Metal rozpalający zmysły

Przez inwestorów nazywany „safe haven”, czyli bezpieczną przystanią. Nie od dziś wiadomo, że złoto jest symbolem władzy, zamożności i bezpieczeństwa. To bardzo płynne aktywo, ale jednocześnie wysoce deficytowy surowiec. Jest nabywane jako dobro luksusowe oraz wykorzystywane jako długoterminowa inwestycja. Od 2001 roku popyt inwestycyjny na ten surowiec rośnie średnio o 15 proc. rocznie.

Autor

Prestiż

Za wyjątkowością tego surowca stoi jego rzadkie występowanie w naturze. Dla przykładu w porównaniu go do miedzi – surowca przemysłowego – występuje 15 tys. razy rzadziej. Jednocześnie jego struktura jest niezwykle trwała – mówi się, że złoto jest niezniszczalne. Ponadto jest to jedyny z metali, który przybrał kolor żółty z wyraźnym połyskiem. Złoto jest kowalne oraz bardzo ciągliwe, co umożliwia nadawanie mu dowolnego kształtu. Ciekawostką jest fakt, że z 1 grama złota możemy uzyskać cienką płytę o powierzchni jednego metra kwadratowego. Inną charakterystyczną cechą jest jego duża gęstość. Zdziwienie maluje się na twarzy każdego, kto może wziąć do ręki sztabkę 100-gramową, która jest stosunkowo mała w porównaniu do tego, ile waży.

Złota biżuteria i złoto inwestycyjne

Złoto najczęściej kojarzone jest z biżuterią. Oczywiście biżuteria biżuterii nierówna. Może różnić się próbą złota, z jakiego jest wykonana. Z reguły informuje nas o tym cecha probiercza, która często jest wybita na pierścionku lub naszyjniku. Zasada jest prosta – im wyższa próba, tym czystsze złoto. Na świecie zostały ustalone dwa systemy standaryzacji. Jeden z nich opisuje ilość złota w promilach, a drugi – w karatach. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Najczystszym złotem jest więc 24-karatowe złoto. Wówczas zawartość złota w stopie wynosi 999 (99,9%). 14 karatów oznaczone jest liczbą 585 (58,5%), a 8-karatowe rozpoznamy po wybitej na biżuterii cyfrze 333 (33,3%).

Jedną z form inwestowania w złoto są sztabki i złote monety bulionowe. Wybór pomiędzy jednym a drugim zależy wyłącznie od preferencji inwestora. Te pierwsze są minimalnie tańsze. Drugie zaś są bardziej rozpoznawalne na całym świecie. Występuje tu większy poziom standaryzacji. Popularny Krugerrand jest znany niemal w każdym państwie i bez większego problemu będziemy mogli go upłynnić, gdy zajdzie tylko taka potrzeba. Sztabki mogą być wyrabiane w różnym kształcie, przez

różnych producentów, dlatego warto w tym przypadku dokonywać zakupów u znanych i renomowanych sprzedawców. W przypadku sztabek złota dodatkową wartością jest opakowanie typu CertiCard lub
Certi-Pack, które potwierdzają autentyczność produktu.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

  1.  Złoto to aktywo, które chroni nas przed inflacją czy deflacją. Zachowuje swoją siłę nabywczą, bo nie można zwiększyć jego ilości w sposób imperatywny.
  2. Warto je mieć również po to, aby zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.
  3. Raz kupione sztaby czy monety będziemy trzymać prawdopodobnie długo, co spowoduje, że tych pieniędzy nie skonsumujemy i odłożymy np. na czas naszej emerytury.
  4. Na rynku złota występuje korzystna sytuacja fundamentalna. Co to oznacza? Produkcja królewskiego metalu, jak i strona popytowa jest stabilna. Wydobycie złota nie wzrośnie drastycznie. Na świecie jest coraz mniej rud zasobnych w ten kruszec, stale rosną koszty pracy oraz energii. Z drugiej strony zapotrzebowanie ze strony sektora przemysłowego nie ulega większym wahaniom.
  5. Stale się bogacące państwa azjatyckie od pewnego czasu wykazują wzmożony popyt na złoto fizyczne (biżuteria oraz złoto bulionowe).
  6. Nadal jesteśmy w erze luzowania ilościowego, mimo że niektóre banki centralne zaczynają podnosić stopy procentowe. Dodruk pieniądza oraz skupowanie aktywów doprowadzą w dłuższym terminie do wytworzenia się presji inflacyjnej – na czym złoto powinno skorzystać.

Inwestowanie w złoto jest bezpieczną metodą lokowania swojego kapitału zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i zwykłego Kowalskiego. Zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w złoto z Mennicą Mazovia. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiednich wyrobów menniczych i podzielimy się wiedzą na temat metali szlachetnych. 

Prestiż  
Listopad 2021