Konstanty i Natalia Gałczyńscy: kochankowie z Pogodna

Gałczyńscy to jedno z najciekawszych małżeństw w dziejach literatury polskiej. Ich miłość została uwieczniona w wielu znanych i lubianych utworach słynnego liryka. Była też szeroko omawiana przez różnych znawców oraz pasjonatów rodzimej literatury. Natalia to jedna z legendarnych postaci polskiej poezji. Konstanty Ildefons Gałczyński był zaś subtelnym i czułym lirykiem, który w wierszach zapewnił żonie pamięć na wieki. Mieszkańców Szczecina powinno dodatkowo zainteresować to, że w niektórych jego utworach, tuż obok śladów miłości poety, można zobaczyć także obrazy naszego miasta. To liryczna i romantyczna pamiątka, która pozostała po pobycie pary na Pomorzu Zachodnim.

Autor

Karolina Wysocka

Rodzina Gałczyńskich pojawiła się w Szczecinie w 1948 roku. Poeta zamieszkał tu wraz z żoną, teściową i córką. Przenieśli się z Krakowa. Mieszali na Pogodnie, w wilii przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 17. Nie zabawili w Szczecinie długo, ale zawsze dobrze wspominali miasto. W 1949 roku przenieśli się do Warszawy ze względu na kłopoty zdrowotne poety. Kira Gałczyńska, córka literata, opisuje ich szczeciński epizod w książce „Srebrna Natalia”.

Poeta i księżniczka

Wybitny poeta, żartowniś, konformista i oryginał. Pseudonim: Karakuliambro. Niespokojny duch. Dla jednych postać tragiczna, dla innych: człowiek uwikłany w polityczne układy. Czarujący mężczyzna. Kontrowersyjny literat. Postać niejednoznaczna. Uwielbiany i krytykowany. Urodził się w styczniu 1905 roku, w rodzinie kolejarzy. „Kocio” lub „Kot”: tak nazywali go bliscy oraz przyjaciele. Studiował filologię angielską i klasyczną. Miał wielki talent literacki. Wpadał jednak w stany depresyjne, za dużo pił, znikał z domu i romansował. Czasem zachowywał się jak celebryta. Miewał poważne kłopoty finansowe. Ciągle uważał, że jest silny i młody. Nie akceptował upływu czasu, ani problemów zdrowotnych. Był bardzo wrażliwy.

Zmarł na zawał w grudniu 1953 roku. Znamy go jako jednego z najwybitniejszych twórców polskiej poezji miłosnej. To on napisał tak znane utwory jak np. „Już kocham cię tyle lat”, „Rozmowa liryczna”, „Pyłem księżycowym” i „List jeńca”. Wiersze o miłości, które wyszły spod pióra Gałczyńskiego, są powszechnie lubiane, często cytowane i interpretowane. Niektóre fragmenty wielu z nas zna na pamięć. Inspiracją dla tych tekstów była… Natalia.

Żona Gałczyńskiego pochodziła z rodziny gruzińsko-rosyjskiej. Urodziła się w sierpniu 1908 roku. Rodzicami jej byli książę Konstanty Nikołajewicz Awałow i Wiera Snaksarew. Natalia pochodziła z rodu silnych kobiet. Szczera, lojalna, brzydziła się kłamstw. Studiowała romanistykę. O jej ślubie z poetą było głośno. Ceremonia ta odbyła się 1 czerwca 1930 roku w cerkwi prawosławnej w Warszawie. W 1936 roku urodziła się córka pary: Kira. Żona literata była bohaterką i adresatką wielu jego wierszy. To on nazwał ją „Srebrną Natalią”. Zachowało się też sporo listów poety do żony. Nazywał ją w nich dziesiątkami imion: była m.in. „Natusią”, „Pawlikiem”, „Bociankiem”, „Natą” lub „Ptaszkiem”.

Przez to wszystko Natalia Gałczyńska w zbiorowej świadomości jawi się głównie jako żona poety, bohaterka literackiej legendy. Miała jednak także swój głos. Gałczyńska była pisarką, tłumaczką literatury rosyjskiej oraz podróżniczką. Napisała wiele książek dla dzieci i młodzieży. Zmarła w Warszawie w listopadzie 1976 roku. Została pochowana we wspólnym grobie z mężem, na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach.

„O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio!/ Cała wasza wieczerza dzbanuszek z konwalią”: napisał Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „O naszym gospodarstwie”. W swojej twórczości pokazywał często romantyczne chwile z ukochaną jako idylliczne, baśniowe, choć w rzeczywistości jego małżeństwo było dość burzliwe. Z pewnością jednak bardzo kochał Natalię, a ona swojego Konstantego. Umiłowana pana Karakuliambro była muzą, przyjaciółką oraz kochanką poety.

