Światło na młody design

Dorasta nowe pokolenie projektantów, które specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym i rzemieślniczym, łączącym ze sobą nowoczesne technologie z tradycyjnymi technikami. 

Autor

Prestiż

Taką grupę młodych twórców spotkamy na Wydziale Wzornictwa szczecińskiej Akademii Sztuki. Pod okiem wykładowcy i znanego projektanta Maciej Karpiaka stworzyli autorskie projekty opraw oświetleniowych z trójwarstwowego szkła opalowego, łącząc ze sobą zaawansowane technologie prototypowania z rzemieślniczymi technikami dmuchania szkła metodą rotacyjną.

Projekty zostały najpierw przygotowane w pracowni Projektowania Multidyscyplinarnego i skonsultowane z laborantami z Centrum Przemysłów Kreatywnych a następnie trafiły do Pieńskiej Huty Szkła „Łużyce”. – Nie wiedzieliśmy, z czym nam przyjdzie się zmierzyć. Każde z nas wybrało innego rodzaju inspiracje a efektem tego było dziesięć odmiennych projektów form. – mówi Paweł Janicki, jeden z młodych projektantów. – Ilość satysfakcji jaka przyszła po zakończeniu naszych projektów jest nie do opisania. Cieszymy się, że już na etapie studiowania możemy doświadczać tego jak wspaniałym uczuciem jest powoływanie swoich projektów do życia.

Zdjęcia projektu "Klosze" zostały zrealizowane przy współpracy salonu meblowego i oświetleniowego  Archinova Studio.

KRASbone, Paweł Janicki

Projekt oprawy oświetleniowej z trójwarstwowego szkła opalowego. Dynamiczny kształt, skierowany ku dołowi jest inspirowany formami krasowymi a dokładnie stalaktytami. Nazwa projektu pochodzi z połączenia słów: „kras” i „bone” czyli z angielskiego „kość”.  – Produkcja szkła opalowego polega na zmąceniu go niczym innym tylko właśnie mączką kostną. Oprawa docelowo może być oprawą wiszącą bądź przy odpowiednim układzie zamkniętym być mobilnym lampionem – wyjaśnia projektant.

 

Welly, Milena Smyl, Krystian Jandura

Nazwa lampy, oznaczająca energię, wyłoniła się z połączenia słów ,,white” (biały) i „jellyfish” (meduza). Forma inspirowana jest kształtem zwierząt, których półprzezroczyste ciała unoszące się w głębinach rozpraszają przedostające się z powierzchni światło. Podobnie jak one, klosz unosi się w pomieszczeniu wypełniając ją aksamitnym światłem sączącym się zza matowego, białego szkła.  –  Prezentujemy wygląd klosza przy zastosowaniu trzech różnych wartości temperatury barwowej światła, którą można dobrać do potrzeb miejsca i sposobu użytkowania lampy. Inną propozycją wykorzystania kształtu klosza jest wazon wykonany ze szkła przezroczystego – mówią twórcy projektu.

Klosze, Karolina Sulej

Oprawy bazują na klasycznej produkcji szkła dmuchanego. Poprzez swój minimalistyczny, opływowy kształt klosze emitują jasne miękkie światło, które idealnie rozprasza się w każdym kierunku.  – Klosz z podstawą zintegrowany jest w taki sposób, że nie widać elementów łączenia. Źródło światła stanowią zaawansowane technologicznie diody powerLED, które pod każdym względem przewyższają tradycyjne żarówki – tłumaczy projektantka.

Octopus, Wojciech Wróż

Oprawa oświetleniowa gdzie lampa została wykonana ze szkła opałowego pleksy oraz w druku 3d  – W swoim projekcie postawiłem na przejrzystość oraz futurystyczny kształt oprawy – mówi autor projektu.

Prestiż  
Październik 2021