Branża ślubna podczas pandemii

Pałac Rajkowo to wyjątkowe miejsce na mapie naszego regionu. Położony na przedmieściach Szczecina w otoczeniu starego, zabytkowego parku wraz ze stawem, umożliwia wypoczynek i organizację uroczystości rodzinnych lub firmowych. Klimatyczne wnętrza Sali Balowej oraz przytulniej Piwniczki, w której można skosztować białego wina EKO z Winnicy Pałacu Rajkowo są miejscem wielu wspaniałych wydarzeń. Jedenaście butikowych komnat robi spore wrażenie na przybywających tu gościach. Jak to wygląda „od kuchni”, opowiada nam Małgorzata Śnieżek, właścicielka obiektu.

Autor

Karina Tessar

Jak wygląda pałacowe życie po efekcie pandemii? Jesteście przecież branżą, która chyba najbardziej ucierpiała na realizacji zawartych umów. Jak sobie poradziliście? 

Pandemia Covid, która wybuchła w 2020 roku, w sposób istotny zmieniła nasze życie. Działając od lat w branży weddingowej jesteśmy rozpoznawani jako jeden z wielu liczących się graczy na rynku regionalnym. Pałac Rajkowo to miejsce dla wymagających klientów, którzy cenią sobie prostotę i naturalność połączoną z ekskluzywnym wystrojem bez zbędnego przepychu. To miejsce, w którym oferta układana jest wspólnie z klientem w oparciu o założenia ramowe, umożliwiając tym samym realizację marzeń. W branży weddingowej i eventowej pandemia wprowadziła bardzo duże spustoszenie. Z dnia na dzień zrywane były kontrakty i odwoływane realizacje organizacji wesel, imprez firmowych czy spotkań rodzinnych. Z dnia na dzień potencjalne źródło przychodów tracili wszyscy powiązani z tą branżą. Dla nas to był i niestety nadal jest wyjątkowo trudny czas. Atrakcyjność Pałacu Rajkowo i jego otoczenia sprawia, że naszymi klientami stosunkowo często były pary z zagranicy. Wydawać by się mogło „rewelacja”, a tu real okazał się nieco inny… Pandemia Covid niestety zmieniła wszystko! Odebrała nam możliwość realizacji umów w 2020 i 2021 roku. Obecnie powoli, bardzo powoli, z wielką atencją i naciskiem na sezon od maja do października podpisujemy umowy na 2022 rok. W decyzjach o realizacji wydarzeń właśnie w Pałacu Rajkowo na pewno pomaga klientom wiele czynników, które składają się na całokształt oferty innej niż wszystkie. Oferty, która zaskakuje w swojej transparentności i prostocie, a w połączeniu z oczekiwaniami daje klientom to czego szukają.

Czego zatem szukają i oczekują dzisiejsi goście?

Cały czas bacznie obserwujemy zmiany w branży weddingowej oraz oczekiwania i zachowania klientów. Funkcjonujemy na tym rynku od 2009 roku. Nasze lokalizacje: w Smolęcinie Dwór Białe Wino (dawniej uŚnieżków), od 2014 roku Pałac Rajkowo, a od 2017 roku Zamek w Roztoce znane są z tego, że wszystkie położone są wśród zieleni i natury, którą kochamy ponad wszystko. Nasi klienci i goście cenią sobie realizacje właśnie w takim otoczeniu, co dodatkowo wzmogły obostrzenia obowiązujące podczas pandemii. Możemy zatem zaoferować wypoczynek i organizację wydarzeń w zabytkowym parku ze stawem w Rajkowie, w wiejskim sadzie i różanym ogrodzie, a także w winnicy w Smolęcinie, parku angielskim przy Zamku w Roztoce, czy też pobyt z wypoczynkiem w naszej 5 ha winnicy. Możliwość zaoferowania klientom pobytu z noclegiem otwiera pespektywę nieco dłuższego biesiadowania na łonie przyrody w pobliżu Szczecina. Proponujemy więc degustacje białego wina produkowanego z winogron BIO z naszej Winnicy Pałacu Rajkowo. Stworzenie takiego potencjału wypoczynkowego z odpowiednią infrastrukturą daje gwarancję zaspokojenia pocovidowych potrzeb i oczekiwań naszych klientów. 

Jak wygląda oferta weselna po Covidzie? 

