Historia i dobry design

Dom na Pogodnie

To jedno z najoryginalniej zaaranżowanych wnętrz w Szczecinie. Połączenie niezwykłej pomysłowości oraz odwagi właściciela i architekta, wizji łączącej stare mury z ultranowoczesnymi rozwiązaniami designerskimi i technologicznymi. Dzięki temu powstała doskonała kompozycja stylu i smaku.

Autor

Dariusz Staniewski

Budynek z 1934 roku usytuowany w willowej części miasta. Znajdowały się w nim dwa mieszkania – na parterze i pierwszym piętrze. Na dole mieszkał od 1945 roku z rodziną sławny polski i szczeciński astrolog Leszek Szuman. Jego sylwetkę obszernie przedstawiliśmy w majowym wydaniu Prestiżu. Dziś więc przypomnimy tylko kilka ogólnych informacji. Leszek Szuman – słynął z niepowtarzalnych horoskopów sporządzanych m.in. dla PRL-owskich celebrytów oraz gwiazd polskiego filmu i teatru. Przewidział m.in. zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedyego. To on także odkrył dla Polaków „życie po śmierci”.

Mieszkanie na pierwszym piętrze należało do rodziny Szpirtów – Józefa i Belli. Przybyli oni do Szczecina po II wojnie światowej. W domu tym mieszkali do 1969 roku. Wtedy, w wyniku „wydarzeń marcowych” i antysemickiej nagonki najpierw wyjechał do Danii ich syn – Włodzimierz (dziś bardzo znany lekarz, kierownik oddziału nefrologii Królewskiego Szpitala Klinicznego w Kopenhadze). Potem do niego dołączyli rodzice. Dom zajęli nowi właściciele. Sprzedali go dopiero kilka lat temu. Oba mieszkania nabył jeden z mieszkańców Szczecina. I zmienił całkowicie wnętrze budynku. Zachowano schody z dawnej klatki schodowej, ale usunięte zostały fragmenty sufitów. Dzięki temu z dwóch oddzielnych mieszkań powstało jedno, otwarte, dwupiętrowe pomieszczenie, które przypomina klimat loftu. Z nowocześnie i designersko urządzonym wnętrzem. Zachowano kilka elementów dawnego budynku m.in. niektóre belki stropowe, które dziś są możnym elementem wystroju. Część podłóg została zachowana. Pozostałe zamieniono w szerokie, metalowe, krużganki. Na pierwszym piętrze znajduje się otwarta sypialnia oraz otwarta… łazienka.

W jednej z belek stropowych umieszczono aparaturę doprowadzającą wodę do prysznica. Obok usytuowana została wanna. Kąpiąc się można przez okna podziwiać uroki ogrodu. Na parterze – w salonie m.in. tuż obok nowoczesnej, wewnętrznej, windy, umieszczono przestronne i oszklone pomieszczenie na wino. Całe wnętrze budynku jest jasne i przestronne z meblami idealnie komponującymi się z pozostałymi elementami wyposażenia. Nic nie zostawiono przypadkowi czy improwizacji. Wszystko jest spójne i drobiazgowo przemyślane. I robi wielkie wrażenie.

 

Prestiż  
Czerwiec 2022