Dla medyków z Ukrainy

Med-Jobs HR to medyczna agencja rekrutacyjna, pozyskująca lekarzy, pielęgniarki, personel średniego szczebla oraz kadrę zarządzającą i managerską, związaną z działalnością placówek medycznych. Pomaga instytucjom, które mają problemy z zapełnieniem wakatów, a nie bardzo mają świadomość tego, z czego te problemy wynikają. Działalność Med-Jobs, którą tworzą przede wszystkim kobiety, w związku z wojną w Ukrainie, rozszerzyła się o pomoc pro bono dla tamtejszych medyków.

Autor

Aneta Dolega

– Impuls pojawił się już w pierwszych dniach po wybuchu wojny. Każda z nas zaangażowała się prywatnie w pomoc uchodźcom, część z nas kompletowała wyprawki szkolne dla ukraińskich dzieci, część gotowała obiady, brałyśmy udział w zbiórkach – mówi Anna Baranowska, dyrektor zarządzająca agencji. – Wiedziałyśmy jednak, że chcemy zrobić coś na większą skalę, coś co będzie w stanie pomóc większej ilości osób. Tak zrodził się pomysł, żeby zaangażować się w pomoc medykom z Ukrainy.

Lekarze i pielęgniarki, którzy przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, dzięki wsparciu Med-Jobs HR mogą otrzymać czasowe prawo wykonywania zawodu na okres pięciu lat. – Od końca lutego pomagamy lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym w uzyskaniu tego prawa wykonywania zawodu. Część z nich jest później zatrudniana przez naszych klientów, część ma już placówkę, w której chce podjąć pracę – tłumaczy Anna Baranowska. – Pomagamy każdemu kto się do nas zgłosi, sprawdzamy dokumenty niezbędne do złożenia do Ministerstwa Zdrowia, odpowiadamy na pytania, rozwiewamy wątpliwości co do możliwości podjęcia pracy w Polsce.

Do agencji zgłaszają się również prawnicy zaangażowani w pomoc uchodźcom. Pomagają im w kwestiach legislacyjnych, również pro bono. – Czasami wystarczy rozmowa telefoniczna, by pomóc medykowi. To bardzo często osoby posługujące się językiem polskim, doskonale zorientowane w polskich realiach – wyjaśnia dyrektor agencji. – Natomiast zdarza się, że musimy taką osobę przeprowadzić przez cały proces, począwszy od złożenia dokumentów do Ministerstwa Zdrowia, po uzyskanie PWZ w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Obecnie pod swoimi skrzydłami mamy ponad 200 takich lekarzy i 150 pielęgniarek.

Pomoc Med-Jobs HR została doceniona w kampanii „Marki robią wielkie rzeczy”. Celem tego projektu jest pokazanie tego, że każdy może działać i czynić dobro. Agencja na tej liście pojawiła się obok takich firm jak Rossmann, Tłumacze dla Ukrainy, Inglot, Inpost, Her Impact czy biżuteria Yes. – Nas najbardziej cieszy fakt, że dzięki kampanii, dotarłyśmy do jeszcze większej ilości osób, którym możemy pomóc – podkreśla Anna Baranowska. – Teraz jesteśmy w stanie pomóc zarówno lekarkom i pielęgniarkom, jak i wspomóc polski system ochrony zdrowia. Przede wszystkim jednak, każdego dnia otrzymujemy potwierdzenie, że to co robimy ma sens, że nasze działania zmieniają sytuację lekarek, które ze swojego kraju uciekły zabierając najpotrzebniejsze rzeczy, nie myśląc o tym co będzie dalej, byle dalej od wojny. Gdy są już na miejscu i przyjdzie czas na refleksję co dalej – jesteśmy my i nasza gotowość do niesienia pomocy.

Szczegółowe informacje o pomocy dla medyków z Ukrainy na stronie: www.med-jobshr.pl/lekarze-z-ukrainy-2

 

Anna Baranowska, dyrektor zarządzająca Med-Jobs HR

Prestiż  
Czerwiec 2022