Księżna Zofia

Wielka dama i dyplomatka

Historia średniowiecznej Europy zna wiele przykładów kobiet wybitnych. Niektóre życiorysy tych pań do dziś rozpalają wyobraźnię. Wśród nich były także damy związane z książętami pomorskimi. Wiele tych kobiet miało realny wpływ na dawne czasy. Warto przy tym pamiętać, że Gryfici władali Pomorzem przez ponad 500 lat! Jedną z ciekawszych postaci z kart lokalnej przeszłości jest matka Bogusława X Wielkiego, wybitnego księcia, który był ściśle związany ze Szczecinem. To ona, jak podają historycy, była w średniowieczu najbogatszą kobietą na Pomorzu.

Autor

Karolina Wysocka

Oczytana księżniczka, poliglotka, niezależna dama, ale też postać z czarną legendą… Bogata piękność z krwi pomorskich Gryfitów i polskich Piastów. Księżna Zofia to osoba o wielu twarzach. Fascynująca i do dziś skrywająca wiele tajemnic. Jaka była naprawdę? Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Pomorska księżniczka

„Piękne, mądre, bogate… kobiety stojące za plecami władców często miały wpływ na losy Pomorza. Większość z nich nie pochodziła z ziemi pomorskiej, ponieważ zawierane małżeństwa miały charakter polityczny, a kobiety często stawały się reprezentantami swoich rodów na dworze. Władcy z dynastii Gryfitów zawierali małżeństwa z córkami polskich władców oraz elektorów brandenburskich czy saksońskich. Związki, wynikające z aktualnej sytuacji politycznej, nie zawsze były udane i szczęśliwe. Zdarzało się, że były również przyczynami tragedii”: napisała Monika Ogiewa-Sejnota w tekście „Sylwetki znanych i mniej znanych kobiet, które odegrały dużą rolę w życiu dynastii Gryfitów”.

Jedną z najciekawszych pań na pomorskim dworze była z pewnością Zofia, córka Bogusława IX (księcia stargardzkiego i słupskiego) i Marii mazowieckiej (córki Aleksandry Olgierdówny, która była siostrą Władysława II Jagiełły i żoną księcia mazowieckiego Siemowita IV). Miała w sobie krew Gryfitów, Piastów, a nawet litewskich Giedyminowiczów. Urodziła się około 1435 r., zmarła w 1497 roku. Otaczają ją legendy. Prawdziwy życiorys tej kobiety jest niezwykle barwny i ciekawy, a niestety mało znany. Szkoda, bo ta pomorska dama jest warta większego zainteresowania.

Małżonka Gryfity

Młodość Zofii była bardzo niespokojna. Ojciec dziewczyny prowadził wieloletnie spory z innymi. Umarł po chorobie, a jakiś czas później odeszła też matka księżniczki. „Osieroconą Zofią zaopiekował się zdetronizowany król Eryk I, który w 1449 roku osiadł w Darłowie po wygnaniu ze Skandynawii. Władający w Księstwie Słupskim Eryk I uczynił Zofię swoją dziedziczką”: można przeczytać w artykule Dagmary Grajczak „Księżna Zofia Pomorska”. Dziewczyna była córką jego kuzyna, a on zastępował jej ojca. Przez opiekuna była początkowo swatana królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ostatecznie została żoną Eryka II, księcia wołogoskiego, słupskiego i szczecińskiego.

Ślub odbył się w Darłowie. Zofia miała około 16 lat, a Eryk – 26. Ceremonię opisali kronikarze. Podobno para wyróżniała się wybitną urodą. Ich małżeństwo było też jedynym w historii dynastii związkiem dwojga Gryfitów! Mieli kilkanaścioro dzieci. Najbardziej znany jest z nich wspominany już książę pomorski Bogusław X, który za mądrą i dojrzałą politykę zyskał przydomek „Wielki”. Zofia zasłynęła jednak nie tylko tym, że była matką wybitnego władcy.

Wyróżniała się. Była to kobieta bardzo pewna sobie. Domagała się uczestnictwa w rządach. Kronikarze pisali, że była urodziwa, roztropna i miała dar pięknej mowy. Zachowywała się z klasą. Poza tym, była ulubienicą dawnego opiekuna, króla korsarzy i władcy trzech państw skandynawskich, nazywanego „ostatnim wikingiem Bałtyku”, czyli wspominanego wcześniej Eryka I Pomorskiego (więcej pisaliśmy o nim w artykule „Piraci znad Bałtyku” w 2019 r. – przyp. red.). To jej, swojej krewnej, przekazał własny skarb. Pomorzanka odziedziczyła po nim ogromny majątek!

