Książka jest ciekawą opowieścią, pełną ciekawostek oraz anegdot z wodnego świata. Przebija się przez nią ogromna miłość do natury i troska o środowisko. Co więcej – jest świetnie napisana. Może być interesującą lekturą dla wielu osób. Jak powszechnie wiadomo „Szczecin leży nad morzem”, więc tym bardziej należy po nią sięgnąć.

Kultura bartnicza doceniona

Kultura bartnicza została wpisana na listę UNESCO. Uważa się, że to polsko-białoruski sukces i szansa na zwiększenie ochrony lasów. Bartnictwo to dawna, tradycyjna forma pszczelarstwa. Przetrwała na terenach białoruskiego Polesia oraz wśród niewielkich społeczności na Podlasiu. Praktyki te znane były od czasów średniowiecznych, ale zamarły po II wojnie światowej. Obecnie bartnictwo jest wspierane przez polskich leśników. Od kilku lat przeżywa renesans. Według dzisiejszych bartników dzięki decyzji UNESCO wzrośnie rola kulturowa oraz środowiskowa starych drzew i lasów. To spory krok naprzód. Drzewa według nich zamiast być wycinane na surowiec, powinny zostać zachowane dla kontynuowania tradycji bartniczych oraz ochrony pszczół w ekosystemach leśnych. Uważają, że dzisiejsze bartnictwo to świadectwo odpowiedzialnego korzystania z przyrody. Sympatycy tego rzemiosła mówią, że dzięki UNESCO leśne pszczoły będą miały więcej miejsc do bezpiecznego bytowania.

 

Recykling pod nadzorem

Mało kogo zastanawia to, co dzieje się z wyrzucanymi odpadami. Czy faktycznie są przetwarzane zgodnie z przyjętymi zasadami? Można to sprawdzić. Problem zastanowił Olenę Sydorenko, Ukrainkę, która w Polsce założyła i rozwija ciekawy start-up ekologiczny: aplikację. Misją Greenbin.app jest stworzenie systemu śledzenia zużytych opakowań. Monitoring ma przyczynić się do wyeliminowania nieprawidłowości w procesie recyklingu oraz zwiększenia wśród konsumentów poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Aplikacja to przykład realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Greenbin.app umożliwia konsumentom pozbywanie się opakowań po zużytych produktach, dając jednocześnie gwarancję, że zostaną poddane recyklingowi. Opakowania są oznaczone specjalnym kodem QR. Po zeskanowaniu przez konsumenta, za pośrednictwem aplikacji, trafiają do punktów zbiórki i systemu, ułatwiającego ich śledzenie. Producenci towarów dzięki temu mogą monitorować zużyte opakowania, a konsumenci dostają specjalne rabaty. Win-win.

 

Prestiż  
Marzec 2021