Szczecin to perełka dla deweloperów

Szczecin coraz częściej jawi się inwestorom jako miasto z wielkim potencjałem. To tutaj lokuje się światowy biznes, powstają nowe inwestycje i zakłady pracy. Coraz bardziej naszymi gruntami interesują się także deweloperzy z całej Polski, zwracając uwagę zwłaszcza na te najpiękniejsze – położone nad wodą. O tym, czym urzeka Szczecin opowiada Piotr Baran, prezes zarządu firmy PCG, która w Dąbiu zainwestowała w budowę wysokiej klasy apartamentowców Victoria Apartments. 

Autor

Prestiż

Co deweloperów spoza Szczecina kusi w naszym mieście? 

Szczecin jest bardzo atrakcyjnym miastem z punktu widzenia inwestycyjnego, ale nie tylko. Myślę, że jest intrygujący także turystycznie.  To miasto z ogromnym, mam wrażenie, jeszcze nie do końca odkrytym, potencjałem. Już od momentu wjazdu na Trasę Zamkową widać jego magię. Cieszy brak korków, a także dobra komunikacja wewnątrz miasta i bliskość europejskich stolic. 

Atuty Szczecina można obserwować w zasadzie o każdej porze roku. Latem i wiosną – oko cieszy mnogość zielonych terenów, które pozwalają mieszkańcom żyć blisko natury i wśród niej spędzać wolny czas. Do samej puszczy można tu dojechać komunikacją miejską, albo przejść się spacerem. Obszary wodne to prawie połowa powierzchni miasta. Niewiele jest takich miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Zimą tutejsze aplikacje smogowe pokazują najczęściej świetne wyniki, w przeciwieństwie do wielu innych miast. Tej jakości powietrza bardzo mocno zazdrości Wam cała Polska. W PCG bardzo zwracamy uwagę na te aspekty. Chcemy budować w miejscach, w których się naprawdę dobrze żyje. Taka jest nasza misja. Uważamy, że Szczecin to perełka i mamy świadomość, że mieszkańcy o tym wiedzą, doceniają go i są najlepszymi ambasadorami swojego miasta. Ja sam jestem Szczecinem zauroczony i lubię tu przebywać. Zwłaszcza nad wodą. 

Ta woda to w ostatnich latach w naszym mieście ważny temat. Szczecin wraca w te rejony. Bulwary, Łasztownia, imprezy nad Odrą, rozwijająca się gastronomia… 

Tak, i dla nas, jako dewelopera to właśnie ten zwrot w Szczecinie był bardzo ważny. W innych miastach to trend stosunkowo dawny i długotrwały. W naszym rodzimym Wrocławiu trudno o grunty nad wodą, ich popularność notowaliśmy kilkanaście lat temu i tereny rozeszły się jak świeże bułeczki. W zasadzie w tym momencie nie ma już możliwości budowania w takich miejscach. Szczecin nadal je oferuje i naszą pierwszą tutaj inwestycję premium, czyli Victoria Apartments, zlokalizowaliśmy właśnie nad jeziorem Dąbie. Urzekła nas wizja tego, jak doskonale może się tu mieszkać – tak blisko wody, puszczy, Parku Krajobrazowego Dolnej Odry, ścieżek rowerowych, z idealną wręcz możliwością jachtingu, kajakowania i uprawiania innych sportów wodnych. Zachwyciło nas to, że w zasadzie tuż spod naszej inwestycji można dopłynąć łódką praktycznie do centrum miasta lub nad samo Morze Bałtyckie. Gdyby ktoś miał taką wizję, będzie mógł ją swobodnie zrealizować. Zwłaszcza, że do każdego mieszkania dokładamy kupującemu kurs sternika motorowodnego w gratisie. 

Jak ocenia pan potencjał inwestycyjny Szczecina z punktu widzenia dewelopera z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem? 

To wyjątkowo nienasycony rynek nieruchomości. Nadal jest tu mnóstwo działek o wielkim potencjale sprzedażowym, to ewenement na skalę polską. Cena za metr kwadratowy rośnie tu najbardziej dynamicznie w całej Polsce, a ludzie chętnie kupują nowe mieszkania. Widać to choćby po popularności naszej inwestycji. 

Czy obserwuje pan jakieś zmiany w oczekiwaniach współczesnego klienta? 

