Wiecha nad Teatrem Polskim

Trwają intensywne prace przy przebudowie szczecińskiego Teatru Polskiego. W maju tego roku wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. W grudniu zawiśnie nad nią wiecha – znak budowniczych, że finał prac zbliża się milowymi krokami.

Autor

Dariusz Staniewski

– Nikt, kto kocha nasze miasto, nie ma wątpliwości, że Szczecin zasłużył na nową scenę teatralną. Już niebawem spełnią się marzenia środowiska teatralnego, artystycznego i publiczności. Z niecierpliwością czekam na zakończenie inwestycji i pierwsze spektakle w tych nowoczesnych przestrzeniach – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Modernistyczny budynek Teatru Polskiego przy ulicy Swarożyca zbudowano ok. 1920 roku. Zaprojektował go architekt Adolf Thesmacher dla szczecińskiej loży masońskiej. W latach 1935 - 1937 został przebudowany i do 1945 roku mieściła się w nim siedziba żeńskiego oddziału narodowo-socjalistycznej organizacji partyjnej. Zaraz po wojnie mieściło się w nim kino „Bałtyk”, odbywały się także koncerty i mecze bokserskie. Od 1946 roku jest siedzibą Teatru Polskiego.

Kilka lat temu podjęto decyzję o przebudowie obiektu. Obejmuje ona przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru. Projekt budowlany nowego budynku powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą, wyłonionym w przetargu, została firma BUDIMEX S.A, a wyłącznym wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska. Plac budowy przekazano w marcu tego roku. W maju wmurowano kamień węgielny. Nowy gmach Teatru Polskiego powstaje w skarpie od strony Odry, przy starym budynku teatru przy ulicy Swarożyca i zostanie z nim połączony. 

Według założeń metamorfozę przejdzie główny trzon budynku, a istniejąca Duża Scena zostanie w całości wyremontowana. Zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurownia oraz ręczna kurtyna. W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa z mocnym zastosowaniem szkła. Będzie ono wykorzystane w ścianach osłonowych, świetlikach i drzwiach wejściowych. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów. Projekt zakłada maksymalne wpisanie nowego budynku w rzeźbę terenu. Dzięki temu oprócz istniejącego już wejścia do budynku powstanie nowe – od strony Odry, czyli ulicy Jana z Kolna. W przebudowanym obiekcie powstaną pierwsze w pełni profesjonalne sceny dramatyczne w Szczecinie – główna do 569 miejsc, teatru szekspirowskiego do 549 miejsc, teatru zabytkowego na 236 miejsc, eksperymentalna, sala kabaretowa na ok. 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, garderoby, pracownie i magazyny teatralne na rekwizyty oraz pomieszczenia administracyjne. 

Modernizacja teatru powinna zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Pierwsze spektakle w nowym obiekcie teatralnym zaplanowane są na 2023 rok.

Całkowity koszt przebudowy Teatru Polskiego wynosi ponad 210 mln zł. Z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczono na ten cel ok. 128 mln zł, a z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ok. 82 mln zł.

 

Prestiż  
Grudzień 2021