Kolory wody

Kamila Pawlak, studentka II stopnia Projektowania Produktu w Akademii Sztuki w Szczecinie, która w ubiegłym roku zrealizowała z wyróżnieniem dyplom w pracowni Macieja Karpiaka, otrzymała II nagrodę w międzynarodowym konkursie 10th Roca International Design Contest. Laur przypadł jej w kategorii: Water&Energy, za projekt umywalki, która zwraca uwagę na oszczędność w gospodarstwie domowym oraz automatyczne zachowania podczas codziennej higieny.

Autor

Aneta Dolega

– Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi odbiorców na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym przy codziennej czynności jaką jest higiena – mówi Kamila Pawlak. – W swojej pracy zawarłam takie kwestie jak: minimalne i maksymalne zużycie wody, przykłady jej zużycia, wpływ koloru i jego znaczenie na użytkownika, opis wykorzystanego materiału oraz działanie sygnalizacji świetlnej. 

Zaprojektowana przez Kamilę umywalka dedykowana jest gospodarstwom domowym. – Za miejsce najczęstszego wykorzystywania wody uważa się łazienkę. Zauważyłam, że przyczynia się do zużycia znacznej ilości wody, co oznacza, że często nie zwracamy uwagi na jej marnotrawstwo – podkreśla projektantka. – Zużycie wody w tej części domu nie jest przedstawiane po każdej z czynności, którą wykonujemy. Zaprojektowałam umywalkę, która może ograniczyć konsumpcję wody poprzez szybką informację zwrotną w postaci koloru.

W tym celu Kamila wybrała trzy kolory: żółty – zapala się jako pierwszy po upływie 0,5 litra wody, pomarańczowy – zapala się w drugiej kolejności po upływie 1 litra wody, czerwony – zapala się jako ostatni po upływie 2 litrów wody. – Za pomocą projektu chcę nie tylko nakłonić do oszczędzania wody, ale również podać argumenty, które nakłonią do zmian i codziennej motywacji w jej ograniczaniu – dodaje autorka projektu.

Prestiż  
Listopad 2021