Często także wybawicielką, opiekunką, pocieszycielką oraz agentką literacką. To prawdopodobnie do niej skierował słowa w odważnym wierszu „Serwus, madonna”: „Nie gardź wiankiem poety, łotra i łobuza;/ znają mnie redaktorzy, zna policja konna,/ a tyś jest matka moja, kochanka i muza—/ serwus, madonna”. Żona wspierała twórczość męża z całych sił. – Praca z Gałczyńskim, dla Gałczyńskiego, o Gałczyńskim: to był jeden z celów życia Natalii – wspomina Kira, córka poety, w książce „Srebrna Natalia”. Żona Konstantego potrafiła kochać, czekać i wybaczać. Umiała zrozumieć, rozgrzeszyć. Gałczyński miewał trudny charakter, ale ona sobie z nim radziła. Przebaczała większe i drobniejsze grzechy męża. Bardzo go kochała. – I także dlatego, iż doskonale rozumiała, że dla niego była też jedyną naprawdę kochaną kobietą – zaznacza w książce „Srebrna Natalia” Kira Gałczyńska.

Natalia była w całości oddana mężczyźnie swojego życia. Nawet po śmieci poety. Dbała o pamięć o nim, ale też o jego spuściznę, zajmując się edycją dzieł Konstantego. Długo nie mogła pogodzić się ze stratą, po śmierci literata z nikim się już nie związała. Łączyła ją z Gałczyńskim niezwykła relacja. Ślady ich uczucia można znaleźć m.in. w szczecińskich wierszach poety.

Oaza na Pogodnie

Słynnego poetę do Szczecina sprowadził ówczesny wojewoda. Kiedy Konstanty dostał propozycję zamieszkania w portowym mieście, nie wahał się długo. Literat chciał brać czynny udział w powojennej odbudowie Szczecina. Nikt z najbliższych nawet nie dyskutował z nim na temat przeprowadzki, choć w rodzinie panował sceptycyzm. Jednak, gdy Gałczyńscy zobaczyli Pogodno, wszelkie złe myśli zniknęły. – Pojawiły się uśmiechy zadowolenia, nadzieja na pogodne życie. Wszak ta dzielnica nazywała się Pogodno – wspomina w publikacji „Srebrna Natalia” Kira Gałczyńska. Rodzina poety pojawiła się w Szczecinie wiosną 1948 roku. Malownicza posesja, otoczenie domków z ogródkami, kwitnące magnolie, cisza, bliskość parku: to ich oczarowało.

Gałczyński szybko się odnalazł, zadomowił w Szczecinie. Tutaj mieszkał, pisał i angażował się w życie kulturalne miasta. Do centrum dojeżdżał tramwajem nr 1. Był zachwycony bujną przyrodą okolicy. Córka poety, Kira, chodziła tu do szkoły podstawowej, przy ul. Reymonta. Gałczyński miał w Szczecinie wielu przyjaciół oraz znajomych. Lubił spotkać się z kolegami przy alkoholu, a wtedy chętnie żartował na temat miasta. Kiedy odwiedzali go przyjaciele, z humorem namawiał ich do zamieszkania tutaj. Mówił, że gdy umrą, to poniosą ich ulicą Ku Słońcu, a nie Cmentarną, jak w innych polskich miastach. Gałczyński wraz z Jerzym Andrzejewskim i Heleną Kurcyusz założył też w Szczecinie Klub 13 Muz, który miał na celu pobudzenie ruchu kulturotwórczego na Pomorzu Zachodnim. Podobno to właśnie Konstanty wymyślił nazwę ówczesnej świetlicy dla artystów. Tak jak wtedy wciąż jest to miejsce wieczorów autorskich, spotkań dyskusyjnych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Warto też dodać, że w 13 Muzach Gałczyński napisał słynną „Satyrę na bożą krówkę”, zainspirowaną obrazem biedronki wiszącym na ścianie.

W Szczecinie poeta stworzył wiele wierszy, m.in. takie utwory jak: „Przygoda w Szczecinie”, „Polskie gwiazdy”, „Wesoły sierpień”, „Spotkanie w Szczecinie” czy „Do szczecińskiego tramwaju nr 1”. To tutaj prawdopodobnie powstały „Małe kina”, związane z „Pionierem”. Gałczyński zostawił po sobie wiele liryków powiązanych ze stolicą Pomorza Zachodniego lub nią inspirowanych. Literat pisał o tym, co dobrze znane mieszkańcom miasta, ale też wspominał w swoich tekstach o córce i żonie.

Nawet w szarej rzeczywistości powojennych lat potrafił dostrzec coś wyjątkowego oraz lirycznego. Jednym z ciekawszych wierszy związanych ze stolicą Pomorza Zachodniego jest utwór „Wiosna w Szczecinie”. To tekst adresowany do żony. Powstał prawdopodobnie na kolejną rocznicę ślubu Gałczyńskich. Autor pisze w nim: „Do Ciebie, mej miłości –/ w ręku czerwony goździk, –/ zakochany biegnę po Szczecinie”, a później: „A teraz – widzisz? Szczecin./ Polski Szczecin. Nasz Szczecin/ I nasza rocznica ślubu. Dziewiętnasta”. W wierszu „Szczecin”, opublikowanym z okazji wyjścia tysięcznego numeru „Kuriera Szczecińskiego”, padają zaś słowa: „Tutaj mój port, tu słońce mam na czole/ i dom i sad i kota – nie do wiary!/ Natalia na werandzie. Kira w szkole./ A babci wchodzą sny pod okulary”, a później: „Dobrze mi tu. I wieje wiatr od Odry”.