Początkowo, po ślubie, mieszkała z mężem na zamku na wyspie Wolin, gdzie Eryk II urządził sobie siedzibę książęcą. W pierwszych latach dogadywała się z mężem, z czasem jednak między nimi zrodził się konflikt. Eryk II był przewrotnym władcą i człowiekiem o trudnym charakterze. Zofia też miała silną osobowość. Poza tym, dzięki dawnemu opiekunowi, miała finansową przewagę nad mężem. Eryk II z trudem rządził swoim księstwem, wielokrotnie zmieniał też strony polityczne, co bardzo irytowało Zofię. Kryzys małżeński trwał latami. Utrzymywali jednak ze sobą kontakty dla dobra dzieci. Zofia godziła się też na uczestnictwo w polityce męża ze względu na swoje pociechy.

Utalentowana dyplomatka

Eryk II podczas wojny trzynastoletniej opowiedział się po stronie krzyżackiej, oczekując korzyści politycznych, to z kolei bardzo nie spodobało się Kazimierzowi Jagiellończykowi. Król Polski najechał ziemię Gryfity. Wówczas pomorski władca ubłagał żonę, by udała się z poselstwem do obozu Jagiellończyka. Zofia i Kazimierz mieli wspólną babkę, łączyły ich więzy rodzinne. Pomorska księżna pięknie mówiła także po polsku, bo tej mowy nauczyła ją matka. Dzięki swojej dyplomacji i urokowi wyjednała dla męża królewskie przebaczenie. Jej piękną mowę zapisali nawet kronikarze! Pomorska dama tak też spodobała się polskiemu władcy, że nie tylko przebaczył jej mężowi, ale i podobno pożałował, że sam się z nią nie ożenił.

Mimo, że Zofia pomogła małżonkowi, ich relacja nie uległa poprawie. Niedługo później znów została wysłana z poselstwem do króla polskiego. Eryk II był wtedy w konflikcie z elektorem brandenburskim. Zofia poprosiła o pomoc dla męża. Jagiellończyk zainterweniował. Polacy uczestniczyli w rozwiązaniu konfliktu. Pomyślne zakończenie i tej sprawy także nie wpłynęło pozytywnie na związek Gryfitów. Relacje pary z roku na rok się pogarszały. Wreszcie doszło do separacji. Kronikarze wspominają, że czarę goryczy przelało to, iż Zofia odmówiła wydania mężowi skarbu po Eryku I.

Niezależna kobieta

Księżna miała w końcu dość swojego małżonka. Zabrała dzieci i przeniosła się do Darłowa. Tam z dala od męża rządziła przy pomocy marszałka dworu. Nie wycofała się z życia publicznego. W czasie wojny z Brandenburgią oddała na przechowanie część swoich klejnotów zakonowi w Słupsku. Prosiła o modlitwę za siebie i męża. Kilkakrotnie jako pomorski ambasador, spotykała się w tym czasie także z Kazimierzem Jagiellończykiem. Król całe życie był podobno pod jej urokiem, z czego Zofia nieraz korzystała.

Nie wszystkim podobały się jej poczynania. Mówiono, że między nią a mężem jest ogromna niechęć, która przeszła też na dzieci. Przypisywano jej później doprowadzenie do śmierci małżonka. Zarzucano otrucie dzieci. Faktycznie jednak Eryk II padł ofiarę epidemii, podobnie trzej synowie pary zmarli przez zarazę panującą na Pomorzu. Wokół związku Gryfitów narosło wiele nieprawdziwych informacji. Historycy mówią, że nie było w tej rodzinie nienawiści, o czym świadczy korespondencja między małżonkami.

Zofia była mądrą kobietą, dbała o dobre relacje z innymi. Zapobiegała o zabezpieczenie przyszłości swojego syna, Bogusława X. Przedstawiła go królowi Polski, który podobno młodzieńca obdarował cennymi darami i pasował na rycerza. „Zofia prowadziła propolską politykę, do śmierci przyjaźniła się z Kazimierzem Jagiellończykiem. W roku 1491 doprowadziła do małżeństwa swego syna Bogusława X z córką króla – Anną”: można przeczytać w tekście „Mieszkańcy zamku” na stronie zamek.darlowo.pl.

