ST Medical Clinic od A do Z

ST Medical Clinic jest jedną z najnowocześniejszych klinik medyczno-rehabilitacyjnych w Szczecinie. To prywatny szpital oferujący całą paletę usług medycznych oraz kompleksową obsługę oraz opiekę nad pacjentem na każdym etapie jego pobytu w klinice – od diagnozy, poprzez profesjonalne leczenie, aż po rehabilitację. Jak wyglądają poszczególne etapy leczenia pacjenta, za pomocą jakich urządzeń, jacy specjaliści tym się zajmują? Oto klinika krok po kroku.

Autor

Dariusz Staniewski

ST Medical Clinic to prywatna placówka medyczna, zlokalizowana w budynku biurowo-usługowym „Cukrowa Office”. Głównym założeniem jej działalności jest całościowe podejście do pacjenta. Atutem jest kompleksowość działań. Polega ona na prowadzeniu pacjenta przez wszystkie etapy leczenia. Pacjent, który przekracza próg ST Medical ma możliwość skorzystania w jednym miejscu z pełnej diagnostyki, konsultacji lekarzy różnych specjalizacji, zabiegów operacyjnych z pełną opieką pooperacyjną łącznie z dostępem do świeżo przyrządzanych pełnowartościowych posiłków dla różnego rodzaju diet nawet bezglutenowych, pełnej rehabilitacji, która pozwala pacjentowi wrócić do całkowitej formy. A wszystko to w jednym, nowocześnie wyposażonym miejscu, spełniającym najwyższe standardy szpitalne oraz międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. 

– Dysponujemy najnowszej generacji sprzętem, który pozwala lekarzom na wykonywanie bardzo szerokiej gamy badań m.in. jamy brzusznej, tkanek miękkich i stawów (zarówno w przypadku urazów, jak i zmian przewlekłych – w tym procesów zwyrodnieniowych lub zapalnych spotykanych w chorobach reumatycznych), tarczycy, jąder, a także badań dopplerowskich naczyń (tętnic i żył) np. szyjnych lub kończyn dolnych – tłumaczy dr Dominik Skupiński, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej oraz medycyny nuklearnej.

Wysoką jakość wyposażenia kliniki potwierdza prof. dr. hab. Łukasz Kołodziej, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. – Mogłem uczestniczyć oraz doradzać w kwestii wyposażenia medycznego kliniki. Najważniejszą zaletą ośrodka jest posiadanie w pełni wyposażonej pracowni rentgenowskiej. Placówka, w której leczy się schorzenia narządu ruchu, musi mieć możliwość natychmiastowego i na miejscu wykonania badania RTG. Badanie RTG kości i stawów, w tym wykonywane
u pacjentów w pozycji stojącej, jest wciąż najważniejszym narzędziem w diagnostyce chorób narządu ruchu. Pomaga to, już podczas jednej wizyty postawić diagnozę, ustalić wskazania do leczenia operacyjnego oraz kontrolować jego wyniki, bez konieczności wysyłania pacjenta w inne miejsca. Tym bardziej, że pacjenci ortopedyczni dość często mają ograniczone możliwości poruszania się, korzystają z kul, wózków czy chodzików – wyjaśnia prof. Łukasz Kołodziej.

Warto dodać, że posiadanie własnej, cyfrowej pracowni rentgenowskiej jest ciągle unikatowe nie tylko w skali regionu, ale i kraju, a jej przygotowanie wymaga znacznych adaptacji pomieszczeń i sporych nakładów finansowych. – Muszę też wspomnieć o kolejnym, niezbędnym dla ortopedy urządzeniu, jakim jest mobilny aparat rentgenowski – tak zwane „ramię C” umożliwiające dynamiczny podgląd rentgenowski podczas operacji. Dla przykładu precyzyjne umiejscowienie grotów aparatu Ilizarowa w obrębie kości stopy lub wprowadzenie gwoździa śródszpikowego, bez zastosowania ramienia C jest w zasadzie niemożliwe. Także pozostałe elementy wyposażenia bloku operacyjnego muszą być kompatybilne z tym urządzeniem – jak na przykład w pełni przezierny dla promieni RTG stół operacyjny. W każdym momencie operacji, w razie potrzeby czy wątpliwości, mogę za pomocą mobilnego ramienia C bieżąco dokonać podglądu rentgenowskiego. Bazę diagnostyczną uzupełnia doskonałej jakości aparat USG. Teraz testujemy kolejny, nowy aparat ultrasonograficzny, który będzie również wykorzystywany do diagnostyki śródoperacyjnej. Dodatkowo taki aparat USG na nowoczesnym bloku operacyjnym pomaga anestezjologowi w precyzyjnym wykonaniu znieczulenia nerwów obwodowych, a pacjent może bezboleśnie i bezpiecznie przejść okres pooperacyjny. Sercem współczesnej chirurgii stawów jest w pełni wyposażona wieża artroskopowa. Nasza jest po prostu wspaniała – wiem, że to brzmi może śmieszne, ale za każdym razem cieszę się jak dziecko, gdyż ta najnowocześniejsza elektronika pozwala uzyskać wprost niesamowitej jakości obraz z wnętrza stawu – dodaje z uśmiechem prof. Łukasz Kołodziej.