Nadal realizujemy klasyczne 10 godzinne wesela z poprawinami – w większości są to rezerwacje gości krajowych. Już od kilku lat (jeszcze przed pandemią) obserwowaliśmy zmieniające się trendy w branży weddingowej, w efekcie czego stworzyliśmy więc małe, kameralne zakątki – sale z własnym zapleczem i infrastrukturą – w Smolęcinie to tzw. „Słodkie Gruszki” oraz „Oranżeria z kominkiem/Ogród Zimowy”. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się realizacje nie tylko mniejsze, ale i krótsze. Klienci dopytują o ofertę na kameralne bankiety 7 godzinne, które bardzo często kończą się o północy. Jest to rozwiązanie, po które chętnie sięgają ci, którym zależy na jakości oraz realizacji w nieco niższych budżetach. Zainteresowaniem cieszą się również Uroczyste Obiady po Zaślubinach – w wersji do 3 lub do 4 godzin. Jest to efekt zmieniających się trendów w organizacji wesel spowodowanych pandemią Covid. Podejmujemy szereg działań, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

Jakie nowości szykujecie dla swoich gości na nadchodzący sezon 2022? 

Przewidujemy, że totalnym hitem będzie Wesele w stylu włoskim z winnicą w tle! Od 2016 roku prowadzimy uprawę szlachetnych odmian winorośli. Położona jest ona na przedmieściach Szczecina we wsi Smolęcin. Prawie 5 hektarowa ekologiczna winnica wydała w tym sezonie plon sięgający 25 ton. Z winogron tych powstało (tak mówią znawcy tematu) wyśmienite półwytrawne wino. Pałac Rajkowo i Dwór Białe Wino to położone najbliżej Szczecina miejsca z dostępem do ekologicznej winnicy. Sama winnica to miejsce, w którym będzie można poznać proces ekologicznej uprawy winorośli i wyjątkowo żmudnej pielęgnacji oraz 100% ręcznego zbioru. 

Do sezonu weselnego pozostało niecałe pół roku. Jak planujecie wykorzystać ten trudny dla branży czas?  

Przed nami kilka trudnych miesięcy  i tak naprawdę sporo niewiadomych. Wszyscy patrzymy z niepokojem na kolejną falę pandemii i jej skutki. Każdego dnia zastanawiamy się, jak faktycznie będą wyglądały święta i Sylwester. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja. Nie poprzestajemy jednak w działaniach, cały czas „podnosimy rękawicę” i już teraz spieszymy zaprosić do Pałacu Rajkowo wszystkich zainteresowanych na 2 wydarzenia: 

– Budżetowanie wesela po Covidzie, czyli prezentacja pałacu i komnat (27.12.2021 w godzinach 12-20 – dzień po świętach) 

– Giełda weselnych terminów, atrakcji i smaków  (06.01.2022 w godzinach 11-20 – Święto Trzech Króli, wstęp 20 zł)

Mamy też propozycję dla zapracowanych smakoszy, którzy nie mają czasu przygotować dobrego jakościowo jedzenia na własną rękę. Zapraszamy do skorzystania z oferty Catering Świąteczny i z naszej nowości – Catering Sylwestrowy. Szczegóły dostępne są na www, Instagramie i Facebooku.

Czego możemy Państwu życzyć w nadchodzącym roku i sezonie weselnym 2022? 

Za nami wyjątkowo trudny i złożony czas, który spowodował sporo zmian w firmie. Po raz kolejny przyszło nam mierzyć się z łamigłówką i rozwiązać równanie z chyba 7 niewiadomymi. Mimo tego wszystkiego co spotkało branżę, układamy rozsypane puzzle w dzisiejszych realiach. Otaczają nas w większości wspaniali i wyrozumiali klienci i goście, którzy wracają i podnoszą nam skrzydła. Gastronomia w nowym, pocovidowym realu wymaga dużo cierpliwości i nowego podejścia. 

A czego nam życzyć? Zdrowia i ludzi z dobrą energią wokół, chętnych do działania, którzy zawsze szukają sposobów, a nie powodów,
bo ci drudzy to nie nasza bajka… 

Tego życzę i dziękuję za rozmowę.

 

na zdjęciu: Pola Marczuk i Baca / miejsce: Pałac Rajkowo i Dwór Białe Wino Smolęcin / koncepcja i projekt: Małgorzata Śnieżek / florystyka: Zielony Akcent

Prestiż  
Grudzień 2021