Christian Haririan – Stawiamy na zrównoważony rozwój

Christian Haririan, nowy Dyrektor Generalny BMW Group został honorowym gospodarzem wieczoru w salonie BMW Bońkowscy, podczas którego promował najnowsze auto z serii iX. Prezentacja pierwszego budowanego od podstaw elektrycznego auta marki stała się
także idealną okazją do zaprezen­towania sztandarowych zmian, które zaszły w filozofii tej kultowej marki. 

Autor

Izabela Marecka

Poprzez konsekwentną i dynamiczną strategię zrównoważonego rozwoju BMW  wyznacza nowe wzorce w branży motoryzacyjnej. Czy może Pan przybliżyć wasze założenia?

Grupa BMW ma na uwadze dobro planety oraz powiązanie przemysłu motoryzacyjnego ze zrównoważonym rozwojem oraz ograniczeniem emisji CO2 produkowanego przez auta, statki, samoloty oraz inne pojazdy mechaniczne. Podam pani kilka liczb. Od dziś do 2030 roku zredukujemy o 50% emisję spalin w samochodach osobowych. Nasuwa się pytanie, jak tego dokonamy: oczywiście dzięki zwiększeniu ilości silników elektrycznych, gdzie emisja CO2 jest zerowa. Rocznie sprzedajemy średnio 2,2 miliony aut. W ciągu dziesięciu lat chcemy doprowadzić do tego, że połowa z nich będą to auta elektryczne. Już zmniejszyliśmy emisję CO2 w łańcuchu dostaw o 20%. Recykling materiałów jest istotnym czynnikiem zrównoważonej, oszczędzającej zasoby i przyszłościowej produkcji. W naszej globalnej produkcji wewnętrznej poddajemy recyklingowi już znakomitą większość odpadów, a od roku 2021 zaopatrujemy nasze zakłady na całym świecie w energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

To już konkretne zmiany i bardzo ambitne plany na najbliższe lata. 

Ambitne, ale i absolutnie konieczne. Zrównoważony rozwój nie jest jakimś chwytliwym sloganem, lecz odpowiedzią na pytanie, w jakim świecie będą żyły przyszłe pokolenia. Dlaczego jest to tak istotne? Mój syn ma obecnie 19 lat, załóżmy, że za dziesięć lat będzie miał swoje dzieci, które za 30 lat dostaną dokładnie taką planetę w spadku, jaką im zostawimy. To ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na każdym z nas. 

Kwintesencją filozofii zrównoważonego rozwoju jest nowe BMW iX.

BMW iX to model, na który wszyscy czekali i pierwszy SUV, który od podstaw został zaprojektowany jako elektryczny. To samochód, który wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Porównanie emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu wykazało, że jest ona o 45% niższa niż w przypadku auta z silnikiem wysokoprężnym. BMW iX to także materiały naturalne lub pochodzące z recyklingu. Na przykład skóra jest garbowana naturalnym ekstraktem z liści oliwnych, dzięki czemu jest wolna od pozostałości chromu. Panel sterowania wykonany jest z drewna z certyfikatem FSC, a wykładzina podłogowa oraz dywaniki wykonane są z nylonu pozyskanego z sieci rybackich. Kolejną bardzo istotną sprawą jest to, iż w efekcie końcowym klient musi być zadowolony z oferowanego produktu, pomimo jego ekologicznych zalet auto musi odpowiadać użytkownikom oraz ich potrzebom zarówno wizualnym, jak i praktycznym i do tej synergii koncern dąży. BMW iX to auto proekologiczne, ale i komfort oraz ogromna przyjemność z jego użytkowania.

Jaka jest przyszłość aut spod znaku BMW?

Na  targach Frankfurt Moto Show zaprezentowaliśmy koncept BMW Vision Circular, który jest zapowiedzią pojazdów BMW, jakie będziemy kupować w przyszłości. Tym, co wyróżnia ten samochód spośród innych, jest to, iż został zaprojektowany zgodnie z zasadami gospodarki cyrkulacyjnej, a to oznacza, że wszystkie materiały wykorzystane do produkcji, niezależnie czy jest to materiał na siedzeniach, czy deska rozdzielcza, będą całkowicie podlegać recyklingowi. Jak na razie to wizjonerska koncepcja, ale za 10 lat będziemy z pewnością mogli produkować auta w 100% podlegające recyklingowi. To będzie prawdziwa rewolucja.

Dziękuję za rozmowę. 

Prestiż  
Listopad 2021