Jest on zdecydowanie inny niż jeszcze dziesięć lat temu – zorientowany na to, by żyć w spokoju, wśród zieleni, z pięknymi widokami za oknem. Za takie warunki jest wręcz skłonny dopłacić. Chce żyć zdrowo, ważna jest dla niego aktywność fizyczna. To są wartości, które doceniamy również i my. Oprócz istotnych cech, takich jak lokalizacja czy cena lokalu, kupujący sprawdzają także wartości, jakimi kierują się firmy deweloperskie – i wybierają te, które są im bliższe. Nasi klienci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie ekologiczne podczas zakupu mieszkania. Są też nimi coraz młodsze osoby, dla których ekologia jest wręcz kluczowym tematem i którzy doceniają każdą formę dbania o planetę i jej klimat. Dostrzegają oni rozwiązania stosowane na naszych budowach oraz zaangażowanie firmy w akcje wspierające działania na rzecz środowiska naturalnego. 

A w jaki sposób dbacie o środowisko? 

W naszych inwestycjach kupujący otrzymują system smart home w standardzie, bądź smart home ready, czyli przygotowanie mieszkania do instalacji systemu inteligentnego domu na życzenie klienta. Rozwiązanie to pozwala na zaplanowanie harmonogramów uruchamiania ogrzewania, czy ustawienie czujników otwarcia okien, dzięki czemu zmniejsza się zużycie ciepła. Na terenie inwestycji stosujemy oświetlenie LED z czujnikami ruchu, ograniczając w ten sposób zużycie prądu w częściach wspólnych.

W naszych projektach uwzględniamy miejsca parkingowe z ładowarkami do samochodów elektrycznych, wspieramy też ograniczenie ruchu samochodowego przez promowanie dojazdu do pracy czy szkoły na rowerze: w budynkach znajdują się rowerownie, a na terenie zewnętrznym stojaki. Duże znacznie ma także lokalizacja inwestycji w pobliżu terenów zielonych i tras rowerowych. Wszystkie obecnie realizowane przez nas inwestycje są położone właśnie w takiej okolicy. Ponadto klienci w naszych projektach doceniali zawsze rozwiązania takie, jak zielone dachy ograniczające nagrzewanie się budynków, liczne nasadzenia roślinności na terenie inwestycji, czy wentylację higrosterowalną, która regulowana jest wilgotnością powietrza w mieszkaniach i pozwala na zmniejszenie zużycia prądu i ciepła w okresie zimowym. W naszym szczecińskim projekcie Victoria Apartments zastosujemy także ogrzewanie podłogowe, jako rozwiązanie ograniczające wydatki na ogrzewanie dla przyszłych mieszkańców. 

Jako deweloper znani jesteście z tego, że wspieracie lokalną społeczność. Czy w Szczecinie też możemy spodziewać się takich działań? 

W Szczecinie, podobnie jak w innych miastach, w których budujemy, planujemy zadbać o otoczenie i relacje z mieszkańcami. Do tej pory przy innych inwestycjach aktywnie włączaliśmy się w działania ekologiczne, wspierające zdolną młodzież, budowę parków, czy też program badań profilaktycznych. W Szczecinie zaangażowaliśmy się w organizację eventu „Fly Day” z okazji 75. rocznicy Aeroklubu Szczecińskiego, a także  w projekt Sail Szczecin 2021 i działania Centrum Żeglarskiego, które swoją siedzibę ma tuż obok Victoria Apartments. Podczas regat o Puchar Dnia Dziecka w maju zorganizowaliśmy strefę dla dzieci z różnymi atrakcjami oraz przygotowaliśmy upominki dla młodych uczestników zawodów. Na Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13, przy linii brzegowej jeziora Dąbie utworzyliśmy Akademię Surfera oraz zapewniliśmy prezenty dla zwycięzców imprezy. Podobnie podczas zawodów kończących sezon żeglarski – Regat Nadzieja Sportu – PCG przekazało nagrody dla uczestników. Jak łatwo zauważyć, w naszych zainteresowaniach w Szczecinie dominuje woda. Nie bez kozery, wszak Victoria Apartments jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Dąbie i to niewątpliwie jej wielki atut. W naszych dalszych projektach będziemy starać się dbać o jezioro i okolice. Na pewno więc będziemy działać na rzecz ekologii i sportu na Prawobrzeżu. Już teraz aktywnie współpracujemy z radą osiedla, miastem i innymi instytucjami, które deklarują wielką otwartość  w tym zakresie. 

Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie: www.victoriaszczecin.pl 

Piotr Baran

Prezes zarządu firmy PCG

Prestiż  
Grudzień 2021