Leczenie pacjenta ortopedycznego, to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim personel. Od pań w recepcji przez pielęgniarki i lekarzy aż do pań obsługujących blok operacyjny. W ST Medical pracują osoby niezwykle zaangażowane. Chcą, lubią i potrafią pracować z pacjentami.  – Nie ma najmniejszego problemu, gdy np. musimy dopisać do planu jeszcze jedną, pilną operację i wymaga to od naszego zespołu pracy do późnych godzin wieczornych. Zespół fizjoterapeutów przygotowuje pacjentów przed operacją oraz jest trzonem okresu pooperacyjnego. W kilka godzin po alloplastyce stawu biodrowego pacjent samodzielnie porusza się po sali pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Jesteśmy w stałym kontakcie i to właśnie oni dbają o właściwy przebieg poszczególnych etapów rehabilitacji, a w razie problemów natychmiast je zgłaszają i wspólnie omawiamy niezbędne modyfikacje – zapewnia prof. Łukasz Kołodziej. 

ST Medical szczyci się nowoczesnym wyposażeniem kliniki. Należy do niego niewątpliwie sala operacyjna. Co ją odróżnia od podobnych obiektów w innych klinikach w Szczecinie?

Jej niewątpliwym atutem jest nowoczesność i zaprojektowanie zgodne z najnowszymi zaleceniami i trendami operacyjnymi, znakomite naświetlenie, wentylacja i system przepływowej sterylizacji, które łącznie zapewniają wyjątkowo dobre warunki do przeprowadzania operacji. 

– Sala operacyjna jest na najwyższym poziomie. W trakcie swojego szkolenia zawodowego miałem wielokrotnie okazję pracować w różnych ośrodkach na świecie i z całą pewnością mogę powiedzieć, że ośrodek ten dorównuje tym najlepszym, zarówno pod względem wyposażenia, jak i szeroko rozumianą jakością. Posiadamy najnowszy sprzęt do artroskopii, operacji małoinwazyjnych nadgarstka, a także znakomity sprzęt do leczenia urazów, który jest zamawiany indywidualnie pod potrzeby danego pacjenta i są to implanty najwyższej jakości i technologicznie najbardziej zaawansowane – tłumaczy dr n. med. Ireneusz Walaszek, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii ręki.

Dodaje, że sprzęt zgromadzony w ST Medical umożliwia wykonywanie wszystkich procedur, które przeprowadzane są w wysokospecjalistycznym szpitalu klinicznym. – Nie ustępuje w żadnym aspekcie szpitalom klinicznym, a dodatkowo zapewnia kameralną atmosferę pracy i fachową organizację okołooperacyjną, zapewniając wyjątkowy komfort pracy dla operatora i skuteczne przeprowadzenie leczenia chirurgicznego. Podnosząc cały czas swoje kwalifikacje i umiejętności medyczne, odbywam wiele kursów i szkoleń za granicą, a to umożliwia mi stosowanie technik oraz najnowszego sprzętu stosowanego w Europie tu w Szczecinie – zapewnia dr Walaszek. 

