Nowe biodro, lepsze życie

Wymiana stawu biodrowego to drugi najczęściej wykonywany zabieg w ortopedii. Dzieje się tak, gdyż właściwie każdy z nas jest na niego skazany, niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Naprawą tej ogromnie ważnej części ludzkiego ciała, zajmuje się protezoplastyka stawu biodrowego.

Autor

Aneta Dolega

Na szczęście współczesna medycyna i postęp techniczny pozwalają nam cieszyć się dłużej zdrowiem i wciąż sprawnym, choć ulepszonym, ciałem o czym, m.in. rozmawiamy z Sebastianem Kurasem, ortopedą, specjalizującym się w zabiegach protezoplastyki stawów biodrowego i kolanowego, artroskopii stawu kolanowego i chirurgii urazowej. Doktor Kuras wykonuje również zabiegi operacyjne z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Panie doktorze, w jaki sposób możemy wymienić staw biodrowy? Na czym ten rodzaj operacji polega?

Biodro można wymienić na różne sposoby: z boku, z tyłu albo z przodu. My w klinice zakładamy z boku i z przodu. Ogólnie, żeby założyć protezę trzeba dojść do stawu. Żeby dojść do stawu trzeba przejść przez mięsień, czyli w sposób kontrolowany trochę go uszkodzić. Tak się dzieje, kiedy zakładamy protezę, Zarówno z tyłu, jak i z boku. Z przodu natomiast można operować między dwoma mięśniami bezpośrednio. Mięśnie nie ulegają uszkodzeniu i jeżeli jest to wykonane w sposób prawidłowy, to po ustąpieniu znieczulenia, pacjent może stanąć na nogi. Na pewno jednak pacjent musi przyzwyczaić się do nowego biodra, skóra musi się wygoić, ale powrót do sprawności jest krótki.

Ten rodzaj zabiegu jest rzadko wykonywany, gdyż jest to skomplikowana operacja. Ten rodzaj dojścia operacyjnego nie toleruje błędów. Jest za to mało inwazyjny, z tego względu, że wszystko, co jest pod skórą, zostaje oszczędzone i nietknięte. Pozostaje tylko blizna.

Skoro jest to tak skomplikowany i trudny rodzaj zabiegu, to czemu się pan akurat na niego zdecydował?

Zrobiłem z biodrem już wszystko (śmiech). Łącznie z drukowanymi implantami, wymianą biodra razem z udem, biodra z kolanem, itd. Stwierdziłem, że muszę moim pacjentom zaproponować coś lepszego. Jestem na takim etapie, że w temacie bioder i kolan nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć. W samym szpitalu w Zdunowie, w którym również operuję, robię rocznie sto bioder i kolan.

A jak wygląda dojście do sprawności po tego rodzaju zabiegu?

W przypadku stawu biodrowego jest tak, że pacjent to, co robił przed operacją, ma nadal to robić, kiedy znowu stanie na nogi.

To, czego wcześniej nie robił, nie powinien się raczej uczyć. Przykładowo, jeśli jest to kobieta w wieku 60+, która nigdy nie jeździła na nartach, to po zabiegu nadal nie powinna tego robić ani nawet próbować. Jeśli jeździła, to może spokojnie wrócić do nart. Jeżeli amerykański żołnierz w wieku 25 lat, w wyniku ostrzału, ma uszkodzone biodro i zostaje zaprotezowany, to spokojnie może wrócić do czynnej służby. Sam miałem dwóch pacjentów, którzy po założeniu protezy biodra, wrócili do wspinaczki skałkowej.

Jaka jest żywotność implantów stawu biodrowego?

Żywotność implantów jest zależna od wieku pacjenta i od tego jak wcześnie założymy taki implant. Na świecie znajdują się rejestry, które gromadzą informacje na temat: kto, kiedy oraz przez kogo był operowany i jaki implant został mu założony. Jeżeli implant zostanie włożony osobie poniżej 40 roku życia, to jego wytrzymałość jest krótsza, gdyż w tym wieku człowiek jest jeszcze bardzo aktywny. Medycyna idzie cały czas do przodu, a także związana z nią technologia, więc wytrzymałość implantów jest coraz dłuższa. Jeśli w noszeniu implantu pojawia się problem, to nie dotyczy on samego implantu, ale jego połączenia z kością. Na przykład, człowiek zrobił się starszy i ma osteoporozę. Co prawda proteza, którą nosi wygląda nadal świetnie, ale kość, która się na niej trzyma już gorzej.

Ponoć przed wymianą stawu biodrowego nikt z nas nie ucieknie. To prawda?

Najczęstsze zmiany zwyrodnieniowe u ludzi dotyczą małych stawów rąk. Problem jest taki, że nic się nie da z tym zrobić. Po prostu mają ograniczone funkcje i słabiej się ruszają. Natomiast w temacie biodra, jego działanie jest skorelowane z wiekiem. Nie ma na to wpływu tryb życia. Oczywiście, osoby otyłe czy te z chorobami metabolicznymi mają bardziej obciążone stawy i są bardziej narażone, ale tak w praktyce nie ma to przełożenia. Jedynym czynnikiem jest wiek. Po prostu żyjemy coraz dłużej. Wcześniej średnia życia wynosiła 50 lat, ale wraz z postępem medycyny potrafimy dożyć nawet setki. Umiera się na nowotwory i choroby serca.

W przypadku nowotworów mamy wczesną diagnostykę i możliwości leczenia. Podobnie jest z sercem, które również można leczyć. Natomiast z długością życia nasze stawy się mechanicznie zużywają. Do tego dochodzą mikro urazy, sport… Niestety jeszcze nikt na to nie wymyślił lekarstwa.

Dziękuję za rozmowę

 

Lek. Albert Stachura

Tytuł specjalisty uzyskał w 2006 r. Ponad 20-letnie doświadczenie zdobywał w ośrodkach krajowych i zagranicznych m.in. Annecy, Nicei, Oxfordzie, Bostonie, Gyhum, Kiel. Specjalizuje się w zabiegach protezoplastyk stawów biodrowego, kolanowego, ramiennego oraz zabiegach małoinwazyjnych i rekonstrukcyjnych układu kostno-szkieletowego.

 

Prestiż  
Kwiecień 2022