Jedne okulary na wszystko

DLA OSÓB STALE NOSZĄCYCH OKULARY, w pewnym momencie JEDNA PARA TO ZA MAŁO. Zazwyczaj są to dwie, trzy pary, gdzie jedna przeznaczona jest do patrzenia daleko, a druga do czytania. Nie jest to ani wygodne, ani nawet praktyczne. Szczególnie w codziennych sytuacjach, w których ciągle musimy je ściągać, zmieniać i znowu zakładać. Na szczęście jest na to uniwersalne „lekarstwo” – szkła progresywne, czyli przyszłość współczesnej optyki. Są przykładem na to, że żeby móc cieszyć się dobrym widzeniem niezależnie od okoliczności, wystarczy nam do tego jedna para okularów.

Autor

Aneta Dolega

– Po 40 roku życia zaczyna się proces, brzydko nazywany starczowzrocznością, a ładnie – prezbiopią – mówi optyk Jacek Dziewanowski. – W tym czasie zaczynamy już potrzebować okularów do czytania. I ktoś, kto do tej pory nosił okulary wyłącznie do tzw. chodzenia, lub nie nosił ich wcale, zaczyna mieć problem z widzeniem z bliskiej odległości. Można mieć dwie pary okularów albo można mieć jedną parę szkieł progresywnych, spełniających oba zadania. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejszą, ponieważ widać w nich wyraźnie na każdą odległość.

Wśród szkieł progresywnych można wyróżnić szkła progresywne biurowe, przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do pracy biurowej a dokładnie do patrzenia z bliskiej odległości na monitor komputera. Ten typ szkieł ma zasięg 1,30 m, 2 metrów, a nawet 4 metrów i szerokie pola widzenia. Jak wcześniej wspomnieliśmy, okulary progresywne zaczynamy nosić dopiero po 40 roku. Natomiast dla osób poniżej czterdziestki idealne będą tzw., okulary relaksacyjne. – Można powiedzieć, że jest to wstęp do okularów progresywnych – wyjaśnia optyk. – Na czym polega ich działanie? Kiedy dużo pracujemy przed monitorem komputera – z odległości bliskich, przydałaby się nam dodatkowa moc do tej odległości i to oferują szkła relaksacyjne.

Zbyt długie wpatrywanie się w monitor często kończy się bólem głowy, towarzyszy temu niekiedy uczucie zmęczenia, a nawet chwilowego pogorszenia wzroku. Soczewki relaksacyjnew tych przypadkach mają bardzo zbawienne działanie dla naszych oczu: powodują rozluźnienie układu optycznego oka, podczas pracy przy bliższych odległościach i długotrwałego wpatrywania się w monitor komputera czy wyświetlacza telefonu. Okulary takie sprawdzają się także w codziennym użytkowaniu, ponieważ ich „górna” część posiada odpowiednią korekcję do odległości dalekich, natomiast dolna część soczewki posiada moce do odległości bliskich. Prym wśród tego rodzaju szkieł, a także soczewek progresywnych wiedzie, dostępna w Optyk Dziewanowski, japońska marka Hoya. – To jeden z największych producentów tego typu szkieł na świecie – zachwala właściciel salonu. – Tworzą bardzo innowacyjne, nowoczesne konstrukcje, a ich produkty są świetne jakościowo. Ponadto wszystkie oferowane przez nas szkła okularowe posiadają niezbędne bardzo wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne, a dodatkowo mogą być wyposażone w fotochrom albo barwienia co zwłaszcza w sezonie letnim bardzo poprawia komfort ich użytkowania.

 

Jacek Dziewanowski

właściciel salonu

Prestiż  
Lipiec 2022