Wiele obaw pacjentów wzbudza sama operacja – przebieg, skutki, sposób oraz lekarze, którzy ją przeprowadzają. W jaki sposób odbywa się to w ST Medical?  Jak długo, od stwierdzenia niezbędności zabiegu, czeka się w klinice na operację? – To wszystko zależy od pilności zabiegu i wskazań do operacji. Jeśli naszym pacjentem jest na przykład sportowiec, u którego doszło do urazu stawu kolanowego i jego zablokowania lub zerwania ścięgna to musimy po prostu „stanąć na głowie” i zaplanować operację w ciągu 2-3 dni. Podobnie jest w przypadku złamań. Zupełnie inna sytuacja jest, gdy mamy do rozwiązania złożony problem zaawansowanej deformacji stopy cukrzycowej. Taki pacjent często wymaga nawet kilku tygodni przygotowań. Od licznych konsultacji chorób współistniejących, poprzez ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy kończyny górnej i naukę chodzenia przy pomocy kul aż do wstępnego przygotowania rany z zastosowaniem terapii podciśnieniowej (VAC-terapia).Podobnie z endoprotezami stawu biodrowego i kolanowego – pacjenci muszą wcześniej skontrolować stan uzębienia i wyeliminować wszystkie potencjalne źródła infekcji. Często wymagają też diagnostyki kardiologicznej, co zwykle zabiera kilka dni. Tak więc termin operacji jest ściśle dopasowany do potrzeb pacjentów – wyjaśnia prof. Łukasz Kołodziej.

Jakie przypadki są najczęściej operowane w ST Medical? Okazuje się, że w klinice wykonywane są m.in. wszystkie rodzaje operacji z zakresu leczenie schorzeń narządu ruchu. 

Od rekonstrukcji więzadeł po alloplastyki stawów. – Do moich ulubionych zajęć należy leczenie najbardziej złożonych deformacji kończyn dolnych a głównie kolana, stopy i stawu skokowo-goleniowego. Dotyczy to chorób wrodzonych, wad rozwojowych oraz następstw przebytych złamań i urazów. Wielu leczonych u nas pacjentów wymaga też operacji wymiany stawów biodrowych, kolanowych i skokowych – dodaje prof. Łukasz Kołodziej.

Po zabiegu pacjenci ST Medical są monitorowani w okresie pooperacyjnym. Jak długo? To zależy od rodzaju zabiegu i stanu zdrowia pacjenta. Dzięki nowoczesnym znieczuleniom nerwów obwodowych, w wielu przypadkach, pacjent już w kilka godzin po zabiegu może bezpiecznie i bez bólu udać się do domu. 

– Większe operacje, w tym alloplastyki, stawów wymagają dłuższego pobytu, noclegu i monitorowania pacjenta w oddziale pooperacyjnym.  Stosowane najczęściej przez nas techniki małoinwazyjne, z reguły nie wymagają pobytu dłuższego niż 1 dzień. Niewątpliwą zaletą kliniki jest ciągłość udzielanych świadczeń. Pacjent jest diagnozowany, w razie potrzeby kwalifikowany do operacji a następnie operowany przez tego samego specjalistę. Ten sam lekarz sprawuje nad pacjentem opiekę pooperacyjną. To ważne, gdyż w razie problemów pozwala bardzo szybko i właściwie zareagować. Na bieżąco ustalamy wizyty, gdy wymagana jest na przykład punkcja stawu, rana nie goi się prawidłowo, sprawia dolegliwości bólowe, budzi niepokój pacjenta czy wymaga on dodatkowych spotkań z fizjoterapeutą. Każdy kto chorował i był leczony wie, że możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem, który przeprowadzał operację jest niezwykle ważna. Czasami taka prosta porada na przykład, kiedy pacjent może wziąć prysznic, czy jaki środek stosować przy zmianie opatrunku, zmniejszają uczucie niepokoju towarzyszące wszystkim zabiegom operacyjnym – stwierdza prof. Łukasz Kołodziej.

W wielu przypadkach po operacji i zakończeniu leczenia pacjenta czeka okres rehabilitacji. ST Medical zapewnia szeroką gamę zabiegów w tym zakresie np. większości schorzeń z dziedziny ortopedii, chirurgii ręki, neurochirurgii, neurologii oraz reumatologii, bądź leczenia bólu i urazów sportowych. W ofercie ST Medical znalazła się także dietetyka i psychologia – coraz popularniejsze dziedziny medycyny, Cieszą się one systematycznym wzrostem zainteresowania wśród pacjentów. A dietetyka nie tylko wśród osób aktywnych fizycznie i preferujących zdrowy tryb życia.

 

 

Prestiż  
Marzec 2021