„дети” w solidarności z Ukrainą

Przed Teatrem Współczesnym w Szczecinie pojawił się napis „дети” – kopia wielkiego napisu „dzieci” w języku rosyjskim, upamiętniająca bombardowanie teatru w Mariupolu w Ukrainie. To reakcja zespołu na antywojenny apel zawarty w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru.

Autor

Dariusz Staniewski

Napis ma upamiętniać bombardowanie Teatru Dramatycznego w Mariupolu. W wyniku rosyjskiego nalotu zginęło około 300 osób, które schroniły się w budynku. Napis jest także odpowiedzią zespołu Teatru Współczesnego na apel zawarty w orędziu, który na Międzynarodowy Dzień Teatru wygłosił Kobiecy Dramatyczny Kolektyw (w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka):

„(…) Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają. Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki. Schronu dla wartości. Schronu dla istnień ludzkich i pozaludzkich – gdy chcą być razem, obok, blisko, ciało przy ciele, oddech przy oddechu, bliscy choć obcy, zewsząd, tu i teraz – razem. (…) Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ… Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością.”

Napis stworzyli znani szczecińscy artyści – Katarzyna Szeszycka i Piotr Pałkowski „Lump”. Podobne napisy pojawiły się m.in. przed Teatrem Narodowym w Pradze, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem Polskim w Poznaniu.

 

Prestiż  
Kwiecień 2022