Fabryka pozytywnej energii

Tenis, padel, badminton, tenis stołowy i squash. Sporty rakietowe świecą triumfy popularności. Wielu z nas z zapartym tchem śledzi Wielki Szlem czy nie może doczekać się kolejnej edycji Pekao Szczecin Open. Teraz, tego rodzaju przyjemnościom można oddawać się przez cały rok, niezależnie od pogody czy poziomu umiejętności a wszystko pod przyjaznym dachem Fabryki Energii.

Autor

Aneta Dolega

Fabryka Energii powstała z miłości do sportu i z chęci dzielenia się tą pasją z innymi. To rodzinny interes na czele którego stoi Ireneusz Maciocha i jego córka Barbara, mistrzyni Polski i półfinalistka Mistrzostw Świata w racketlonie, czyli sporcie łączącym: tenis ziemny, stołowy, badminton i squash a także certyfikowana trenerka padla.

Pani Barbaro, skąd pomysł by otworzyć takie miejsce, skupiające wszystkie sporty rakietowe a jednym dachem?

Posiadanie własnego kortu zawsze było marzeniem szefa. Było kilka pomysłów na budowę, jednak dopiero kiedy pojawiła się okazja na wynajem powierzchni, na której pomieści się i magazyn sprzętu sportowego, i korty, marzenia stały się rzeczywistością. Zaczęliśmy od kortów do badmintona oraz tenisa stołowego, a niedawno dodaliśmy korty do padla i tenisa ziemnego. To wszystko również na powierzchni bezpośrednio przylegającej do magazynu. 

Kto może korzystać z Fabryki Energii?

Absolutnie wszyscy! Na kortach można spotkać zawodników od dawna grających w sporty rakietowe, a teraz posiadających profesjonalne miejsce do trenowania, a także osoby, które dopiero rozpoczynają regularną grę. Częstym widokiem są rodziny, spędzające wspólnie wolny czas, oraz grupy zawodowe, integrujące się ze sobą na sportowo. 

Czy osoby, które nigdy nie miały styczności z żadnym z tych sportów ale chciałyby spróbować, mogą również Państwa odwiedzić? 

Jesteśmy otwarci dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze sportami rakietowymi zawsze znajdą coś dla siebie. Mogą dołączyć do jednej z grup treningowych, zagrać indywidualny trening z wybranym trenerem, lub po prostu zarezerwować kort i pograć we własnym gronie. Organizowane przez nas rozgrywki też są tak zaplanowane, by mogły w nich brać udział osoby, które nigdy nie miały rakiety w ręce. Tłumaczymy zasady gry, wypożyczamy sprzęt, pokazujemy podstawową technikę uderzeń. Organizujemy rozgrywki w każdym ze sportów.

Jak obiekt wygląda od strony technicznej, np. na ilu kortach można grać, czy trzeba mieć własny sprzęt?

W Fabryce Energii znajduje się 7 kortów do badmintona, 3 korty do padla i 1 do tenisa z superkomfortową dywanową nawierzchnią (jedyną w Szczecinie). Można zagrać nawet na 12 stołach do tenisa stołowego. Mamy nowoczesne ledowe oświetlenie i wydajne ogrzewanie. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne szatnie z prysznicami i sauną. Rakiety, piłki i lotki można wypożyczyć lub kupić w sklepiku sportowym, a w oczekiwaniu na dzieci biorące udział w zajęciach– zapraszamy na kawę i poczęstunek. 

Kim są trenerzy?

Trenerami są czynni i byli zawodnicy w każdym ze sportów. W swoim teamie mamy całą drużynę drugiej ligi tenisa stołowego, w tym czołowego zawodnika w Białorusi, reprezentantów Polski w padla i tenisa ziemnego, byłych zawodników badmintonowej elity. Każdy trener posiada certyfikat ukończenia odpowiednich kursów trenerskich– Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Badmintona, Tenisa, Międzynarodowego Padla.  Trenerzy mają świetnie podejście do dzieci i amatorów. Zajęcia odbywają się głównie w grupach, dzięki czemu od razu można konfrontować swoje umiejętności w rzeczywistej rywalizacji, oraz poznać innych sportowych entuzjastów. 

Czy organizujecie Państwo imprezy związane z  tym sportem? 

Cyklicznie odbywają się u nas ligi badmintona i turnieje tenisa stołowego – co dwa tygodnie Szczecińska Liga Badmintona w kilku grupach  o różnym poziomie umiejętności. Co niedzielę rozgrywany jest Amatorski Turniej Tenisa Stołowego, tylko dla osób bez zawodniczej przeszłości, a w czwartki turniej dla zawodników. W ciągu tygodnia odbywają się rozgrywki padla, a na kortach tenisowych można rozegrać mecze Szczecińskiej Ligi Tenisa dla osób na każdym poziomie gry. Najlepsze osoby awansują do wyższej grupy, najsłabsi, tak jak np. w piłce nożnej, spadają do niższej. Istnieje też możliwość zorganizowania branżowych turniejów. Ciekawym pomysłem jest tzw. racketlon. Pary grają ze sobą w każdy ze sportów. Wygrywają ci, co w sumie uzbierają więcej punktów.

 

Prestiż  
Grudzień 2021