Syn cenił zdanie matki i omawiał z nią polityczne posunięcia. Dumna, ambitna Zofia próbowała jednak narzucać Bogusławowi swą wolę. W końcu popadła w konflikt z synem, który przejął władzę po Eryku II. Przedmiotem sporu był majątek księżnej i prawdopodobnie walka o władzę. Doprowadziło to do wielu nieporozumień między matką a synem. Konflikt trwał latami.

Przez pewien czas księżna mieszkała w Słupsku i Malborku. Podczas sporu z synem trafiła też do Gdańska. Szukała pomocy u polskiego króla i znów ją otrzymała. W mieście nad Motławą Zofia dzięki niemu wynajęła duże mieszkanie. Cieszyła się też życzliwością tamtejszego burmistrza. Król Kazimierz interesował się jej sprawami i działał na rzecz porozumienia matki z synem. W końcu doszło do rozwiązania konfliktu. Spór zakończył się sukcesem Zofii. Dostała Słupsk. Tam też zmarła w 1497 roku.

Zofia została pochowana w klasztorze dominikanów. Przygotowaniami do pogrzebu zajęła się jej synowa – Anna Jagiellonka. Bogusław X w tym czasie przebywał w podróży do Ziemi Świętej. Zorganizował mszę za duszę zmarłej i ucztę. Wsparcie finansowe otrzymane po matce pozwoliło mu kontynuować dalszą podróż.

Biała dama zamku darłowskiego

Przez wieki wokół Zofii narosło mnóstwo krzywdzących legend. Mówiono, że doprowadziła do tragicznej śmierci męża Eryka II, Bogusław X cudem uniknął otrucia z jej rąk, a ona romansowała z marszałkiem dworu oraz królem polskim… Dziś uważa się, że to wszystko szkodliwe i nieuzasadnione opowieści. Jak zaznacza Dagmara Grajczak w tekście „Księżna Zofia Pomorska”, to wytwory fantazji, tradycji ludowej przypisywały jej wszelkie zło w rodzinie Gryfitów. Współcześni historycy od lat starają się walczyć z negatywnym wizerunkiem matki Bogusława X.

Zofia powinna być zapamiętana jako niezależna, piękna i mądra księżna. Była wspaniałą dyplomatką oraz pewną siebie, dumną kobietą. Zawsze działała też na rzecz porozumienia polsko-pomorskiego. Historycy zwracają również np. uwagę na to, że Zofia miała swój własny pokój sztuki i kolekcjonowała dzieła artystów. Poza tym, była bibliofilką. – Miała bogaty zbiór ksiąg. Znała kilka języków. Na pewno miała zdolność pięknej mowy, gdyż jej mąż wysyłał ją na dwór Kazimierza Jagiellończyka, by go broniła w wielu sprawach przed władcą. Polski król nazywał ją najukochańszą kuzynką – mówił Karol Matusiak w tekście „Jak balowali Gryfici?” (listopad 2019 – przyp. red.).

Księżna znalazła się też w lokalnych opowieściach z dreszczykiem, ale jako dobra, opiekuńcza zjawa. „Jak głosi legenda, do dziś duch pięknej Zofii odwiedza jej ulubioną siedzibę – darłowski zamek. Biała postać księżnej wyłania się ze ścian, stąpając w lekkich pantofelkach. Chociaż jest zjawą, każdy może ją rozpoznać. Ubrana jest w długą, falistą suknię ozdobioną bursztynowym naszyjnikiem. W ręku trzyma lichtarz. Płonącą świecą daje znać, że jest i czuwa nad darłowską krainą”: można przeczytać na stronie internetowej zamekdarlowo.pl. Taka biała dama to prawdziwy skarb!

źródła: D. Grajczak, „Księżna Zofia Pomorska”, „Informator Oświatowy”, 3/2011, odn.slupsk.pl; „Zamkowe Propozycje Kulturalne”, 12/2017, zamek.szczecin.pl; „Mieszkańcy zamku”, zamek.darlowo.pl; wikipedia.org, zdjęcia: Wikipedia

Prestiż  
Lipiec 2022