Konstanty był zaangażowany w literacką odbudowę Szczecina i życie kulturalne miasta. Niestety poeta zaczął ciężko chorować. Przebył zawał serca, a jego stan zdrowia się znacznie pogorszył. Gałczyńscy podjęli decyzję o leczeniu w Warszawie. Postanowili się przeprowadzić. Wyjechali w 1949 roku. Poeta zamieszkał z rodziną w stolicy. Tam też zamarł zimą 1953 roku. Choć Gałczyński nie gościł w Szczecinie długo, to do dziś przez niektórych mieszkańców miasta jest wspominany, pamiętany i kochany. Został upamiętniony na wiele sposobów. W 1964 roku, z inicjatywy szczecińskich stoczniowców, został zwodowany statek M/s „K.I.Gałczyński”. W Książnicy Pomorskiej jest Gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a w kinie „Pionier” można przeczytać jego wiersz „Małe kina”.

Dom, w którym mieszkał w Szczecinie poeta jest w rękach prywatnych, ale na terenie posesji znajduje się tabliczka ze wspomnieniem literata. Warto także wspomnieć, że mamy również park i plac Gałczyńskiego z rzeźbą inspirowaną wierszem „Zaczarowana dorożka”. Poza tym, po śmierci poety jego żona wielokrotnie odwiedzała stolicę Pomorza Zachodniego. Była wdzięczna mieszkańcom za pamięć o Konstantym. Kira Gałczyńska wspomina o tym w swojej książce.

Miłość jak z literatury

– Nasz dwudziestotrzyletni związek był ciągłym romansem: namiętne burze, ślepa zazdrość, zachwyty, krótkie, nagłe kłótnie. A ile w tym wszystkim było uczucia, ile nieprawdopodobnej bliskości, kiedy zaciera się granica: czy to ty, czy to ja? I ta przyjaźń, wspólne przeżywanie najdrobniejszych i największych (dla nas) zdarzeń, porozumienie bez słów, cały świat zawarty w jakimś jednym geście – podkreślała Natalia Gałczyńska w swoich wspomnieniach. Poeta zaś pisał w „Pieśniach”: „Ile razem dróg przebytych?/ Ile ścieżek przedeptanych?/ Ile deszczów, ile śniegów/ wiszących nad latarniami?// Ile listów, ile rozstań,/ ciężkich godzin w miastach wielu?/ I znów upór, żeby powstać/ i znów iść i dojść do celu”. A dalej: „Twe oczy jak piękne świece,/ a w sercu źródło promienia./ Więc ja chciałbym twoje serce/ ocalić od zapomnienia”.

Jak wiemy, Gałczyńskiemu udało się w wierszach utrwalić swoją żonę oraz unieśmiertelnić łączące ich uczucie. Zielony Konstanty i Srebrna Natalia to jedna z najpiękniejszych par polskiej poezji. Co więcej, ich śladów można szukać w Szczecinie – zarówno w twórczości poety związanej z naszym miastem, jak i na mapie stolicy Pomorza Zachodniego. Wybierzcie się kiedyś na spacer ich śladami. Odwiedźcie miejsca związane z tą literacką parą.To może być pomysł na niezapomnianą randkę, choć nie tylko.

„Księżyc w niebie jak bałałajka, / ech! za wstążkę by go tak ściągnąć/ i na serduszko —// byłaby piosnka bardzo nieziemska/ o zakochanych aż do szaleństwa/ nieludzko”: na koniec dla inspiracji fragment wiersza „Romans” K.I. Gałczyńskiego.

źródła: „Srebrna Natalia”, K. Gałczyńska, Marginesy, 2014; „Szczeciński Gałczyński”, M. Sił akowska, „SIC”, sic.szczecin.pl; „Konstanty Ildefons Gałczyński – żona kochała go bezgranicznie, wybaczała mu zdrady, pijaństwo”, A. Dajbor, „VIVA”, viva.pl; „Szczecińskie chwile Gałczyńskiego. Historia pisarza w naszym mieście”, redakcja NM, szczecin.naszemiasto.pl; „Wybitny poeta, alkoholik, konformista, żartowniś czy...? Życie i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”, redakcja WP, książki.wp.pl, wikipedia.org, kigalczynski.pl, dzieje.pl, poezja.org, sedina.pl, ksiaznica.szczecin.pl, 24kurier.pl/ zdjęcia: Wikipedia, Polona