Metal rozpalający zmysły
Przez inwestorów nazywany „safe haven”, czyli bezpieczną przystanią. Nie od dziś wiadomo, że złoto jest symbolem władzy, zamożności i bezpieczeństwa. To bardzo płynne aktywo, ale jednocześnie wysoce deficytowy surowiec. Jest nabywane jako dobro luksusowe oraz wykorzystywane jako długoterminowa inwestycja. Od 2001 roku popyt inwestycyjny na ten surowiec rośnie średnio o 15 proc. rocznie.

Za wyjątkowością tego surowca stoi jego rzadkie występowanie w naturze. Dla przykładu w porównaniu go do miedzi – surowca przemysłowego – występuje 15 tys. razy rzadziej. Jednocześnie jego struktura jest niezwykle trwała – mówi się, że złoto jest niezniszczalne. Ponadto jest to jedyny z metali, który przybrał kolor żółty z wyraźnym połyskiem. Złoto jest kowalne oraz bardzo ciągliwe, co umożliwia nadawanie mu dowolnego kształtu. Ciekawostką jest fakt, że z 1 grama złota możemy uzyskać cienką płytę o powierzchni jednego metra kwadratowego. Inną charakterystyczną cechą jest jego duża gęstość. Zdziwienie maluje się na twarzy każdego, kto może wziąć do ręki sztabkę 100-gramową, która jest stosunkowo mała w porównaniu do tego, ile waży.
Złota biżuteria i złoto inwestycyjne
Złoto najczęściej kojarzone jest z biżuterią. Oczywiście biżuteria biżuterii nierówna. Może różnić się próbą złota, z jakiego jest wykonana. Z reguły informuje nas o tym cecha probiercza, która często jest wybita na pierścionku lub naszyjniku. Zasada jest prosta – im wyższa próba, tym czystsze złoto. Na świecie zostały ustalone dwa systemy standaryzacji. Jeden z nich opisuje ilość złota w promilach, a drugi – w karatach. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Najczystszym złotem jest więc 24-karatowe złoto. Wówczas zawartość złota w stopie wynosi 999 (99,9%). 14 karatów oznaczone jest liczbą 585 (58,5%), a 8-karatowe rozpoznamy po wybitej na biżuterii cyfrze 333 (33,3%).
Jedną z form inwestowania w złoto są sztabki i złote monety bulionowe. Wybór pomiędzy jednym a drugim zależy wyłącznie od preferencji inwestora. Te pierwsze są minimalnie tańsze. Drugie zaś są bardziej rozpoznawalne na całym świecie. Występuje tu większy poziom standaryzacji. Popularny Krugerrand jest znany niemal w każdym państwie i bez większego problemu będziemy mogli go upłynnić, gdy zajdzie tylko taka potrzeba. Sztabki mogą być wyrabiane w różnym kształcie, przez
różnych producentów, dlatego warto w tym przypadku dokonywać zakupów u znanych i renomowanych sprzedawców. W przypadku sztabek złota dodatkową wartością jest opakowanie typu CertiCard lub
Certi-Pack, które potwierdzają autentyczność produktu.
Dlaczego warto inwestować w złoto?
- Złoto to aktywo, które chroni nas przed inflacją czy deflacją. Zachowuje swoją siłę nabywczą, bo nie można zwiększyć jego ilości w sposób imperatywny.
- Warto je mieć również po to, aby zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.
- Raz kupione sztaby czy monety będziemy trzymać prawdopodobnie długo, co spowoduje, że tych pieniędzy nie skonsumujemy i odłożymy np. na czas naszej emerytury.
- Na rynku złota występuje korzystna sytuacja fundamentalna. Co to oznacza? Produkcja królewskiego metalu, jak i strona popytowa jest stabilna. Wydobycie złota nie wzrośnie drastycznie. Na świecie jest coraz mniej rud zasobnych w ten kruszec, stale rosną koszty pracy oraz energii. Z drugiej strony zapotrzebowanie ze strony sektora przemysłowego nie ulega większym wahaniom.
- Stale się bogacące państwa azjatyckie od pewnego czasu wykazują wzmożony popyt na złoto fizyczne (biżuteria oraz złoto bulionowe).
- Nadal jesteśmy w erze luzowania ilościowego, mimo że niektóre banki centralne zaczynają podnosić stopy procentowe. Dodruk pieniądza oraz skupowanie aktywów doprowadzą w dłuższym terminie do wytworzenia się presji inflacyjnej – na czym złoto powinno skorzystać.
Inwestowanie w złoto jest bezpieczną metodą lokowania swojego kapitału zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i zwykłego Kowalskiego. Zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w złoto z Mennicą Mazovia. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiednich wyrobów menniczych i podzielimy się wiedzą na temat metali szlachetnych.